Uroczysty apel na Rynku był głównym punktem piątkowych, 25 bm. uroczystości z okazji święta 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
Z okazji swojego święta żołnierze otworzyli bramy koszar przy ulicy 29 Listopada, aby każdy kto tylko chciał mógł zobaczyć pojazdy i uzbrojenie, którymi dysponują. Były wozy bojowe, karabiny, pistolety i mnóstwo specjalistycznego wyposażenia.
O godzinie 17 na Rynku odbył się o uroczysty apel z udziałem licznie przybyłch gości i mieszkańców miasta. W jego trakcie wręczono odznaczenia.
5 Batalion Strzelców Podhalańskich powstał w 2010 roku decyzją ministra obrony narodowej. Przejął sztandar i tradycje rozformowanego 5 Batalionu Zmechanizowanego z Rzeszowa. Dla zachowania w pamięci tradycji orężnych, kultywuje nie tylko dziedzictwo tradycji wspomnianej formacji, ale również 5 Pułku Strzelców Podhalańskich 22 Dywizji Piechoty Górskiej (1918 – 1939).
Przemyski batalion jest jedną z największych jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z dowództwem w Rzeszowie.. Głównym uzbrojeniem jednostki są bojowe wozy piechoty BWP-1.
– Żołnierze batalionu swoje rzemiosło wojskowe doskonalą do działania w warunkach szczególnych, a do nich zaliczamy działanie w górach, mieście i terenie lesisto jeziornym, stąd przygotowanie i szkolenie jest wielopłaszczyznowe – podkreśla kapitan Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 BSP. – W przyszłości jednostka wymieni swoje główne uzbrojenie. BWP-1 zostaną zastąpione Kołowymi Transporterami Opancerzonymi „Rosomak”. Żołnierze batalionu wielokrotnie brali udział w misjach i operacjach poza granicami kraju. Służyli między innymi w Kosowie, Iraku i Afganistanie – dodaje.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.12 lat i wolny,murzyn zrobił swoje,murzyn może odejść,dawaj sobie radę.
Wspaniale! Pięknie! Prawie jak przed wojną tylko zdjęcia kolorowe i więcej szmat. Kiedyś wojsko miało szmatami poowijane tylko nogi. Z tymi "pistolecikami" to faktycznie tylko paradować. Przyjdą muzułmanie to was torbami zarzucą:)))
12 lat i wolny,murzyn zrobił swoje,murzyn może odejść,dawaj sobie radę.
Wspaniale! Pięknie! Prawie jak przed wojną tylko zdjęcia kolorowe i więcej szmat. Kiedyś wojsko miało szmatami poowijane tylko nogi. Z tymi "pistolecikami" to faktycznie tylko paradować. Przyjdą muzułmanie to was torbami zarzucą:)))