Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu była areną uroczystego wręczenia stypendiów i nagród Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu. To już kolejna edycja tego zacnego projektu. W br. nagrodzonych zostało aż 189 uczniów jarosławskich szkół średnich.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu. Została ustanowiona 13 lutego 1992 r. przez nieżyjącego już Zbigniewa Zielińskiego, a na początku swojego mecenatu działała pod nazwą Fundacja im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. W ramach fundacji wydzielone zostały dwa tzw. fundusze. Pierwszym jest Fundusz Stypendialny w Jarosławiu, drugim identyczny, ale przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jarosławskich uczniów fundacja wspiera od prawie 30 lat!
– Stypendia motywacyjne to podziękowanie za wasze wspaniałe wyniki w nauce. Jeszcze raz serdecznie gratuluję i bardzo się cieszę, iż na terenie powiatu jarosławskiego mamy tylu zdolnych uczniów. Życzę dalszych sukcesów zarówno w szkole, jak i poza nią! Wasze osiągnięcia są inspiracją dla całej społeczności szkolnej. Trzymajcie tak dalej!
Reklama
– stwierdził starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz[paywall].
Nie bez kozery do nagrodzonych zwrócił się K. Dziukiewicz, wszyscy stypendyści bowiem wywodzą się z placówek, dla których organem nadzorującym jest Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, a nagrody przyznaje zarząd powiatu jarosławskiego. Ceremonię prowadził prezes fundacji Marek Puzio.
Łącznie wręczonych zostało aż 189 stypendiów za wybitne osiągnięcia naukowe czy artystyczne w roku szkolnym 2023 – 2024. Najwięcej, bo aż 58, otrzymali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika. 43 stypendia przypadły uczniom Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego, 38 – uczniom Zespołu Szkół Innowacyjnych, 28 – uczniom Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha, 13 – uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej, 7 – uczniom Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie-Skłodowskiej, wreszcie 2 – uczniom Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących.
Dwie placówki otrzymały także nagrody. To Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha.
Przyznawanie stypendiów i nagród reguluje uchwała Rady Powiatu Jarosławskiego z 24 kwietnia 2024 r. Stypendium może być przyznane za: wyniki w nauce, wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia. Nagroda może być przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne, odnotowane w poprzedzającym przyznawanie nagrody roku szkolnym.
Stypendium za wyniki w nauce może otrzymać uczeń, który na zakończenie roku szkolnego osiągnął średnią ocen co najmniej 4,90. Maksymalna kwota stypendium wynosi 80 zł miesięcznie. Stypendium przyznaje się na czas trwania nauki w roku szkolnym, nie dłużej niż na okres 10 miesięcy.
Stypendium za wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia może otrzymać uczeń, który na zakończenie roku szkolnego osiągnął średnią z ocen co najmniej 4,75 oraz jest laureatem lub finalistą międzynarodowej lub krajowej olimpiady przedmiotowej. Maksymalna kwota stypendium wynosi 120 zł miesięcznie.
Kwota nagrody wynosi 700 zł i przyznawana jest jednorazowo. Stypendia wypłacane są w dwóch transzach: do 15 grudnia 2024 r. i 15 maja 2025 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze