Fotografia prasowa, w odróżnieni od innych gatunków rządzi się swoimi prawami i płaci za to wysoką cenę, jaką jest krótki żywot. Zdjęcie prasowe żyje tyle ile gazeta, czasem tylko niecałą godzinę i co z tego, że w tysiącach albo setkach tysięcy egzemplarzy. Od fotografii prasowej wymaga się przedstawienia aktualnego obrazu rzeczywistości, a nie bycia sztuką. Dlatego tylko bardzo nieliczne zdjęcia zostają w naszej pamięci na dłużej, jako ikony już przynależne sztuce lub obrazy o znaczeniu historycznym. Jedynym wyjściem dla fotoreporterów są konkursy fotografii prasowej, wystawy czy albumy.
Z takiej drogi skorzystał Waldek Sosnowski, którego wystawę można oglądać w Małej Galerii Fotografii w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9. Wystawa ma tytuł "25 lat wolności", która była wcześniej eksponowana między innymi w Rzeszowie. Jest ona bardzo[paywall] subiektywnym przedstawieniem dwudziestu pięciu lat, jakie upłynęły od pamiętnego czerwca 1991 roku. Większość zdjęć pochodzi z Podkarpacia. Przedstawiają one ważne momenty historyczne, jak pobyt Jana Pawła Drugiego, ale nie tylko. Jakiś detal, albo wycinek rzeczywistości, który w tym momencie miał dla Waldka szczególne znaczenie i oprócz cezury czasowej miał się nijak do historii. Tak jak dłoń bezimiennego bieszczadzkiego smolarza trzymająca kufel piwa, wypełniająca cały kadr. Ukłon w stronę najzwyczajniejszej rzeczywistości. Ponieważ Waldek jest nie tylko fotoreporterem, ale również fotoedytorem zadbał, aby wystawa wyglądała trochę inaczej niż wystawy fotografii, które najczęściej widzimy w galeriach. Skład się z prawie trzydziestu plansz o wymiarach 90x90 centymetrów, a każda plansza jest jakby makietą rozkładówki w gazecie. Autor świadomie zrezygnował z klasycznej formy fotoreportażu. Zestawiając zdjęcia pozornie nietrzymające się tematu, datując je i łącząc lakonicznym tekstem zbudował bardzo subiektywną opowieść o tym, co widział i przeżywał w nowej Polsce przez te ćwierć wieku. Gratuluję.
|
Waldek Sosnowski - z pochodzenia przemyślanin, mieszka w Krakowie. Wieloletni fotoreporter i fotoedytor "Gazety Wyborczej" oraz "Polska The Times". Był również wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Teraz wolny strzelec i nauczyciel fotografii. Współautor pierwszego w Polsce podręcznika akademickiego poświęconego fotografii dziennikarskiej. Autor kilkunastu autorskich albumów i kilkudziesięciu wystaw fotograficznych. |
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze