Reklama

Świątynia w Kosienicach nabiera blasku

Świątynia w Kosienicach (gmina Żurawica) stopniowo odzyskuje dawny blask. Wszystko dzięki zaangażowaniu miejscowych władz i mieszkańców. Co ciekawe, wybudowana została z pieniędzy przekazanych przez Amelię z Siemieńskich Stadnicką, żonę szlachcica Aleksandra Stadnickiego, znanego prawnika i historyka, która spełniła tym samym ostatnią wolę swego męża.

– Od 2012 roku kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Kosienicach sukcesywnie przechodzi remonty, począwszy od wykonania prac izolacyjnych fundamentów, poprzez wzmocnienie elementów konstrukcyjnych, konserwację stolarki okiennej i drzwiowej, po remont pokrycia dachowego nad prezbiterium, kruchtą i zakrystią, remont elewacji kościoła i odtworzenie jego pierwotnej wieży – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot[paywall].

W trakcie prac odkryto pozostałości po pierwotnym pokryciu dachowym, wykonanym z grafitowego łupka. W 2020 r. planowane jest odtworzenie pokrycia z tego materiału na wieży kościoła. Budowę świątyni rozpoczęto 29 listopada 1853 r., zakończono w 1865 r. Konsekracji 5 czerwca 1866 r. dokonał bp Antoni Józef Manastyrski. Projektantem obiektu był krakowianin Adolf Kuhn. Prace budowlane wykonane były pod kierunkiem Preiznera. Cegłę na budowę wypalano poniżej kościoła, w specjalnie założonej cegielni. Prace stolarskie wykonał Osiński. Figurę Chrystusa na krzyżu znajdującą się w wielkim ołtarzu wykonał Filippi z Krakowa, natomiast wszelkie sprzęty i ornamenty w drewnie dębowym, skromne złocenia wykonali bracia Majerscy, według pomysłu A. Kuhna. Boczne ołtarze namalowane zostały przez A. Raczyńskiego ze Lwowa, a malowidła na ścianach przez Niedźwiedzkiego z Krakowa.

Reklama

Koszt budowy, który wyniósł 100 tys. zł, poniosła fundatorka Amelia z Siemieńskich Stadnicka, żona Aleksandra Stadnickiego, która wypełniła w ten sposób ostatnią wolę swego męża.

Jak poinformowała B. Kot, wielkie brawa należą się opiekunom kościoła. Za zaangażowanie i skuteczne pozyskiwanie pieniędzy. Remonty dofinansowano z: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz Urzędu Gminy w Żurawicy.

Drewniany kościół w Bachórcu gotowy

Kilka dni temu odbył się natomiast odbiór prac konserwatorskich w kościele drewnianym w Bachórcu (gmina Dynów). Dawny kościół parafialny św. Katarzyny wzniesiono w latach 1760 – 1763 z fundacji Antoniego z Siecina Krasickiego. Gruntownie remontowany w 1856 r. zyskał neobarokowy wystrój malarski wnętrza. Od 1961 r. był nieużytkowany, funkcję sakralną pełniła wzniesiona obok nowa świątynia, do której przeniesiono część wyposażenia, m.in. ołtarze. W 2000 r. rozpoczęto generalny remont kubatury kościoła, który przywrócił mu pierwotny wygląd. W latach 2008 – 2012 r. odnowione zostały polichromie ścian i sufitu. Następnie przeniesiono do wnętrza jego dawne wyposażenie, które od kilku lat jest pieczołowicie konserwowane. Przy okazji na światło wychodzą nieznane dotąd nowinki: badania wykazały, że jeden z ołtarzy bocznych mógł być wykonany ok. 1710 r., a więc jest znacznie starszy od samego kościoła, w którym się znajduje. Prace przy zabytkowym wyposażeniu dofinansowane zostały przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Urząd Gminy w Dubiecku oraz ze środków własnych parafii.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama