Była choinka, tworzenie i pisanie świątecznych kartek dla bliskich, wspólne kolędowanie i składanie sobie życzeń, a po wszystkim powrót do cel. Zabrakło jednak najważniejszego – rodziny i bliskich osób, które pozostały po drugiej stronie więziennych murów. Jak Boże Narodzenie spędzili osadzeni w Przemyślu?
Święta to czas refleksji. Szczególnie dla osób spędzających ten wyjątkowy okres w więziennej izolacji. Błędy z przeszłości, które ścielą się na całym późniejszym życiu, uwierają wtedy wyjątkowo mocno.
To także moment, w którym ci, którzy sami zgotowali sobie taki, a nie inny los, mierzą się też z wyjątkowym uczuciem tęsknoty za bliskimi. Pandemia ogranicza jednak kontakty skazanych z bliskimi do rozmów telefonicznych bądź tych za pośrednictwem komunikatora Skype.
– Służba Więzienna zdaje sobie sprawę, że dla osadzonych ten wyjątkowy okres w roku – bez osobistego kontaktu z rodziną – jest szczególnie trudny. Dlatego[paywall] w celu podtrzymania kontaktów z bliskimi i stworzenia świątecznej atmosfery w tak nietypowym miejscu, jakim jest więzienie, funkcjonariusze i pracownicy funkcjonującego w przemyskim zakładzie karnym oddziału terapeutycznego stworzyli w tym roku skazanym możliwość uczestniczenia w kultywowaniu tradycji bożonarodzeniowych – opisuje więzienną rzeczywistość st. szer. Joanna Mendygral, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Przemyślu.
Osadzeni, by myślami być bliżej swojej rodziny, angażowali się w wiele inicjatyw. Jedną z nich było tworzenie kartek świątecznych, które wraz z samodzielnie wypisanymi życzeniami wysłali potem bliskim.
– Dla wielu rodzin był to prezent i pamiątka, jakiej nigdy wcześniej nie otrzymali. Dla skazanych, którzy tworzyli te małe arcydzieła, było to misterne przeżycie; wielu z nich nigdy nie miało okazji własnoręcznie wykonywać prac plastycznych, wielu nigdy wcześniej nie wysłało kartki do bliskiej osoby. Naprawdę warto zobaczyć, jakie emocje na twarzach tych osób wywołuje zwykła dla wielu z nas czynność, jaką jest napisanie kartki świątecznej – dodaje Joanna Mendygral.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze