Reklama

Święta za murami więzienia. To był czas gorzkiej refleksji i tęsknoty za rodziną

Była choinka, tworzenie i pisanie świątecznych kartek dla bliskich, wspólne kolędowanie i składanie sobie życzeń, a po wszystkim powrót do cel. Zabrakło jednak najważniejszego – rodziny i bliskich osób, które pozostały po drugiej stronie więziennych murów. Jak Boże Narodzenie spędzili osadzeni w Przemyślu?

 Święta to czas refleksji. Szczególnie dla osób spędzających ten wyjątkowy okres w więziennej izolacji. Błędy z przeszłości, które ścielą się na całym późniejszym życiu, uwierają wtedy wyjątkowo mocno.

To także moment, w którym ci, którzy sami zgotowali sobie taki, a nie inny los, mierzą się też z wyjątkowym uczuciem tęsknoty za bliskimi. Pandemia ogranicza jednak kontakty skazanych z bliskimi do rozmów telefonicznych bądź tych za pośrednictwem komunikatora Skype.

– Służba Więzienna zdaje sobie sprawę, że dla osadzonych ten wyjątkowy okres w roku – bez osobistego kontaktu z rodziną – jest szczególnie trudny. Dlatego[paywall] w celu podtrzymania kontaktów z bliskimi i stworzenia świątecznej atmosfery w tak nietypowym miejscu, jakim jest więzienie, funkcjonariusze i pracownicy funkcjonującego w przemyskim zakładzie karnym oddziału terapeutycznego stworzyli w tym roku skazanym możliwość uczestniczenia w kultywowaniu tradycji bożonarodzeniowych – opisuje więzienną rzeczywistość st. szer. Joanna Mendygral, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Przemyślu.

Osadzeni, by myślami być bliżej swojej rodziny, angażowali się w  wiele inicjatyw. Jedną z nich było tworzenie kartek świątecznych, które wraz z samodzielnie wypisanymi życzeniami wysłali potem bliskim.

Dla wielu rodzin był to prezent i pamiątka, jakiej nigdy wcześniej nie otrzymali. Dla skazanych, którzy tworzyli te małe arcydzieła, było to misterne przeżycie; wielu z nich nigdy nie miało okazji własnoręcznie wykonywać prac plastycznych, wielu nigdy wcześniej nie wysłało kartki do bliskiej osoby. Naprawdę warto zobaczyć, jakie emocje na twarzach tych osób wywołuje zwykła dla wielu z nas czynność, jaką jest napisanie kartki świątecznej – dodaje Joanna Mendygral.

Reklama

Namiastka domu

Samodzielnie wykonywane kartki dla bliskich i inne ozdoby świąteczne, jak choćby wianki bożonarodzeniowe z jedliny, okraszone dekoracjami, to niejedyne świąteczne akcenty, jakie wypełniają osadzonym w przemyskim zakładzie karnym świąteczno-noworoczny czas.

Funkcjonariusze służby więziennej proponują też skazanym udział w różnego typu wspólnych działaniach, które mają wypełnić pustkę w tym okresie.

– Tradycyjne śpiewanie kolęd przybrało w tym roku za więziennymi murami nieco inny wymiar. W ramach programu „Obudzić wyobraźnię” powstały nagrania muzyczne, nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia, łączące dwa gatunki muzyczne – rap i muzykę klasyczną – opisuje rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Przemyślu, dodając, że oferta zajęć dla skazanych była tak skonstruowana, by udało się zachować obostrzenia epidemiczne. Dlatego zajęcia odbywały się w małych grupach lub wyłącznie w ramach celi mieszkalnej.


fot.ZK w Przemyślu
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama