Reklama

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Żurawicy

06/05/2016 17:00

Obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Żurawicy rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Mszy św. przewodniczył pochodzący z tej miejscowości salwatorianin ks. Dariusz Partyka, a homilię wygłosił ks. dr Marian Hofman – dziekan dekanatu Żurawica. W liturgii udział wzięła kompania honorowa oraz poczet sztandarowy 1 batalionu czołgów w Żurawicy, poczty sztandarowe szkół i jednostek OSP z terenu gminy Żurawica[paywall], samorządowcy, przedstawiciele zakładów pracy oraz mieszkańcy. Po Mszy św., uczestnicy uroczystości prowadzeni przez Harcerską Orkiestrą Dętą działającą w Gimnazjum im. 2 Pułku Pancernego w Żurawicy, udali się pod pomnik przy urzędzie gminy. Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi narodowej na maszt,  zebrani wysłuchali obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Orzechowcach. Następnie głos zabrał wójt gminy Żurawica Krzysztof Składowski. Zaznaczył on, że już sam fakt uchwalenia konstytucji wniósł do życia Polaków polityczną niepodległość oraz wolność wewnętrzną narodu, dążąc tym samym do dobra powszechnego, ugruntowania niezależności oraz ocalenia granic kraju.

Na zakończenie oficer Wojska Polskiego odczytał apel pamięci i oddano salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową.


fot.archiwum
W obchodach wzięli udział żołnierze 1 batalionu czołgów w Żurawicy.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama