Stadion Gromu w Wyszatycach był miejscem tegorocznego Święta Plonów dla gminy Żurawica. Popularne dożynki połączone zostały z III Pielgrzymką Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych tej imprezy.
Jak staropolski zwyczaj nakazuje, wszystko rozpoczęło się pielgrzymkowo-dożynkową mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja Biskupa w Wyszatycach, pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozka. Po eucharystii jej uczestnicy udali się w wielobarwnym, radosnym korowodzie na stadion Gromu, gdzie uroczystości były kontynuowane. Tam najważniejszym punktem były tradycyjne obrzędy dożynkowe: prezentacja wieńców i ich przekazanie przez delegacje sołeckie wybranym gościom, ceremoniał przekazania chleba przez starostów dożynkowych i dzielenie się nim. Wiodący rolnicy w gminie Żurawica otrzymali okolicznościowe statuetki[paywall]. Tym wydarzeniom towarzyszyły Zespół Śpiewaczy „Wyszatyczanie” oraz grupa „Młodzi Wyszatyczanie”. Tuż po nich na scenie popis dała Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej pod batutą kapelmistrza Jana Łaskarzewskiego oraz reprezentanci Polski w fit kid – zawodnicy Akrobatyka Fit Kids Przemyśl w ekscytującym spektaklu muzyczno-tanecznym. Zgromadzonych w świat największych hitów muzyki rozrywkowej zabrał zespół „Aglet” Wiesława Semkowa, a po nich widownię bawiły formacje wokalne z klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich – NFS i AXA.
Ale było także wiele atrakcji dla ciała. Chętni mogli podziwiać prawdziwe motoryzacyjne perełki podczas pokazu zabytkowych pojazdów. Głodni z kolei zajrzeć do specjalnej strefy gastronomicznej oraz na stoiska kół gospodyń wiejskich. Do syta mogli się najeść miłośnicy wojskowej grochówki. Żołnierze z 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy przygotowali jej aż 400 litrów! Były i atrakcje dla dzieci: animacje, malowanie buziek, plecenie kolorowych warkoczyków, dmuchane zamki, przejażdżki na kucykach czy tor do wyścigów na miniquadach. Całość imprezy podsumował koncert zespołu „Verners”.
Warto dodać, że podczas niej prowadzona była zbiórka na rzecz Bartka Półtoranosa – 19-letniego żurawiczanina, który 30 czerwca br. na skrzyżowaniu ulicy Zadwórzańskiej i alei Wolności w Przemyślu uległ bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu, który wywrócił do góry nogami życie jego i najbliższych. Zbiórkę prowadzili wolontariusze działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Żurawicy Szkolnego Koła „Caritas”.
Dożynki w Wyszatycach rozpoczęły cykl imprez w gminie Żurawica. Już w sobotę, 2 września br., o g. 19, na Forcie XIII „San Rideau” w Bolestraszycach dojdzie do jedynego w swoim rodzaju, niesamowitego ze względu na scenografię I Festiwalu Muzyki Fortecznej i Bitewnej, w którym w roli głównej wystąpi absolutnie wyjątkowy polski kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski. Orkiestrze pod jego batutą towarzyszyć będą Katarzyna Krawiec i Mieczysław Szcześniak. Nic więcej chyba dodawać nie trzeba. Także w sobotę, 9 września br., na Forcie XII „Werner” w Żurawicy odbędzie się 3. edycja pikniku pod nazwą „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze