Wysiłek organizatorów święta ulic nie poszedł na marne. Kazimierzowska i Franciszkańska w miniony weekend przypominały deptaki wielkich miast – ruchliwe, tętniące życiem. Tegoroczna IV edycja święta pokazała, iż doceniamy tradycje, a jednocześnie jesteśmy kreatywni, otwarci, mamy pasje, umiemy się bawić.
Nie można powiedzieć, że wszystko odbyło się zgodnie z planem, gdyż załamanie pogody zmusiło organizatorów Przemyskiego Święta Ulic do rezygnacji z pierwszej z zaplanowanych atrakcji – zawodów streetball. Trudno się dziwić – śliska nawierzchnia, rozmywające się linie – okoliczności te przesądziły o odwołaniu rozgrywek.
Dalsze punkty programu udało się z powodzeniem zrealizować. Pierwszy dzień upłynął po znakiem hip-hopu. Były pokazy tańca (dancehall, breakdance), warsztaty, powstało legalne graffiti. Poważny wkład[paywall] w tę część imprezy miało Stowarzyszenie „Młodość ze Sztuką”, prowadzące m.in. Szkołę Tańca Unique Street Artist. – Imprezę wsparliśmy przez wzgląd na osoby Mateusza Rybienika i Kamila Niklewicza. Promujemy indywidualizm połączony z pokorą. Podstawą naszej pracy jest taniec. Wszystko zaczęło się od projektu „Młodość ze Sztuką” i współpracy z hiphopowymi grupami nieformalnymi. W 2008 udało się założyć stowarzyszenie, w skład zarządu weszli młodzi hiphopowcy – informuje Katarzyna Chomicka-Kontor, prezes stowarzyszenia, pedagog.
W godzinach popołudniowych na placu Niepodległości wystąpili m.in: Bobek BZR, Kazen/Żołnież/Kręcioł. Gwiazdą wieczoru był zespół Dwa Sławy.
Drugiego dnia, na wzór lat poprzednich, z Zamku Kazimierzowskiego wyruszył królewski korowód. Miłościwie panujący oraz jego małżonka przywitani zostali przed budynkiem magistratu przez włodarzy miasta.
Król przekazał klucze urzędnikom, scenę zaś młodzieży. W niedzielne popołudnie na Rynku można było obejrzeć tańce zespołowe w wykonaniu Studia Baletowego „Terpsychora” Galiny Koval, w duecie Andżelikę Hałek i Weronikę Kucharską. Zespół Taneczny „Koralik” pod okiem instruktor Doroty Pantuły-Ferlejko zaprezentował m.in. układ „Exodus”. Widzów zachwycił popis Nikoli Palko, czyli układ solowy Tęsknota. Grupa tańca dworskiego „Villanico” (Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl) wystąpiła z suitą tańców barokowych.
Na placu Na Bramie z kolei zagrali i zaśpiewali: Reggae Gang System, Aleksandra Mielcarek, Cztery Kilo Obywatela.
Wieczorem serca przemyślan podbili Michael Jackson, Freddie Mercury, Elvis Presley. Ich występy zahipnotyzowały publiczność. Bawili się świetnie młodzi, rodzice i dziadkowie. Sprawdziło się powiedzenie, iż muzyka łączy pokolenia.
Dwudniowy cykl imprez miał na celu promocję tradycji kupieckich Starego Miasta, toteż wzdłuż ulic usytuowane zostały kramy, przystrojono witryny sklepowe. Pomysłodawcy i organizatorzy przedsięwzięcia – Stowarzyszenie dla Przemyśla Regia Civitas – konsekwentnie oraz z zapałem dążą do tego, aby święto ulic stało się trwałą wizytówką miasta, zintegrowało mieszkańców, przyciągnęło turystów. Patronat nad świętem objął prezydent Przemyśla Robert Choma, partnerami „akcji” były m.in.: MDK, PCKiN „Zamek”. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie liczni sponsorzy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze