Reklama

Święto ulic wizytówką Przemyśla [GALERIA]

15/09/2015 09:30

Wysiłek organizatorów święta ulic nie poszedł na marne. Kazimierzowska i Franciszkańska w miniony weekend przypominały deptaki wielkich miast – ruchliwe, tętniące życiem. Tegoroczna IV edycja święta pokazała, iż doceniamy tradycje, a jednocześnie jesteśmy kreatywni, otwarci, mamy pasje, umiemy się bawić.

Nie można powiedzieć, że wszystko odbyło się zgodnie z planem, gdyż załamanie pogody zmusiło organizatorów Przemyskiego Święta Ulic do rezygnacji z pierwszej z zaplanowanych atrakcji – zawodów streetball. Trudno się dziwić – śliska nawierzchnia, rozmywające się linie – okoliczności te przesądziły o odwołaniu rozgrywek.

Hip-Hop Jam

Dalsze punkty programu udało się z powodzeniem zrealizować. Pierwszy dzień upłynął po znakiem hip-hopu. Były pokazy tańca (dancehall, breakdance), warsztaty, powstało legalne graffiti. Poważny wkład[paywall] w tę część imprezy miało Stowarzyszenie „Młodość ze Sztuką”, prowadzące m.in. Szkołę Tańca Unique Street Artist. – Imprezę wsparliśmy przez wzgląd na osoby Mateusza Rybienika i Kamila Niklewicza. Promujemy indywidualizm połączony z pokorą. Podstawą naszej pracy jest taniec. Wszystko zaczęło się od projektu „Młodość ze Sztuką” i współpracy z hiphopowymi grupami nieformalnymi. W 2008 udało się założyć stowarzyszenie, w skład zarządu weszli młodzi hiphopowcy – informuje Katarzyna Chomicka-Kontor, prezes stowarzyszenia, pedagog.

Reklama

W godzinach popołudniowych na placu Niepodległości wystąpili m.in: Bobek BZR, Kazen/Żołnież/Kręcioł. Gwiazdą wieczoru był zespół Dwa Sławy.

Taniec i muzyka połączyły pokolenia

Drugiego dnia, na wzór lat poprzednich, z Zamku Kazimierzowskiego wyruszył królewski korowód. Miłościwie panujący oraz jego małżonka przywitani zostali przed budynkiem magistratu przez włodarzy miasta.

Król przekazał klucze urzędnikom, scenę zaś młodzieży. W niedzielne popołudnie na Rynku można było obejrzeć tańce zespołowe w wykonaniu Studia Baletowego „Terpsychora” Galiny Koval, w duecie Andżelikę Hałek i Weronikę Kucharską. Zespół Taneczny „Koralik” pod okiem instruktor Doroty Pantuły-Ferlejko zaprezentował m.in. układ „Exodus”. Widzów zachwycił popis Nikoli Palko, czyli układ solowy Tęsknota. Grupa tańca dworskiego „Villanico” (Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl) wystąpiła z suitą tańców barokowych.

Reklama

Na placu Na Bramie z kolei zagrali i zaśpiewali: Reggae Gang System, Aleksandra Mielcarek, Cztery Kilo Obywatela.

Wieczorem serca przemyślan podbili Michael Jackson, Freddie Mercury, Elvis Presley. Ich występy zahipnotyzowały publiczność. Bawili się świetnie młodzi, rodzice i dziadkowie. Sprawdziło się powiedzenie, iż muzyka łączy pokolenia.

Szczytny cel

Dwudniowy cykl imprez miał na celu promocję tradycji kupieckich Starego Miasta, toteż wzdłuż ulic usytuowane zostały kramy, przystrojono witryny sklepowe. Pomysłodawcy i organizatorzy przedsięwzięcia – Stowarzyszenie dla Przemyśla Regia Civitas – konsekwentnie oraz z zapałem dążą do tego, aby święto ulic stało się trwałą wizytówką miasta, zintegrowało mieszkańców, przyciągnęło turystów. Patronat nad świętem objął prezydent Przemyśla Robert Choma, partnerami „akcji” były m.in.: MDK, PCKiN „Zamek”. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie liczni sponsorzy. 


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama