Reklama

Świętowali celnicy

28/09/2016 11:00

26 września w Przemyślu odbyły się uroczyste obchody Dnia Służby Celnej. W tym roku to święto łączy się z 90. rocznicą powołania do istnienia Urzędu Celnego w Przemyślu oraz restytucji urzędu w 1946 roku.

W holu muzeum można było obejrzeć wystawę przedmiotów o wartości historycznej, zatrzymanych przez Służbę Celną podczas prób przemytu, a także zdjęcia i ciekawe przedmioty związane z urzędem celnym, na przykład repliki mundurów z lat 30. i 60., plombownicę z okresu II RP, służbowe dystynkcje, historyczne dokumenty celne czy też but przemytnika złotych monet czy chwytak do wyciągania worków z przemytem. Zaprezentowano tam również czasową wystawę malarstwa funkcjonariuszy Izby Celnej w Przemyślu: Wioletty Tarczyńskiej, Marzeny Walickiej-Kani oraz Adama Lewandowskiego.

Historia Urzędu Celnego w Przemyślu

Pierwsze ślady działalności celnej na ziemi przemyskiej pochodzą z XV wieku, kiedy istniała tu królewska komora celna. W latach zaborów funkcjonował w Przemyślu austriacki urząd celny, nadzorujący obrót pocztowy. Potem, dopiero w 1926 roku w rozporządzeniu ministra skarbu z dnia 6 grudnia wymieniony został Urząd Celny I klasy w Przemyślu, który podlegał Lwowskiej Dyrekcji Ceł. Jego okręg jurysdykcyjny obejmował powiaty: Brzozów, Cieszanów, Dobromil, Jarosław, Łańcut, Mościska, Nisko, Przemyśl, Przeworsk, Tarnobrzeg, Strzyżów i Lubaczów. Podczas II wojny działały tu jedynie niemieckie i sowieckie służby celne. Po wojnie, 16 kwietnia 1946 r., nastąpiła oficjalna restytucja Urzędu Celnego w Przemyślu i ustalenie jego właściwości miejscowej na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego. Siedziba urzędu znajdowała się wówczas w budynku dworca kolejowego na stacji Przemyśl Główny. Rok później pracowało w nim 68 osób. Obecnie jednostka zatrudnia blisko 600 osób, co stanowi 44 procent wszystkich etatów pozostających w dyspozycji Izby Celnej w Przemyślu. Organizacyjne podlegają mu dwa oddziały wewnętrzne: w Przemyślu i Jarosławiu oraz cztery przejścia graniczne: dwa w Medyce (drogowe i kolejowe) oraz po jednym w Korczowej i Budomierzu. 

Reklama


fot.Jacek Szwic
Przemyscy celnicy przekazali do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej 14 obrazów przedstawiających stacje drogi krzyżowej.

Obrazy dla muzeum

Podczas obchodów Dnia Służby Celnej przemyscy celnicy przekazali do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej 14 obrazów przedstawiających stacje drogi krzyżowej. Zostały one zatrzymane w maju 2014 r. przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Korczowej podczas próby ich wywozu z Polski bez odpowiednich pozwoleń przez obywatela RP. Ekspertyza biegłego sądowego wykazała, że obrazy pochodzą z XVIII w., mają cechy malarstwa prowincjonalnego i zostały namalowane w Polsce. Sąd Rejonowy w Jarosławiu orzekł przekazanie tych obiektów na rzecz Skarbu Państwa, a Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków wskazał Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej jako samorządową instytucję kultury, której należy przekazać obrazy.

Reklama


fot.Jacek Szwic
Goście i uczestnicy uroczystej zbiórki z okazji święta urzędu celnego.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    st kapral - niezalogowany 2016-09-28 17:28:42

    świętujcie , świetujcie to już końcówka biznesu .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    lolo - niezalogowany 2016-10-04 14:53:32

    koniec kasy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama