Reklama

Świętowali leśnicy. Wręczono kordelasy i cechówki ozdobne [ZDJĘCIA]

Niemal 250 leśników wzięło udział w niedawnych, regionalnych uroczystościach z okazji Święta Lasu. W ich trakcie doszło do symbolicznego przekazania obowiązków duszpasterza leśników, ale też przyjęcia w ich szeregi 40 nowych adeptów.

Obiekty zamku w Dubiecku były w tym roku miejscem uroczystości zorganizowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów w Państwowych w Krośnie z okazji Święta Lasu.

Uroczystość zgromadziła prawie 250 uczestników, a rozpoczęła ją uroczysta msza św. w intencji leśników koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozka, odprawiona w kościele parafialnym w Dubiecku.

W czasie eucharystii obowiązki duszpasterza leśników po latach posługi przekazał swojemu następcy – ks. dr. Mariuszowi Woźnemu – ks. prałat Tadeusz Gramatyka. W podzięce za dotychczasowy wkład w pracę duszpasterską[paywall] wykonaną w środowisku leśników odebrał on z rąk dyrektora RDLP Marka Mareckiego Cechówkę Leśną Ozdobną (okolicznościowy młoteczek, służący do legalizacji pozyskanego drewna), natomiast ks. M. Woźny otrzymał dystynkcje leśne i mundur. 

Miejscem oficjalnej części uroczystości była zamkowa oranżeria. Zebranych powitał w niej gospodarz terenu – nadleśniczy Nadleśnictwa Kańczuga Tadeusz Ogonowski.

Spotkanie było okazją do złożenia leśnikom podziękowań za zaangażowanie w pomoc dla walczącej Ukrainy i omówienia bieżącej sytuacji związanej z gospodarką leśną.

Kulminacyjnym momentem było natomiast wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych leśników (odznaczeni z terenu byłego województwa przemyskiego – Barbara Łach z Nadl. Jarosław, Józef Maksymowicz z Nadl. Oleszyce i Kazimierz Grosman z Nadl. Sieniawa) oraz przyjęcie w szeregi leśnej braci młodych adeptów. Ślubowanie złożyło tego dnia 40 nowo przyjętych do Służby Leśnej.

Reklama

Władza senioralna przekazana

Podczas uroczystości doszło też do symbolicznego przekazania „władzy senioralnej” przez odchodzącego na emeryturę Stanisława Zagrobelnego na ręce Zbigniewa Kopczaka, który zgodnie z tradycją, jako najstarszy wiekiem, przejął „buławę seniora”. Przy tej okazji dyrektor krośnieńskiej RDLP M. Marecki podziękował za całokształt pracy Stanisławowi Zagrobelnemu, ale też Markowi Bajdzie, który także odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Część oficjalną zakończyło odtworzenie historycznego hymnu leśników, którego autorem jest wybitna postać polskiego łowiectwa – Wiesław Krawczyński. Wisienką na torcie były natomiast mrożący krew w żyłach pokaz mistrzowskiego posługiwania się muszkietami i szablami w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej „Sarmaci”.

Gośćmi uroczystości byli m.in. wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, posłowie Joanna Frydrych, Małgorzata Kidawa-Błońska (wicemarszałek sejmu RP), Maria Kurowska, Teresa Pamuła, Marek Rząsa oraz przedstawiciele samorządu, służb mundurowych i łowiectwa.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-10-14 17:17:24

    Świętujcie, świętujcie i pomału się szykujcie !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama