Reklama

Świętowaliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości

13/11/2024 16:24

Główne uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości w mieście zaczęły się jedenastego listopada mszą św. w archikatedrze.

Następnie żołnierze, poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy przeszli na ulicę Wodną, gdzie pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wiązanki kwiatów, podobnie jak pod poświęconą mu tablicą przy ulicy jego imienia. Kilkanaście minut później pod pomnikiem Orląt Przemyskich rozpoczęły się uroczystości, w których udział wzięli: posłowie Marek Rząsa i Andrzej Zapałowski oraz Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Jordan, Konsul Honorowy Ukrainy Aleksander Baczyk, przedstawicielka wojewody podkarpackiego Sabina Motowidło-Maziarz, starosta powiatu przemyskiego Bożena Ryczan, wicestarosta przemyski Jan Janusz, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, dowódca Garnizonu Przemyśl płk Daniel Błotko, wójt gminy Przemyśl Marek Wasiewicz, radni, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, uczniowie przemyskich szkół, żołnierze, kombatanci oraz liczni w tym roku mieszkańcy miasta i okolic.


Posłowie, prezydent Bakun i przedstawicielka wojewody w swoich krótkich wystąpieniach podkreślali znaczenie niepodległości, które ma szczególne znaczenie, zwłaszcza teraz, w obliczu pełnoskalowej wojny za naszą wschodnią granicą. Podczas tych wystąpień przywoływano słowa marszałka Piłsudskiego „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” i podkreślano tak nam potrzebny patriotyzm. Kolejnym punktem uroczystości był apel poległych zakończony salwą honorową, po czym delegacje z wieńcami i kwiatami ustawiły się w długiej kolejce przed pomnikiem. Ostatnim punktem obchodów było zbiorowe śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, organizowane od lat przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Każdy chętny dostawał śpiewnik i mógł razem z innymi śpiewać pod pomnikiem. Sztandary, flagi, chorągiewki, kotyliony podkreślały patriotyczny charakter tego święta. Działo się też poza oficjalnymi uroczystościami. Na przykład „Przemyskie morsy” morsowały w nurtach Sanu w narodowych barwach, a wieczorem na zamku uczniowie Zespołu Przemyskich Szkół Muzycznych dali koncert „Z muzyką przez wieki”, również nawiązujący do charakteru tego święta.

Reklama

W świętowanie wpisali się też Ukraińcy z przemyskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Na frontonie Domu Ukraińskiego zawisły dwie połączone flagi – biało- czerwona i żółto- niebieska, a o szesnastej na zaproszenie oddziału spotkali się przemyślanie obu narodowości, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie oraz poseł RP marek Rząsa, żeby wznieść toast za Niepodległą. Spotkanie zakończyło się koncertem zespołu „Krajka” i artystów ze Lwowa, zatytułowanym „Antologia Muzyki Nadsania”, będącym prezentacją dwupłytowego albumu pod tym tytułem.


J.S

Reklama

Organizatorami tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Przemyślu byli: Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski i Dowódca Garnizonu Przemyśl. W organizację uroczystości włączyli się także: 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, Bazylika Archikatedralna, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl, Komenda Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich, Związek Strzelecki „Strzelec” JS 2009, Straż Miejska w Przemyślu, Komenda Miejska Policji w Przemyślu, Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, Stowarzyszenie Przemyskie Morsy, PTTK Oddział im. dr. M. Orłowicza oraz Stowarzyszenie „Damy i Huzary”.

 

Reklama

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/11/2024 09:13
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama