Dawna siedziba miejskiej biblioteki w Przemyślu, zlokalizowana przy ulicy Słowackiego, czyli gmach Synagogi Scheinbacha, od kilkunastu już lat stoi niezagospodarowana. Budynek, którego wizerunek z każdym kolejnym rokiem nieużytkowania podupada, jest w coraz gorszym stanie technicznym, na co uwagę zwrócili nam mieszkańcy. Czy jest szansa na to, by w końcu znalazł sensowne przeznaczenie i odzyskał blask?
Zabytkowy obiekt Nowej Synagogi (potocznie nazywanej Synagogą Scheinbacha) jest obecnie własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z siedzibą w Warszawie. Według źródeł historycznych został wzniesiony przy wielkim zaangażowaniu Mojżesza Scheinbacha, stąd jego nazwa. Od momentu przeniesienia przemyskiej biblioteki (na którą synagoga została zaadoptowana wiele lat temu) do nowej siedziby przy ulicy Grodzkiej, obiekt pozostaje nieużytkowany, co zdecydowanie mu nie służy. Prawowity właściciel – Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, której miasto zwróciło gmach – miał wobec niego pewne plany, ale do dziś niewiele w temacie drgnęło. Na stronie Fundacji, z którą bezskutecznie próbowaliśmy się skontaktować (wykonując wiele telefonów i śląc pytania drogą e-mailową) wciąż widnieje wpis mówiący o tym, że poszukuje ona partnera rewitalizacji synagogi w Przemyślu i że wykonany został projekt inwentaryzacji budynku, sfinansowany ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, natomiast sam WUOZ zapowiedział wsparcie w przygotowaniu dokumentacji przedprojektowej.
Jeszcze w lutym br. zapytaliśmy o tę kwestię u źródła. W odpowiedzi Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Sapeta...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 79% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Przemyśl, niestety powoli upada. Ludzie , ludzie tworzą miasto., niestety jacy ludzie takie miasto
Przemyśl, niestety powoli upada. Ludzie , ludzie tworzą miasto., niestety jacy ludzie takie miasto