Reklama

Szczątki czekały sto lat na godny pochówek

14/07/2015 13:06

Szczątki nieznanych osób, naprędce pogrzebane na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu, najprawdopodobniej w okresie pierwszej wojny światowej, doczekały się pochówku z ceremoniałem należnym zmarłym. Ostatni obowiązek wypełniono w czwartek.

Na ludzkie szczątki natrafiono podczas przygotowywania miejsca pod groby w wojskowej kwaterze cmentarza. Były w nieoznakowanym miejscu. Trudno było określić, kiedy dokonano pochówku i kto tam spoczywa. Możliwe, że był to[paywall] grób zbiorowy, ale też mogły być grzebane w różnym czasie. Część szczątków była niekompletna. Wśród zmarłych byli najprawdopodobniej żołnierze. Świadczą o tym znalezione przy nich pozostałości. Jednak w przypadku większości z pogrzebanych trudno było ustalić, czy są wojskowymi, czy cywilami.

Ekshumacja 27 osób

Po odkryciu pierwszych szczątków władze Jarosławia, po uzgodnieniu z urzędem wojewódzkim, zdecydowały o ekshumacji. Wykopano w sumie resztki mogące należeć do 27 osób. Po zakończeniu prac zorganizowano im godny pochówek. – Pogrzebaliśmy zmarłych najpewniej w okresie pierwszej wojny światowej z należnym ceremoniałem i szacunkiem. Nie wiemy, kto został tu pochowany, ale wszystko wskazuje, że zrobiono to szybko. Może nawet po kryjomu. Wątpliwe, by zapewniono zmarłym pogrzeb zgodny z tradycją chrześcijańską. Dopełniliśmy tego – mówi Zbigniew Piskorz, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i kształtowania środowiska w ratuszu. – Sposób pochowania, brak jakiejkolwiek wzmianki o pogrzebanych świadczą, że było to w okresie pierwszej wojny światowej. Potem już bardziej dbano o porządek na cmentarzach. Niestety nie mamy żadnej informacji o tym, kto w tym zapomnianym grobie spoczął. Szczątki były w różnych pozycjach. Nie wszystkie kompletne – dodaje dyrektor.

Reklama

Pogrzeb

Zmarli przed stu laty zabrali tajemnice do grobu. Spoczęli w 19 małych trumnach złożonych w jednym rzędzie w kwaterze, w której spoczywają zmarli w I wojnie światowej. Na ich grobach będą stały krzyże.

W pogrzebie odprawionym przez brata z zakonu franciszkanów uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i urzędu wojewódzkiego. Przy 19 trumnach stały znicze, a wiceburmistrz Marcin Zaborniak złożył w imieniu społeczności jarosławskiej wiązankę kwiatów.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości