Reklama

Szczątki poległych żołnierzy trzeba przesunąć. Brakuje miejsca na bieżące pochówki

28/05/2015 08:21

Na jarosławskich cmentarzach już zabrakło miejsc do grzebania zmarłych. Dramatyczna sytuacja zmusiła administratorów miejskich nekropolii do pochówków w miejscu spoczynku żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Ich szczątki są ekshumowane i czekają na ponowny pogrzeb.

Problem z brakiem miejsc przeznaczonych na grzebanie zmarłych pojawił się w Jarosławiu już przed kilku laty. Wtedy zaczęto czynić starania o budowę nowego cmentarza. Jednak nie wychodziły one poza plany władz i dyskusje na sesjach rady miasta. W 2012 r. administrujące cmentarzami Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej znalazło się w sytuacji podbramkowej. Dla zmarłych, którzy wcześniej sobie nie zabezpieczyli miejsca na pochówek, zabrakło miejsca na grób. Wcześniejsze prośby kierowane do władz miasta pozostawały bez echa, więc administratorzy wystąpili z wnioskiem[paywall] do burmistrza o wykorzystanie części Nowego Cmentarza przy ulicy Krakowskiej do ponownych pochówków. Chodziło o miejsce spoczynku żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Taką zgodę, po uzyskaniu akceptacji urzędu wojewódzkiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, otrzymali w lecie 2013 r. 

Mieszane uczucia

– Wydobyte na przestrzeni 2014 i 2015 roku szczątki ludzkie, w liczbie około 25, są pieczołowicie zabezpieczone i przechowywane w grobie tymczasowym. Te oraz kolejne, które mogą być jeszcze wykopane w miejscu przeznaczonym do prac ekshumacyjnych, zostaną pochowane na terenie tej samej kwatery wojennej, z której zostały usunięte – wyjaśnia dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Kształtowania Środowiska UM Jarosławia Zbigniew Piskorz. – Miejsce to zostanie upamiętnione dodatkowym rzędem krzyży. Ponowny pochówek zostanie przeprowadzony z zachowaniem ceremoniału pogrzebowego, z udziałem księdza i z pełnym szacunkiem dla ekshumowanych zwłok. Kolejnym etapem będzie ogrodzenie kwatery wojennej – dodaje dyrektor.

Reklama

Z wyjaśnień wynika, że władze Jarosławia po kilkuletnim ociąganiu się z budową nowego cmentarza stanęły obecnie w sytuacji, której jedynym rozwiązaniem jest ścieśnienie grobów, by stworzyć dodatkowe miejsca na bieżące pochówki. To wiąże się z ekshumacją i pomimo zapewnienia szacunku dla wydobytych prochów ludzkich oraz ceremoniału przy powtórnym złożeniu do grobu budzi mieszane uczucia.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości