Były europoseł, historyk, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przemyślanin dr Andrzej Zapałowski na wniosek krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.
Uroczyste wręczenie odznaczenia odbędzie się 3 marca br. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie. W uzasadnieniu wyróżnienia możemy przeczytać m.in., że A. Zapałowski Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”[paywall].
– To wyróżnienie ma szczególne znaczenie dla mnie, bo odnosi się do krakowskiego okresu z mojego życia. I tym bardziej miłe, że o jego nadanie wystąpił krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W czasie studiów w Krakowie działałem bardzo intensywnie. Dwukrotnie byłem aresztowany. Byłem przewodniczącym tajnej Komisji Uczelnianej Niezależnego Zrzeszenia Studentów, członkiem krakowskiej tajnej Międzyuczelnianej Komisji NZS czy przewodniczącym strajku okupacyjnego na uczelni w 1988 roku. Wydawaliśmy pismo podziemne pod tytułem Legion. Wiem, że latach 90. zeszłego wieku studenci wznowili wydawanie pisma. Wspólnie ze mną działali tam także obecny wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk czy były dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego numer 2 w Przemyślu Andrzej Berestecki. Przemyskie środowisko w Krakowie skupione było wokół harcerskiej „Czarnej Trzynastki”. Pamiętam jak dziś, kiedy kolportowaliśmy i dostarczaliśmy do Przemyśla czy Przeworska wiele nielegalnych wówczas książek. Traktuję więc to wyróżnienie jako wyraz wdzięczności także dla moich znamienitych kolegów – powiedział dr A. Zapałowski.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Gratulacje Panie Doktorze i promotorze
"za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” - brawo! wszak to dzięki niemu Polska odzyskała niepodległość i stała się suwerenna! Pisowski "suweren" będzie mu za to dozgonnie wdzięczny!
I jeszcze dopytam: czy on respektował prawa człowieka tylko w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej? A co z prawami człowieka w Rzeczypospolitej Polskiej? Respektuje?
Prawdziwy Polski Patriota. Gratuluję.
Gratulacje Panie Doktorze i promotorze
"za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” - brawo! wszak to dzięki niemu Polska odzyskała niepodległość i stała się suwerenna! Pisowski "suweren" będzie mu za to dozgonnie wdzięczny!