Na zaproszenie Instytutu Humanistycznego PWSW oraz Przemyskiej Biblioteki Publicznej gościł w Przemyślu Ziemowit Szczerek – pisarz, dziennikarz i publicysta. Spotkanie, które odbyło się 22 marca w bibliotece, poprowadził prof. Andrzej Juszczyk, dyrektor Instytutu Humanistycznego.
Ziemowit Szczerek, autor powieści Siódemka, a także reportaży, jak nagrodzony Paszportem „Polityki” Przyjdzie Mordor i nas zje, czy ostatni Tatuaż z tryzubem, jest z pewnością jednym z głośniejszych reportażystów ostatnich lat. Nic więc dziwnego, że sala czytelni głównej przemyskiej biblioteki wypełniona była po brzegi. Ziemowit opowiadał o swojej fascynacji Ukrainą i ukraińskością, o swoich podróżach na wschód, o zacieraniu się granic i o swoistej galicyjskiej wspólnocie ponad tymi granicami. Z kolei zachęcony pytaniami od publiczności chętnie mówił o swoim patriotyzmie, o Polsce, którą nie zawsze lubi, ale którą akceptuje i – co dzisiaj niezwykle cenne – o samych „innych” Polakach, takich, których często nie zawsze rozumiemy, nie zawsze akceptujemy, ale którzy przecież też są naszymi rodakami. Wyjątkowo aktywni tego wieczoru słuchacze prowokowali do ciekawej rozmowy, a sam autor nie ukrywał też fascynacji Przemyślem, do którego zadeklarował chęć powrotu.
Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem rozpoczęło cykl spotkań z pisarzami i publicystami współorganizowanymi przez Przemyski Przegląd Kulturalny, Przemyską Bibliotekę Publiczną oraz Instytut Humanistyczny PWSW.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze