Reklama

Szkoły nie będą zamykane

19/02/2016 17:00

Wprawdzie niejednomyślnie, ale radni gminy Fredropol ostatecznie nie zgodzili się na likwidację trzech szkół filialnych. Jedna z nich od września będzie miała tylko trzech uczniów.

Decyzją radnych najbardziej zainteresowani byli mieszkańcy Kupiatycz, którzy w środę, 17 lutego, licznie przyjechali na sesję rady gminy. Nie było natomiast nikogo z Rybotycz i Darowic. Ze względu na rutynową kontrolę prowadzoną w urzędzie przez Regionalną Izbę Obrachunkową, sesja nie odbyła się w sali narad, ale w budynku OSP Fredropol. Niewielkie pomieszczenie nie było w stanie pomieścić przybyłych mieszkańców.
– Nie oszczędzajmy kosztem najmłodszych[paywall]. Nie będzie dzieci, będziemy się wtedy zastanawiać. Dzisiaj dzieci są i te szkoły musimy utrzymać, bo miejscowości bez szkoły umierają, nie ma życia społecznego, kulturowego. Widać po mieszkańcach Kupiatycz, jak szkoła motywuje nas do walki o jej utrzymanie – mówił radny z tej miejscowości Łukasz Mirowski.
Radny Józef Gierczak zaapelował do rodziców: – Jeśli nie chcecie likwidować szkoły w Kupiatyczach, to zabierzcie dzieci z Hermanowic do Fredropola. Wszyscy zachowajmy się rozsądnie. Nie sztuką jest utrzymywać szkołę do trzeciej klasy. Później posyłacie dzieci do innej gminy, a nasza gmina musi dopłacać z własnego budżetu. Zastanówcie się nad tym.

Szkoła z trzema uczniami

O proteście mieszkańców Kupiatycz, sprzeciwiających się likwidacji szkoły w ich miejscowości, pisaliśmy w Życiu Podkarpackim przed tygodniem. Jak powiedział podczas sesji Ł. Mirowski, pod pismem do wójta w tej sprawie zebrano 150 podpisów. Determinacja została nagrodzona. Skorzystały na tym również dwie inne szkoły przeznaczone do zamknięcia. Za likwidacją filii w Kupiatyczach zagłosowało 5 radnych, 7 było przeciw, a 3 się wstrzymało. Likwidację placówki w Rybotyczach poparło 6 radnych, przy 8 przeciwnych i 1 wstrzymującym się. Również 6 radnych podniosło rękę za zamknięciem szkoły w Darowicach, 7 było przeciw, a 2 się wstrzymało. Według prognoz w Kupiatyczach od września będzie się uczyć 19 uczniów, w Rybotyczach 21, a w Darowicach tylko trzech.
– Bardzo dziękujemy radnym za rozsądną decyzję i mieszkańcom za zaangażowanie – mówili zgodnie po sesji sołtys Kupiatycz Feliks Bąk i radny Ł. Mirowski.

Musimy szukać pieniędzy

Przed tygodniem na naszych łamach wójt Mariusz Śnieżek tłumaczył, że likwidacja szkół jest decyzją trudną, ale potrzebną ze względu na ciągle rosnące koszty utrzymania oświaty. Poproszony o komentarz po głosowaniu odpowiedział, że jego zadaniem jest wykonywanie uchwał podjętych przez radę. – Szanuję tę decyzję i do niej się dostosowuję. Mam tylko nadzieję, że rada wskaże źródło finansowania oświaty i inwestycji w gminie, które mieliśmy zaplanowane. To jest zadaniem radnych – powiedział. – Cenię, że mieszkańcy się tak zmobilizowali i byli na sesji, bo to pokazuje, że jest to społeczność zaangażowana – dodał.
Podkreślił, że musi jednak brać pod uwagę budżet i interes całej gminy.


fot.Paweł Bugira
Radni nie byli jednomyślni w temacie likwidacji szkół. Przewaga była po stronie przeciwników tego rozwiązania.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mieszkanka gminy - niezalogowany 2016-02-19 17:59:21

    Co za idioci jak mozna utrzymywac takie szkoly

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkanka gminy - niezalogowany 2016-02-19 18:01:20

    co za idioci jak mozna utrzymywac takie szkoly

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2016-02-19 18:46:26

    Ku..a masz szkole na miejscu to sie ciesz, co bys powiedziala jak bys musiala wozic male dzieci gdzies dalej? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama