Reklama

Szlakiem przeworskiej trasy rowerowej [galeria]

15/04/2015 15:00

Sport to zdrowie. Przekonali się o tym uczestnicy I Wiosennego Rajdu rowerowego, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Przeworsku oraz Przeworskie Koło Turystyki Rowerowej „Leliwa”.

W niedzielę (12 kwietnia) 52-osobowa grupa rowerzystów przemierzała szlak przeworskiej trasy rowerowej. Uczestnicy rajdu wystartowali z placu obok ratusza. Zanim jednak wsiedli na rowery, merytoryczny instruktaż na temat zasad obowiązujących uczestników rajdu w ruchu drogowym przeprowadził funkcjonariusz policji asp. Ireneusz Kucab. 

Ponadczterdziestokilometrowa trasa wiodła m.in. przez: Maćkówkę, Urzejowice, Mikulice, Wolicę, Białoboki i Nowosielce. Tutaj grupa zatrzymała się przy Świętym Jeziorze. Podczas odpoczynku organizator rajdu zapewnił drożdżówki i wodę mineralną. Uczestnicy rajdu zostali zapoznani z legendą jezioraoraz  rysem geologicznym terenu. Oba zagadnienia przybliżył Krzysztof Sochacki.

Następnie odwiedzili kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach, który znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Robert Mokrzycki, pracownik MOSiR w Przeworsku, zapoznał uczestników rajdu z historią obrony kościoła i szczegółami powstania kopca wójta Pyrza. Natomiast ks. proboszcz Piotr Walasz przybliżył historię świątyni, uwzględniając eksponaty muzealne, które się w niej znajdują (Madonna Nowosielska, miedzioryty Drogi krzyżowej, organy).

Kask może uratować życie

– Ideą rajdu jest aktywizacja i integracja lokalnej społeczności, propagowanie zdrowego trybu życia, ale również możliwość ukazania walorów kulturowych i historycznych obiektów znajdujących się na trasie – mówi prezes PKTR „Leliwa” Tomasz Nalepa.

Reklama

Po kilkugodzinnych zmaganiach rowerzyści wrócili na stadion przy ulicy Budowlanych. Na miejscu dyrektor MOSiR Grzegorz Łuczyk spośród uczestników wylosował 3 zwycięzców, do których trafiły kaski rowerowe. – Organizując rajd, zależało nam również na promocji bezpieczeństwa na drodze. Bardzo często zapominamy, że taki kask może uratować życie – stwierdził. Dyrektor zapowiedział, że ta udana inicjatywa zapisze się w kalendarzu cyklicznych imprez sportowych Przeworska.

Bezpieczeństwo podczas rajdu zapewniło Stowarzyszenie Rowerowe poprzez kierowanie ruchem na newralgicznych skrzyżowaniach (LGK RD – Lotna Grupa Kierowania Ruchem Drogowym) oraz podział uczestników rajdu na 15-osobowe grupy rowerowe prowadzone przez kierunkowych (prowadzący i zamykający). Ich zadaniem było utrzymywanie właściwego szyku kolumny rowerowej. Zaś za zabezpieczenie medyczne odpowiadali ratownicy z Centrum Ratownictwa Medycznego w Jarosławiu. Funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku zapewnili bezpieczny przejazd rowerzystów przez miasto. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    polak - niezalogowany 2015-04-15 19:30:18

    Oj widać , że Policjantowi by się przydała nie jedna wycieczka rowerowa . Ha h aBiorąc pod uwagę dziurę budżetową , trzeba stworzyć rowerowe patrole niech jeżdżą po ulicach.I dla nas obywateli będzie bezpieczniej , jak również zdrówko funkcjonariuszy się polepszy. Nie mówiąc już o kondycji.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości