Sport to zdrowie. Przekonali się o tym uczestnicy I Wiosennego Rajdu rowerowego, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Przeworsku oraz Przeworskie Koło Turystyki Rowerowej „Leliwa”.
W niedzielę (12 kwietnia) 52-osobowa grupa rowerzystów przemierzała szlak przeworskiej trasy rowerowej. Uczestnicy rajdu wystartowali z placu obok ratusza. Zanim jednak wsiedli na rowery, merytoryczny instruktaż na temat zasad obowiązujących uczestników rajdu w ruchu drogowym przeprowadził funkcjonariusz policji asp. Ireneusz Kucab.Ponadczterdziestokilometrowa trasa wiodła m.in. przez: Maćkówkę, Urzejowice, Mikulice, Wolicę, Białoboki i Nowosielce. Tutaj grupa zatrzymała się przy Świętym Jeziorze. Podczas odpoczynku organizator rajdu zapewnił drożdżówki i wodę mineralną. Uczestnicy rajdu zostali zapoznani z legendą jezioraoraz rysem geologicznym terenu. Oba zagadnienia przybliżył Krzysztof Sochacki.
Następnie odwiedzili kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach, który znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Robert Mokrzycki, pracownik MOSiR w Przeworsku, zapoznał uczestników rajdu z historią obrony kościoła i szczegółami powstania kopca wójta Pyrza. Natomiast ks. proboszcz Piotr Walasz przybliżył historię świątyni, uwzględniając eksponaty muzealne, które się w niej znajdują (Madonna Nowosielska, miedzioryty Drogi krzyżowej, organy).
– Ideą rajdu jest aktywizacja i integracja lokalnej społeczności, propagowanie zdrowego trybu życia, ale również możliwość ukazania walorów kulturowych i historycznych obiektów znajdujących się na trasie – mówi prezes PKTR „Leliwa” Tomasz Nalepa.
Po kilkugodzinnych zmaganiach rowerzyści wrócili na stadion przy ulicy Budowlanych. Na miejscu dyrektor MOSiR Grzegorz Łuczyk spośród uczestników wylosował 3 zwycięzców, do których trafiły kaski rowerowe. – Organizując rajd, zależało nam również na promocji bezpieczeństwa na drodze. Bardzo często zapominamy, że taki kask może uratować życie – stwierdził. Dyrektor zapowiedział, że ta udana inicjatywa zapisze się w kalendarzu cyklicznych imprez sportowych Przeworska.
Bezpieczeństwo podczas rajdu zapewniło Stowarzyszenie Rowerowe poprzez kierowanie ruchem na newralgicznych skrzyżowaniach (LGK RD – Lotna Grupa Kierowania Ruchem Drogowym) oraz podział uczestników rajdu na 15-osobowe grupy rowerowe prowadzone przez kierunkowych (prowadzący i zamykający). Ich zadaniem było utrzymywanie właściwego szyku kolumny rowerowej. Zaś za zabezpieczenie medyczne odpowiadali ratownicy z Centrum Ratownictwa Medycznego w Jarosławiu. Funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku zapewnili bezpieczny przejazd rowerzystów przez miasto.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Oj widać , że Policjantowi by się przydała nie jedna wycieczka rowerowa . Ha h aBiorąc pod uwagę dziurę budżetową , trzeba stworzyć rowerowe patrole niech jeżdżą po ulicach.I dla nas obywateli będzie bezpieczniej , jak również zdrówko funkcjonariuszy się polepszy. Nie mówiąc już o kondycji.
Oj widać , że Policjantowi by się przydała nie jedna wycieczka rowerowa . Ha h aBiorąc pod uwagę dziurę budżetową , trzeba stworzyć rowerowe patrole niech jeżdżą po ulicach.I dla nas obywateli będzie bezpieczniej , jak również zdrówko funkcjonariuszy się polepszy. Nie mówiąc już o kondycji.