Reklama

Sztandar na 25-lecie samorządności

13/07/2015 10:27

Uroczystości z okazji 25. rocznicy samorządu terytorialnego w Tryńczy połączono z poświęceniem sztandaru gminy i obiektu wielofunkcyjnego przy miejscowym Zespole Szkół.

Odprawionej z okazji rocznicy mszy św. przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek, który poświęcił sztandar gminy Tryńcza. Następnie uczestnicy obchodów przeszli do hali widowiskowo-sportowej. Poprowadziła ich Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz grupa Mażoretek „Finezja”. Na obchodach obecne były poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych, straży grobowych i szkół z terenu gminy. Na miejscu odbył się ceremoniał przekazania sztandaru przedstawicielom pracowników samorządowych, jednostek organizacyjnych i społeczności gminnej.

Dorobek 25-letniej działalności samorządowej gminy Tryńcza przedstawił przewodniczący obecnej kadencji rady gminy Stanisław Wielgos, który był również pierwszym, od 1990 r., przewodniczącym. Pełnił tę funkcję przez 8 lat. – Po dekadach komunizmu, gdzie wymiar samorządności w Polsce nie istniał, to władza centralna wiedziała najlepiej, co należy robić w danej gminie. Pamiętam ten czas z uwagi na to, że po raz pierwszy zasiadłem jako przewodniczący nowo wybranej rady. Rozpoczął się okres, którego w tamtym czasie nie bardzo potrafiliśmy nazwać. Oczekiwania społeczne były ogromne. Pieniędzy w budżecie gminy nie było. Uczyliśmy się ustawy samorządowej. Taki był początek, początek roku 1990 – wspominał Stanisław Wielgos.

Warto przypomnieć, że początkowo rada gminy liczyła 21 osób, w następnej kadencji 20, zaś od 1998 r. do dzisiaj w jej skład wchodzi 15 radnych. Obecny wójt władzę w gminie sprawuje najdłużej – od 2002 r. Jego poprzednikami byli śp. Władysław Rachfał (1990 – 2001) i Tadeusz Nowak (2001 – 2002).
Obchody były również okazją do poświęcenia obiektu wielofunkcyjnego znajdującego się przy Zespole Szkół w Tryńczy. Aktu poświęcenia również dokonał ks. biskup Stanisław Jamrozek. W skład obiektu wchodzi kuchnia i część hotelowa. Zgromadzeni na uroczystości wspólnie odśpiewali gromkie Sto lat, a następnie oddali się degustacji tortu z herbem gminy.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości