Ten budynek ma mroczną historię. Stoi nieco z dala, w ogrodzie przy ulicy Dworskiego, między pięknie odrestaurowanym obiektem, w którym kiedyś był bank, a wjazdem na teren Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Wielu przemyślan zastanawia się, do kogo teraz należy i czy nie mógłby wyglądać bardziej przyzwoicie.
Jednopiętrowy budynek przez lata owiany był złą sławą. Na pewno powstał po II wojnie światowej. Mieściła się tam komenda milicji obywatelskiej, potem Służby Bezpieczeństwa. Był też internatem dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. Kiedy młodzież się stamtąd wyprowadziła, wydawało się, że budynek pójdzie do wyburzenia. Teren należał do miasta, władze mogły ogłosić np. przetarg na wynajem czy dzierżawę całości, ale trudno było przypuszczać, że tak zrujnowany obiekt ktoś zechce[paywall].
– Ciekawi mnie, dlaczego od wielu lat ten budynek tak niszczeje. Trochę nie przystaje do tej ulicy. Może warto byłoby komuś ten teren sprzedać lub wynająć – napisał do nas jeden z czytelników.
Podążyliśmy tym tropem. Okazuje się, że budynek od ponad 15 lat jest w trwałym zarządzie Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu. Od września 2001 r. parter budynku przy ulicy Dworskiego został zaadaptowany na pracownie specjalistyczne, w których odbywają się zajęcia warsztatowe i dydaktyczne. Od września 2003 r. także piętro budynku zostało przystosowane na cele dydaktyczne. – Wiele osób nie wie, że w tym budynku znajduje się niejako filia naszej szkoły – tłumaczy dyrektor „elektronika” Tadeusz Baran.
Zapytaliśmy w przemyskim magistracie, czy jest szansa na wyremontowanie budynku. – W ramach remontów bieżących w budynku Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących dokończona zostanie w tym roku wymiana stolarki okiennej, której koszt wyniesie 35 tysięcy złotych. Przetarg został już ogłoszony. Nie rozpatrywaliśmy remontu czy termomodernizacji budynków zarządzanych przez szkołę. Wiele budynków oświatowych ma takie potrzeby i stopniowo je realizujemy. W tym i przyszłym roku zostaną przeprowadzone termomodernizacje w Szkole Podstawowej nr 16, internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, wymieniona zostanie instalacja centralnego ogrzewania i docieplony zostanie dach w budynku I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Słowackiego. Jeżeli zostanie ogłoszony konkurs na drugi etap termomodernizacji, będziemy się zastanawiać nad kolejnymi pracami tego rodzaju. Być może przyjrzymy się także nieruchomościom zarządzanym przez ZSEiO. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie obiekty nadają się do remontów w ramach projektów termomodernizacyjnych, dlatego w tej chwili nie możemy wskazać konkretnych propozycji – usłyszeliśmy od rzecznika prasowego UM w Przemyślu Witolda Wołczyka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bezpieka była też na krasińskiego a piwnicach mordowała swoich przeciwników , Bezpieka była również na ul Dworskiego następnie była tam milicja .Wielu ludzi zgnojono w tych budynkach .
niedaleko mieszkają pracownicy tej firmy co emeryturki mają ok
A mieszkaja i wzdychaja do odleglych czasow!!!
Bezpieka była też na krasińskiego a piwnicach mordowała swoich przeciwników , Bezpieka była również na ul Dworskiego następnie była tam milicja .Wielu ludzi zgnojono w tych budynkach .
a tam czasami nie było internatu ILO ?
niedaleko mieszkają pracownicy tej firmy co emeryturki mają ok