Wciąż trwa „batalia” o dzierżawę tarasu przy ul. Kazimierzowskiej na linii władze miasta – szefostwo firmy „Fiore”. Taras nadal wyłączony jest z użytkowania, a władze miasta stoją na stanowisku, że jego wynajem na razie nie wchodzi w rachubę, powołując się na ociąganie się Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jednak Ewa Jagiełło wyjaśniła, że to miasto wciąż nie dopełniło swoich obowiązków!
Taras przy znanej w Przemyślu i nie tylko cukierni „Fiore”, gdzie sprzedawane są m.in. kilkukrotnie nagradzane w różnych konkursach lody, wyłączony został z użytkowania jeszcze przed wakacjami.
Wówczas osoby, które chciały zjeść lody na tarasie, witał potykacz z informacją: „Uprzejmie informujemy, że nie uzyskaliśmy zgody na użytkowanie tarasu”.
Szef firmy Jan Teuchmann powiedział nam wtedy: – Władze miasta przez 20 lat kompletnie nic nie zrobiły na tym terenie, którego są właścicielem. Obciążano mnie tylko wszystkimi[paywall] możliwymi obowiązkami, które nie leżały po mojej stronie. To nie ja, jako dzierżawca, miałem obowiązek doprowadzić go do używalności. Ale to zrobiłem. Obecny jego wygląd to wiele pieniędzy włożonych przeze mnie w odnowienie i rewitalizację pod okiem pani konserwator zabytków. Lekko licząc około 200 tysięcy złotych.
Wiedząc, że w grudniu 2021 r. kończy się 20-letnia umowa na dzierżawę, już w sierpniu zeszłego roku J. Teuchmann podjął rozmowy na temat jej przedłużenia. Nie dostał żadnej odpowiedzi.
Widząc, że trzeba pójść najkrótszą drogą, czyli bezprzetargową, w listopadzie zeszłego roku napisał pismo do prezydenta miasta, w którym poprosił o choć trzyletnią dzierżawę.
Odpowiedź z propozycją podpisania umowy na dzierżawę tarasu przyszła 20 marca br. W decyzji był nakaz zapłacenia za dzierżawę od początku tego roku. Czyli właściciel cukierni miał zapłacić za ponad trzy miesiące, kiedy dzierżawcą nie był.
Wówczas jednym w warunków, pod którymi miasto miało podpisać umowę na kolejne lata dzierżawy, było wyremontowanie przez J. Teuchmanna wszystkich lokali znajdujących się pod tarasem! Jak powiedział właściciel „Fiore”, sam Franz Kafka by tego nie wymyślił.
Ważną rolę w tej sprawie odgrywa Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Przemyśla. Szefowa tej instytucji Ewa Jagiełło już dawno temu wydała zalecenia dla właściciela terenu. Jest nim Urząd Miejski w Przemyślu i to on ma obowiązek wykonania wszystkich prac remontowo-budowlanych.
– Otrzymaliśmy ekspertyzę i wezwaliśmy właściciela terenu, czyli miasto Przemyśl, do jej uzupełnienia. Zwłaszcza, aby pewne prace, a chodzi o remont balustrady, zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków. Nie mogliśmy tego jednak wyegzekwować od miasta, więc poprosiliśmy o to niezależną firmę. Dodam tylko, że obowiązek wykonania wszelkich prac ciąży na właścicielu terenu. Nie wydawaliśmy jednak decyzji o wyłączeniu tarasu z użytkowania – zapewniła E. Jagiełło.
Dokładnie 6 sierpnia br., na tarasie potykacz o identycznej do cytowanej wcześniej treści pojawił się ponownie. W związku z tym zastępca prezydenta miasta Bogusław Świeży zamieścił kilka zdań komentarza to tego faktu.
„4 lipca w urzędzie miejskim odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył przedsiębiorca dzierżawiący do tej pory wspomniany powyżej taras. Ustalono następujące rzeczy: przedsiębiorca zadeklarował, że nie jest zainteresowany dzierżawą tarasu w tym roku i, że złoży wiosek o dzierżawę od 1 kwietnia 2023 r., uzgodniono, że do czasu podpisania umowy dzierżawy taras będzie ogólnie dostępny dla wszystkich chętnych, w tym także dla osób korzystających z usług lodziarni. Ponadto wyraziłem zgodę na pozostawienie na terenie tarasu ławek przedsiębiorcy, dedykowanych klientom lodziarni, na pozostawienie markiz nad tarasem celem zwiększenia komfortu klientów lodziarni (markizy powinny były być zdemontowane w momencie zakończenia dzierżawy) oraz na obsługę klientów z kasy ulokowanej w kierunku tarasu, pomimo braku umowy dzierżawy”.
Nieco wcześniej, bo 1 sierpnia br., właściciele „Fiore” otrzymali pismo parafowane przez B. Świeżego.
Zastępca prezydenta nawiązuje w nim do wniosku złożonego przez państwa Teuchmannów 11 lipca br. o wynajęcie na 10 lat – począwszy od 1 kwietnia 2023 r. – owego tarasu. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami. Niestety – jak stwierdził B. Świeży – umowy wciąż nie można parafować...
Dlaczego?
„(...) Nadal nie zostało zakończone postępowanie administracyjne prowadzone przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Przemyśla. Aktualnie gmina miejska Przemyśl nie posiada informacji na temat zakresu prac remontowych, jakie będzie musiała przeprowadzić na przedmiotowym tarasie. W związku z tym obecnie nie jest możliwe rozważenie kwestii wydzierżawienia ww. nieruchomości (...)” – wyjaśnił zastępca prezydenta miasta Przemyśla.
Wyglądało więc na to, że niemożność podpisania umowy na dzierżawę tarasu wynika z opieszałości i braku dobrej woli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Przemyślu Ewy Jagiełło. Kiedy z takim właśnie pytaniem zwróciliśmy się do niej, nie kryła irytacji.
– Pan chyba raczy żartować – stwierdziła.
Kiedy zaprezentowaliśmy fragment pisma, jakie z miasta otrzymali właściciele „Fiore”, skomentowała jego treść następująco:
– Nawet nie chce mi się tych niedorzeczności komentować! Ktoś chyba robi sobie żarty! Powtórzę raz jeszcze: gmina jako właściciel terenu została zobowiązana do przedstawienia ekspertyzy na okoliczność likwidacji złego stanu technicznego tarasu. Przedłożyła ją, ale była absolutnie niepełna. Miasto zostało zobowiązane do jej uzupełnienia. Dodam, że konserwator zabytków nie zgadza się na rozwiązania w niej przedstawione. Zakres prac nie został zupełnie uzgodniony z tą instytucją. Do tej pory ekspertyza nie została uzupełniona. Jak można pisać, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Przemyśla nie zakończył postępowania administracyjnego! Nie zakończył, bo miasto nie wywiązało się ze swoich obowiązków! Niczego nie blokujemy. Niech miasto wreszcie uzupełni ekspertyzę, a my z miejsca wydamy decyzję – podsumowała wyraźnie zdenerwowana E. Jagiełło.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze