Wśród dziewiętnastu polskich miast, którym zostało przyznane dofinansowanie, aż cztery stanowią te z Podkarpacia. W czwartek, 19. marca br. w Jarosławiu odbyło się historyczne podpisanie umowy o przyznanie trzem miastom: Jarosławowi, Jasłu i Krosnu, łącznie 236 mln zł z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
Konferencja prasowa podczas której miało miejsce również podpisanie tej intratnej umowy, odbyły się w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Wygrane miasta reprezentowali: burmistrz miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz, burmistrz Jasła Adam Kostrząb, oraz zastępca prezydenta miasta Krosna Miranda Trojanowska.
Jarosław z liczbą 88,56 przyznanych punktów zajął osiemnaste miejsce. Krosno, otrzymując 89,01 punktu uplasowało się na miejscu szesnastym. Jasło figurujące na miejscu piątym uzyskało 92,26 punktów. Dodatkowo Dębica, która umowę podpisze za kilka tygodni, otrzymała, aż 95,59 punktów i tym samym w całym konkursie zajęła drugie miejsce ulegając tylko Tarnowowi.
– Podkarpacie jest największym beneficjentem tego konkursu z funduszy polsko-szwajcarskich. W sumie cztery miasta, 312 milionów
– tak skomentowała ten świetny wynik województwa skomentowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Minister stwierdziła, że przeznaczonych zostało pół miliarda złotych w całej Polsce na rozwój małych i średnich miast. Podziękowała również ambasadorowi Szwajcarii za sprawną i owocną współpracę oraz pogratulowała wygranym miastom. Podkreśliła, że rywalizacja w konkursie była wyjątkowo zacięta przez ilość świetnych projektów, a zwycięzcy zasługują na wielkie uznanie.
Ambasador Fabrice Filliez, przemawiając w języku polskim, wyraził radość z rozpoczęcia realizacji projektów. Był pewien, że przyniosą one konkretne rezultaty dla mieszkańców i wzmocnią partnerstwo. Burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz zapewnił z kolei, że otrzymane pieniądze wykorzystane będą do wprowadzenia wielu zmian, które podniosłą jakość życia mieszkańców oraz zachęcą do osiedlania się w mieście. Podkreślił, że miasto chce stawiać na młodzież, która jest przyszłością wszystkich.
Na co zostaną wydane pieniądze?
Z opublikowanego projektu wynika, że Jarosław wyda otrzymane fundusze m.in. na: modernizację oświetlenia ulicznego, budowę kładki rowerowej nad Sanem i ścieżki pieszo-rowerowej, zakup autobusu elektrycznego, utworzenie Jarosławskiego Centrum Nowych Technologii, a także na przebudowę budynku użyteczności publicznej na wielorodzinny budynek mieszkalny. Krosno w swoim projekcie planuje m. in wymianę wiat przystankowych, wyposażenie przystanków w monitoring i elektroniczne tablice informacyjne oraz zakup nowych autobusów elektrycznych. Z kolei Jasło w swoim projekcie zadeklarowało m.in. budowę kompostowni osadów wytwarzanych w oczyszczalni ścieków oraz wykorzystanie energii odnawialnej na terenie miasta.
Miłosz Borzęcki
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze