Reklama

Terroryści byli bez szans

13/06/2016 13:39

Żołnierze, policjanci, strażacy, ratownicy wodnego i górskiego pogotowia ratunkowego, strażnicy graniczni oraz członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” wzięli udział w Regionalnym Ćwiczeniu Obronnym w Trzciańcu i Solinie.

W sobotnich manewrach chodziło o  „sprawdzenie zdolności reagowania wydzielonych struktur podsystemu niemilitarnego systemu obronnego państwa na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”. Ich uczestnikami byli żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, policji, Państwowej Straży Pożarnej, a także[paywall] przedstawiciele WOPR, GOPR, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, jednostek formacji OC oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec” – Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Lisa Kuli w Rzeszowie. Pierwsza część ćwiczenia miała miejsce na terenie Ośrodka Szkolenia Górskiego 21 BSP w Trzciańcu, gdzie jedna z grup terrorystycznych opanowała magazyn broni należący do straży granicznej. Żołnierze wraz ze służbami mundurowymi i członkami „Strzelca” odbili go z rąk terrorystów. Ci ostatnie chcieli również uszkodzić zaporę i opanować elektrownię wodną w Solinie, ale ich działania zostały pokrzyżowane.

Jak podkreśliśła Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, Regionalne Ćwiczenie Obronne miało na celu praktyczne zademonstrowanie jednego z możliwych wariantów działania przyszłej Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej tworzonej m.in. na bazie członków organizacji proobronnych. Wchodzący w skład tych organizacji ćwiczą także na poligonie w Nowej Dębie, gdzie trwa „Anakonda-16” – największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. Bierze w nich udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. z Polski i ok. 13,9 tys. z USA. Oprócz Wojska Polskiego ćwiczą żołnierze z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich Sojuszu, wyposażeni w 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów. Wśród uczestników są np. żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. W niedzielę, 12 bm. pokaz ich wyszkolenia oglądał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej oraz gen. broni Ben Hodges, dowódca Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie. Ćwiczenie Anakonda jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym roku jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tutki - niezalogowany 2016-06-13 15:26:33

    Magazynów u mas pilnują tacy których też należałoby przypilnowac.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama