Są muzyczną wizytówką gminy, obecną na większości najważniejszych uroczystości gminnych i powiatowych. Energia do działania i wielkie serce do muzyki sprawiają, że trwają w orkiestrze mimo upływu lat i licznych obowiązków zawodowych i rodzinnych. W tym roku, w lipcu, członkowie Orkiestry Dętej w Medyce świętować będą jej okrągły jubileusz. Mija bowiem 100 lat, odkąd rozpoczęła działalność. Z tej okazji szykują m.in. sympatyczną pamiątkę.
Okrągły jubileusz 100-lecia Orkiestry Dętej w Medyce będzie okazją do przypomnienia jej historii i złożenia podziękowań wszystkim tym, którzy angażowali się w rozwój zespołu. Członkowie orkiestry chcą również uczcić rocznicę, wydając okolicznościową publikację, która dla wielu być może będzie wspaniałą pamiątką, a jej lektura sposobnością do wspomnień. Tym bardziej, że zawarta w niej treść opatrzona ma być fotografiami.
– Kilka, jeszcze przedwojennych, między innymi z okresu założenia orkiestry, udało mi się znaleźć. Do powojennych dotrzeć jest ciężko, mam ledwie dwie. Ale zapewne nie brakuje mieszkańców, którzy mają gdzieś w szufladzie zdjęcia związane z działalnością orkiestry z lat powojennych – 60., 70. czy 80. Takie fotografie ubogaciłyby ilustrowaną historię naszej orkiestry – mówi związany z nią od 1989 roku Jacek Wolk.
Reklama
Jeśli ktoś chciałby się takimi zdjęciami podzielić z przygotowującym publikację, może przesłać ich scan bądź fotografie zrobione telefonem na adres e-mailowy wolk.jacek77@gmail.com lub też poprzez aplikację WhatsApp pod numer tel. 504096237.
– Starsze osoby, którą są w posiadaniu takich fotografii, a mogą mieć problem z korzystaniem z e-maila, mogą do mnie po prostu zadzwonić. Chętnie podjadę i sam wykonam fotograficzną kopię zdjęcia – mówi pan Jacek.
Publikację w postaci ilustrowanej historii orkiestry będzie zakupić w formie pamiątki.
Od około 9 lat kierownikiem medyckiej orkiestry jest Tomasz Pietnica, który zastąpił Władysława Wilka (w 2017 r. przestał pełnić tę funkcję ze względu na stan zdrowia), zaś kapelmistrzem Marek Hataś. Aktualnie orkiestra liczy sobie 15 członków. Jeden z nich gra w orkiestrze blisko 70 lat, a więc poświęcił jej większość życia. To głównie panowie, różnych profesji, ale też i dwie panie. Zdarza się też, że następuje wymiana pokoleniowa. – Liczebność orkiestry trochę się zmniejszyła. Młodzi się nie garną, a starsi nam wymierają – mówi Jacek Wolk.
– Spotykamy się dwa razy w tygodniu i robimy to bardzo chętnie. Na próbę orkiestry zawsze się pędzi mimo natłoku różnych obowiązków. Uświetniamy występami i lokalne wydarzenia, i te w sąsiedztwie – w Pruchniku, Sośnicy, Woli Węgierskiej. Występujemy na imprezach powiatu przemyskiego, gramy na mszach. Tak naprawdę osoby związane z orkiestrą można znaleźć w co trzecim domu, swój epizod w niej miało bardzo wielu mieszkańców – opowiada J. Wolk.
Reklama
Główne wydarzenia jubileuszowe związane ze stuleciem Orkiestry Dętej w Medyce planowane są na 25 lipca i będą miały...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 41% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze