Reklama

Tomasz Wójtowicz: Wierzę w medal olimpijski naszych siatkarzy [WIDEO]

02/08/2019 15:51

Podczas III Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Siatkówce Plażowej nie zabrakło znakomitych gości. Wśród nich był wybitny reprezentant Polski, legendarny zawodnik kadry Huberta Wagnera Tomasz Wójtowicz.

Kto w drużynie Huberta Wagnera był najlepszy i dlaczego to był Tomasz Wójtowicz?

– (śmiech) Są to opinie z perspektywy obserwatora. Ja muszę zaprzeczyć tej teorii. W siatkówce najważniejsza jest drużyna i zrezygnowałbym z wyróżniania poszczególnych zawodników. Graliśmy w 12. Różnorodność w ustawieniu i zmian w składzie świadczyła o naszej sile wspólnej. Mogliśmy grać dwoma szóstkami na równym poziomie.

Gdy oglądałem mecz o mistrzostwo świata, a potem o złoto olimpijskie, byłem nastolatkiem. Wychowałem się na[paywall] tej reprezentacji. Bardzo piękne słowa powiedział Pan o kolegach, ale piąty set na olimpiadzie należał do Tomasza Wojtowicza. Czy zagrał Pan kiedykolwiek potem tak znakomicie?

Reklama

– O taką stawkę chyba nie. Wtedy to był mecz niesamowity. Rosjanie byli bliscy wygrania. Mieli w górze kilka piłek meczowych. Wtedy trener postawił na mnie, widocznie sądził, że jestem odporny na stres i faktycznie udało mi się kilka razy obronić te piłki meczowe.

Jakie były trzy najważniejsze cechy tamtego zespołu?

– Na pewno umiejętności. Po drugie to walka do końca. Odporność, bo mieliśmy kilka meczów pięciosetowych. Stąd też przydomek, który do nas przylgnął – mistrzowie piątego seta. Po trzecie to jedność. Bardzo się ze sobą zżyliśmy.

Reklama

Czy Polska doczekała się lepszego trenera niż Hubert Wagner?

– Z pewnością on jest najbardziej utytułowanym dotychczas trenerem Polskiej reprezentacji.

Kto w obecnej reprezentacji Polski w piłce siatkowej jest najlepszym zawodnikiem?

– W kontekście siatkówki unikałbym typowania najlepszego zawodnika. Jest to sport zespołowy i zawsze staram się to podkreślać. Natomiast mówiąc o drużynie obecnej, perspektywy są znakomite. Mamy długą ławkę. Najmłodsi reprezentanci pokazali się znakomicie podczas tegorocznej edycji Ligi Narodów. Udowodnili tym samym, że są gotowi grać pod presją nawet bez doświadczonych starszych kolegów z reprezentacji. Do tego dochodzi Leon (Wilfredo León – siatkarz kubańskiego pochodzenia, debiut w reprezentacji 27 lipca br. w meczu z Holandią, przyp. red.), który już może grać w naszej reprezentacji, a więc kolejne wzmocnienie. Można powiedzieć, że na różowo nam się to powoli zaczyna przedstawiać.

Reklama

Czyli wierzy Pan w złoto olimpijskie?

– Cóż… wierzę w medal. Zobaczymy, czy zawodnicy powiedzą, że jadą po złoto. Na pewno powiedzą, że powalczą, a czy się uda? Zobaczymy na turnieju w przyszłym roku.

Jest Pan w Przemyślu po raz czwarty na Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Siatkówce Plażowej. Jak Pan ocenia to wydarzenie?

– Gdy byłem tu po raz pierwszy cztery lata temu, nie była to oficjalna impreza. Teraz ten turniej jest oficjalnym wydarzeniem wpisanym w kalendarz Polskiego Związku Piłki Siatkowej, co pokazuje, że turniej się rozwija. Coraz więcej drużyn przyjeżdża, organizatorzy robią co mogą, aby organizacja była znakomita. Znakomita organizacja. Słowa uznania dla Jana Fabera i Marka Samka, którzy dbają o to, aby te mistrzostwa były zorganizowane na najwyższym poziomie.

Reklama

A jak Pan ocenia miasto?

– Bardzo fajne. Niespotykany rynek, nigdy wcześniej nie widziałem pochyłego rynku. Kamienice, zabudowania oraz piękne okolice, więc zawsze chętnie przyjeżdżamy.

Przekaz do młodego pokolenia: wynik sportowy czy kasa?

– Te dwie kwestie można połączyć (śmiech), bo jeżeli się gra na wysokim poziomie, to oba te czynniki wiążą się ze sobą. Natomiast, żeby do tego dojść, trzeba brać czynny udział w sportowym życiu. Mniej laptopów, komórek, wpisów, bardziej rozwijać tężyznę fizyczną, to bardzo pomaga w życiu. Uprawianie sportu, może niekoniecznie zawodowo, chociażby dla przyjemności, a pomoże to w życiu społecznym oraz wspomoże zdrowie. Także same plusy.

Reklama

Dziękuje za rozmowę

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama