Reklama

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w wakacje nie próżnuje

27/07/2016 15:06

Jednym z fenomenów Przemyśla jest silna pozycja i szacunek, jakim cieszą się organizacje pozarządowe, zrzeszające ludzi, którzy od pokoleń pracują nad inicjatywami oddolnymi. Ich głównym celem jest przede wszystkim dobro naszej małej ojczyzny. Wśród nich szczególną rolę odgrywa ponadstuletnie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Końcem czerwca odbyło się coroczne Walne Zebranie członków, podczas którego prezes zarządu dr Grzegorz Klebowicz wręczył mgr. Andrzejowi Koperskiemu dyplom honorowego członkostwa TPN. Pan Koperski od ponad półwiecza związany jest z towarzystwem, a swoimi pracami archeologicznymi i muzealniczymi[paywall] (jest byłym długoletnim pracownikiem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej), a także dorobkiem naukowym zdobył sobie uznanie szeroko w Polsce i za granicą.

Odznaczony przedstawił zebranym wykład „Źródła archeologiczne do początków chrześcijaństwa w Przemyślu” – pod względem ujęcia tematu i jego przedstawienia mogący stanowić przykład, jak wygłaszać prelekcje naukowe. Walne Zebranie wybrało dwóch nowych członków honorowych: p. Leszka Włodka – zasłużonego historyka-regionalistę i archiwistę, powszechnie znanego i cenionego nie tylko przez lokalne środowisko oraz ks. dra Tadeusza Śliwę – świetnego historyka Kościoła zarówno rzymsko-, jak i greckokatolickiego, przez wiele lat wykładowcę przemyskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Promocja książki

Dzięki życzliwości o. Tadeusza Pawłowicza – proboszcza parafii św. Antoniego oraz gwardiana klasztoru franciszkanów-reformatów – TPN współorganizował w refektarzu zakonnym promocję książki dr Agnieszki Gocal Twórczość kaznodziejska przemyskiego franciszkanina Konrada Kawalskiego (1758 – 1832).

Autorka opowiadała nie tylko o fenomenie polskiego oświecenia, ale i o tym, na ile wpisali się w niego wybitni kaznodzieje – czy to byli jezuici, czy właśnie franciszkanie-reformaci. A o. Kawalewski był nie tylko prowincjałem zakonnym, wiele lat rezydującym w Przemyślu, ale i kaznodzieją katedry obrządku łacińskiego, który pozostawił po sobie ogromny dorobek homiletyczny, do tej pory jedynie wzmiankowany w historiografii. Promocji towarzyszyła nie tylko ciekawa promocja, moderowna przez dra hab. T. Pudłockiego, ale i dyskusje w kuluarach przy poczęstunku przygotowanym przez ojca Gwardiana.

Ukoronowaniem dnia była msza św. w intencji o. Kawalewskiego oraz żywych i zmarłych członków TPN, której przewodniczył JE ks. abp Adam Szal. Koncelebransami byli ks. prałat Zbigniew Suchy oraz o. Krystyn Kusy – ekonom klasztoru.
TP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama