Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w II LO im. Kazimierza Morawskiego, najwybitniejszego polskiego filologa klasycznego, było nie tylko okazją do uroczystego powitania w szeregach braci uczniowskiej pierwszoklasistów. Decyzją dyrekcji szkoły i rady pedagogicznej przyznano również wyróżnienia dla fundatorów i najzdolniejszych uczniów.
Uroczystości poprzedziła komenda Marcina Gawła, chorążego Związku Strzeleckiego i na licealny plac wprowadzono poczet sztandarowy. Po odśpiewaniu hymnu narodowego rodziców, nauczycieli, uczniów i gości w imieniu zastępcy dyrektora Agaty Trzpis i swoim gości przywitał Mariusz Zamirski, dyrektor szkoły. Wśród nich byli Krzysztof Majcher – zastępca prezydenta Przemyśla, prof. dr hab. Janusz Feczko – fundator nagrody im. Rodziny Feczków, dr Zbigniew Inglot – przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Inglot, fundującej nagrodę im. Wojciecha Inglota, Anna i Krzysztof Kwaśnikowie – fundatorzy nagrody im. Artura Bobrowicza, Sebastian Dobrowolski – przewodniczący Rady Rodziców, Grzegorz Piestrak – wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie oraz Aleksandra Kucab i Szymon Wilk – absolwenci II LO.
Dyrektor Mariusz Zamirski podziękował pracownikom administracji w II LO za ich pracę. Powitał szczególnie serdecznie uczniów, którzy rozpoczęli naukę w II LO i maturzystów, przypominając, że ich rok szkolny jest krótszy. Zachęcał do rzetelnej nauki. Powitał nowych nauczycieli i przypomniał, że na emeryturę przeszło dwóch profesorów II LO: Jolanta Saj i Leszek Sochański. Podkreślił także szczególną wymowę daty rozpoczęcia nowego roku szkolnego. – Rocznica wybuchu drugiej wojny światowej jest dla nas szczególnie ważna. Przypomina o tych, którzy walczyli o naszą wolność, często płacąc za swój patriotyzm najwyższą cenę. Dyrektor Mariusz Zamirski przywołał przy tej szczególnej okazji sylwetkę absolwenta II LO, bohatera czasu II wojny światowej, majora Mieczysława Słabego.
Pełną biografię majora Mieczysława Słabego przedstawiła prowadząca uroczystości dr Małgorzata Wilgucka.
Rada pedagogiczna II LO zadecydowała o uhonorowaniu statuetką „Przyjaciel Morawy” ludzi , którzy w sposób szczególny wyróżnili uczniów II LO, fundując nagrody w różnych dziedzinach wiedzy i kategoriach. W czerwcu otrzymali takie podziękowania Elżbieta Morawska-Sawa i Wit Więch.
Elżbieta Morawska-Sawa to wnuczka patrona szkoły, profesora Kazimierza Morawskiego, która wraz z rodziną profesora od 27 lat funduje nagrodę jego imienia dla ucznia II LO.
Wit Więch, absolwent II LO, założyciel przemyskiej firmy programistycznej Order of Code, dziś „Elderbit”, współtwórca największej na świecie internetowej wyszukiwarki lotów brytyjskiej firmy Skyscanner, informatyk, który wybrał rodzinny Przemyśl zamiast Microsoftu w Dublinie. Pierwszy program komputerowy napisał w wieku 12 lat, w połowie lat 80. ubiegłego stulecia, czyli przed erą internetu.
Z okazji nowego roku szkolnego rada pedagogiczna uhonorowała tytułem „Przyjaciela Morawy” kolejne trzy osoby: prof. Janusza Feczkę, dra Zbigniewa Inglota, Krzysztofa Kwaśnika.
Prof. Janusz Feczko należy do nielicznego grona specjalistów w Europie Środkowo-Wschodniej. Już w latach 70. i 80. ub. wieku wprowadzał marketing i zarządzanie na uczelniach oraz w przedsiębiorstwach. Ojciec i trzech stryjów profesora Janusza Feczki uczęszczało do II LO, ciocia Maria Józefa Schneider była nauczycielką w II LO, jej mąż, Ferdynand, dyrektorem i nauczycielem. Fundator nagrody urodził się w Krakowie, ale, jak zaznacza, sentyment do szkoły pozostał.
Zbigniew Inglot – absolwent II LO, dr fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1984 – 1993 brał udział w eksperymentach naukowych prowadzonych w Instytucie Fizyki UJ oraz w II Instytucie Fizycznym na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze; przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Inglot, członek American Physical Society (APS), Deloitte Family Business Advisory Board oraz Rady Uczelni UJ. Młodszy brat śp. Wojciecha Inglota, fundatora nagrody jego imienia.
Krzysztof Kwaśnik jest przemyskim przedsiębiorcą, właścicielem firmy IT-RTV-AGD, która działa na rynku lokalnym i międzynarodowym. Anna i Krzysztof Kwaśnikowie, absolwenci II LO, pochodzą z Przemyśla i tu mieszkają, w Przemyślu znajduje się także siedziba firmy. Anna i Krzysztof Kwaśnikowie są inicjatorami i sponsorami upamiętnienia postaci nauczyciela szkoły, swojego profesora, śp. Artura Bobrowicza. Za ich sprawą powstała sala jego imienia, tablica upamiętniająca jego postać oraz fundacja nagrody im. Artura Bobrowicza.
Już po raz piąty wraz z rozpoczęciem roku szkolnego została wręczona nagroda „Kowal Rozwoju” im. Rodziny Feczków dla wyróżniającego się ucznia II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego. Dewizą tej nagrody są słowa: „Bądź kowalem swojego losu, inspiruj i rozwijaj innych”. W tym roku nagrodę otrzymała Aleksandra Kucab.
Nagrodę im. Wojciecha Inglota dla ucznia osiągającego sukcesy w dziedzinie chemii otrzymał Szymon Wilk.
W tym roku po raz trzeci została wręczona Nagroda im. Artura Bobrowicza, absolwenta i długoletniego nauczyciela historii w II LO. Nagroda przyznawana jest przez absolwentów II LO, państwa Annę i Krzysztofa Kwaśników, którzy ufundowali także pracownię im. Artura Bobrowicza w pierwszą rocznicę jego śmierci, otwarcie pracowni odbyło się wiosną 2022 roku.
Nagrodę otrzymał najlepszy absolwent szkoły za bardzo dobre wyniki w nauce, wyniki egzaminu maturalnego oraz sukcesy w olimpiadach i konkursach Szymon Wilk.
W czerwcu 2025 roku zostały przyznane i wręczone dwie inne nagrody, ważne dla II LO: nagrodę dla najlepszego informatyka otrzymał Wiktor Ignatowski za wdrażanie własnych projektów, a jej fundatorem jest absolwent „Morawy” Wit Więch. Nagroda im. prof. Kazimierza Morawskiego dla ucznia, który osiągnął najlepsze wyniki w nauce języka łacińskiego, fundowana przez rodzinę profesora, reprezentowaną przez jego prawnuczkę, Annę Górską z mężem, prof. Rafałem Ludwikiem Górskim, ma już 27-letnią tradycję. Otrzymała ją w ubiegłym roku szkolnym Adrianna Szychulska.
Na finał inauguracji nowego roku szkolnego zaplanowano niespodziankę dla dyrektora szkoły Mariusza Zamirskiego. Nauczycielka historii Joanna Tomczyk poinformowała o przyznaniu dyrektorowi Odznaki Przyjaciel Dziecka przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie. Wręczył ją absolwent II LO, prezes Zarządu Głównego TPD w Warszawie Grzegorz Piestrak. – Dyrektor Mariusz Zamirski to człowiek o wielkim sercu, przyjaciel młodzieży – powiedział w uzasadnieniu Dawid Walciszewski, uczeń klasy 4 g, pełniący do niedawna funkcję przewodniczącego szkoły. Po uroczystym pasowaniu pierwszoklasiści mieli pierwsze spotkanie z wychowawcami klas.
(red.)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze