Reklama

Trójkolorowy Orszak Trzech Króli w Radymnie [GALERIA]

W br. Radymno po raz pierwszy w historii dołączyło do ponad 400 miejscowości w Polsce i na świecie, które 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, organizują Orszak Trzech Króli.

Stało się tak za sprawą zgłoszenia miejscowości przez dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie Dorotę Gunię do ogólnopolskiej Fundacji „Orszak Trzech Króli”. Ta stara się wspierać organizatorów orszaków, dostarczać im niezbędnej wiedzy i pomocy. Wytycza również główne kierunki, dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia oraz ma baczenie, by inicjatywa nie była wykorzystywana w innych celach, w szczególności politycznych. Mimo że scenariusz orszaku jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 tys. lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego, jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej[paywall].

Spotkali się na Rynku

Radymniański orszak, w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim, był podzielony na trzy części. Trzy widowiskowe parady wyruszyły jednocześnie spod kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, z ulicy Kościuszki i Kochanowskiego. Każdej z nich przewodniczył jeden z trzech mędrców. Wszystkie spotkały się na Rynku, aby obejrzeć przygotowaną przez Grupę Teatralną „Trema” inscenizację „Walka Dobra ze Złem”. Początkowo wydawało się, że moce ciemności mają przewagę, jednak ostatecznie wojska anielskie odniosły spektakularne zwycięstwo i wszyscy uczestnicy orszaku mogli zgodnie, z kolędą na ustach, kontynuować swoją wędrówkę do Króla Królów. W kościele pw. św. Wawrzyńca królowie zostali przywitani przez miejscowego proboszcza, a następnie złożyli swoje dary u stóp małego Jezusa. Uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez księży wikarych obu parafii, przewodniczył ks. Tomasz Ruchała, a homilię wygłosił ks. proboszcz Grzegorz Kowalczyk. Ważną częścią mszy św. był koncert kolęd w wykonaniu chóru Cantilena.
Czerwoną grupę orszaku tworzyli uczniowie klas I – III Gimnazjum nr 1 oraz klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Radymnie. Grupa zielona złożona była z dzieci z Przedszkola Samorządowego i młodzieży z liceum Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. A. Mickiewicza w Radymnie, natomiast grupę niebieską stworzyły maluchy z Przedszkola Parafialnego w Radymnie i uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości