Reklama

Trudna wystawa

24/05/2020 10:51

Z dniem 9 maja Galeria Sztuki Współczesnej wznowiła działalność wystawienniczą. Ze względu na zagrożenie epidemiczne nie odbywają się tradycyjne wernisaże, a w salach wystawowych przy zachowaniu środków ostrożności może przebywać jednocześnie tylko pięć osób. Pierwszą po dwóch miesiącach przerwy jest wystawa prac Aleksandra Olszewskiego.

Już tytuł pErMuTaCjE , aLgOrYtM, mOrFoIzM zapowiada, że nie jest to wystawa łatwa w odbiorze.

„Nauka i sztuka każda na[paywall] swój sposób próbuje odkryć to, co niewidoczne i opisać właściwym dla siebie językiem. Cechą identyfikującą moje działanie jest macierz morfologiczna, czyli zbiór elementów o zdefiniowanych cechach, komponowanych na siatce wyznaczającej płaszczyznę. Analiza morfologiczna, którą się posługuję, uaktywnia poszukiwanie formy, pozwala na odkrycie stanów niedoświadczonych, nieuświadomionych wcześniej. Ilość i jakość użytych elementów bywa zamknięta i zazwyczaj powtarzająca się. Tworzą się ciągi homologiczne elementów, z których buduję obrazy. Oczywiście wszystkim zarządza liczba, ona jest treścią i decyduje o formie. Morfoizm to próba dialogu między nauką a intuicją artystyczną. W sztuce nic nie jest dane i nic nie jest odkryte na zawsze. Ciągłe poszukiwanie to jedyna droga tak w nauce, jak i w sztuce” – napisał autor we wstępie do katalogu i to powinno być kluczem do jego malarstwa, grafik, reliefów i rysunku.

***

Reklama

Aleksander Olszewski urodził się 27.02.1944 r. w Radomiu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom z malarstwa u prof. Lecha Kunki i projektowania u prof. Aleksandry Pukaczewskiej w 1974 roku. Od 1975 roku pracuje na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu, uzyskując kolejno następujące stopnie naukowe: 1981 r. – adiunkta, 1988 r. – docenta, 1992 r. – profesora nadzwyczajnego, 2001 r. – profesora zwyczajnego. Jest twórcą Wydziału Sztuki i pierwszym jego dziekanem. Był kierownikiem Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych . Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Stowarzyszenia Ruchu Artystycznego „Świat” w Warszawie. Współorganizator Grupy M –5 w Radomiu, organizator Akademickiej Galerii Sztuki „Rogatka” i „Pentagon”, założyciel i redaktor rocznika Wydziału Sztuki Arteria. Aktualnie prowadzi Galerię Laboratorium „System” w Radomiu. Uprawia malarstwo, grafikę użytkową, grafikę cyfrową. Swoją działalność artystyczną prezentował na ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 400 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Stolarz - niezalogowany 2020-05-25 09:00:34

    Nie jest łatwa w odbiorze … to po co ją tworzyć? Dla kogo? Gdyby nie podpis każdy normalny człowiek rzekłby, że ta "sztuka" to szafka na klucze. Ot i taka to niełatwa w odbiorze … chyba sam zacznę tworzyć, taka sztuka mi nie obca. Patrząc na takie cuda, jakże się ukulturalniłem, jakże podniosłem swoją wiedzę i nabrałem doświadczenia … I po co chodzić na takie wystawy, jak niejeden ma to w domu?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama