Z dniem 9 maja Galeria Sztuki Współczesnej wznowiła działalność wystawienniczą. Ze względu na zagrożenie epidemiczne nie odbywają się tradycyjne wernisaże, a w salach wystawowych przy zachowaniu środków ostrożności może przebywać jednocześnie tylko pięć osób. Pierwszą po dwóch miesiącach przerwy jest wystawa prac Aleksandra Olszewskiego.
Już tytuł pErMuTaCjE , aLgOrYtM, mOrFoIzM zapowiada, że nie jest to wystawa łatwa w odbiorze.
„Nauka i sztuka każda na[paywall] swój sposób próbuje odkryć to, co niewidoczne i opisać właściwym dla siebie językiem. Cechą identyfikującą moje działanie jest macierz morfologiczna, czyli zbiór elementów o zdefiniowanych cechach, komponowanych na siatce wyznaczającej płaszczyznę. Analiza morfologiczna, którą się posługuję, uaktywnia poszukiwanie formy, pozwala na odkrycie stanów niedoświadczonych, nieuświadomionych wcześniej. Ilość i jakość użytych elementów bywa zamknięta i zazwyczaj powtarzająca się. Tworzą się ciągi homologiczne elementów, z których buduję obrazy. Oczywiście wszystkim zarządza liczba, ona jest treścią i decyduje o formie. Morfoizm to próba dialogu między nauką a intuicją artystyczną. W sztuce nic nie jest dane i nic nie jest odkryte na zawsze. Ciągłe poszukiwanie to jedyna droga tak w nauce, jak i w sztuce” – napisał autor we wstępie do katalogu i to powinno być kluczem do jego malarstwa, grafik, reliefów i rysunku.
***
Aleksander Olszewski urodził się 27.02.1944 r. w Radomiu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom z malarstwa u prof. Lecha Kunki i projektowania u prof. Aleksandry Pukaczewskiej w 1974 roku. Od 1975 roku pracuje na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu, uzyskując kolejno następujące stopnie naukowe: 1981 r. – adiunkta, 1988 r. – docenta, 1992 r. – profesora nadzwyczajnego, 2001 r. – profesora zwyczajnego. Jest twórcą Wydziału Sztuki i pierwszym jego dziekanem. Był kierownikiem Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych . Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Stowarzyszenia Ruchu Artystycznego „Świat” w Warszawie. Współorganizator Grupy M –5 w Radomiu, organizator Akademickiej Galerii Sztuki „Rogatka” i „Pentagon”, założyciel i redaktor rocznika Wydziału Sztuki Arteria. Aktualnie prowadzi Galerię Laboratorium „System” w Radomiu. Uprawia malarstwo, grafikę użytkową, grafikę cyfrową. Swoją działalność artystyczną prezentował na ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 400 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie jest łatwa w odbiorze … to po co ją tworzyć? Dla kogo? Gdyby nie podpis każdy normalny człowiek rzekłby, że ta "sztuka" to szafka na klucze. Ot i taka to niełatwa w odbiorze … chyba sam zacznę tworzyć, taka sztuka mi nie obca. Patrząc na takie cuda, jakże się ukulturalniłem, jakże podniosłem swoją wiedzę i nabrałem doświadczenia … I po co chodzić na takie wystawy, jak niejeden ma to w domu?
Nie jest łatwa w odbiorze … to po co ją tworzyć? Dla kogo? Gdyby nie podpis każdy normalny człowiek rzekłby, że ta "sztuka" to szafka na klucze. Ot i taka to niełatwa w odbiorze … chyba sam zacznę tworzyć, taka sztuka mi nie obca. Patrząc na takie cuda, jakże się ukulturalniłem, jakże podniosłem swoją wiedzę i nabrałem doświadczenia … I po co chodzić na takie wystawy, jak niejeden ma to w domu?