Reklama

Tutaj jazz ma się dobrze! Międzynarodowy Festiwal „Jazz Bez” w CK

10/12/2022 19:52

Od pierwszego do czwartego grudnia, w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbywał się 22. Międzynarodowy Festiwal „Jazz Bez”. Towarzyszyły mu warsztaty jazowe dla studentów z ukraińskich uczelni muzycznych i młodych muzyków z Polski.

Zwykle przy okazji festiwalu spotykają się stali bywalcy wszystkich jazzowych koncertów i co roku pada to samo pytanie: „Od kiedy w Przemyślu grają jazz? Ile to już lat?”.

Padają różne daty, przywoływane są różne fakty sprzed lat i wychodzi, że nawet najstarsi górale tego nie pamiętają. Niestety jakoś jeszcze nikt nie pokusił się o to, żeby napisać historię przemyskiego jazzu. Jeżeli chodzi o zapamiętane fakty, to za początek bezsprzecznie można uznać rok 1978. Wtedy w ówczesnym[paywall] Wojewódzkim Domu Kultury, w nowo wyremontowanych piwnicach powstał klub, który szybko został dostrzeżony na jazzowej mapie kraju.

Na początku grudnia na „Mikołajki Jazzowe” zawsze zjeżdżali do Przemyśla wszyscy wielcy jazzmani. W 1991 roku pojawiło się kolejne miejsce, gdzie królował jazz – klub „Niedźwiadek”, w którym również koncertowały sławy polskie i zagraniczne. Po tamtym „Niedźwiadku” zostały dzisiaj tylko wspomnienia.

W 2000 roku „Mikołajki jazzowe” zastąpił Międzynarodowy Festiwal „Jazz Bez”, którego inicjatorem był Krzysztof Sawicki, ówczesny konsul we Lwowie, a do dzisiaj realizatorami są: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Stowarzyszenie Artystyczne DZYGA we Lwowie.

Dwudziesta druga edycja Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Bez” świadczy, że jazz ma się dobrze, pomimo tego, że czasy są trudne, a dla naszych wschodnich sąsiadów tragiczne. Stąd też zaproszenie na tegoroczne warsztaty jazzowe ukraińskich studentów, którzy pod okiem, a właściwie uchem mistrzów grali jazz, nie słysząc syren ogłaszających alarm.

Natomiast jeżeli chodzi o tegoroczny repertuar festiwalu, to organizatorzy zadbali, żeby znalazły się w nim różne style i gatunki jazzu. W czwartek grał zespół „Nahorny Trio”, w piątek „Kraków Street Band”.

W sobotę „International Jazz Family”, którego twórcą i liderem jest Rafał Karasiewicz, były uczeń Przemyskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Festiwal zakończył „Bartek Halicki Septet”, a wykonawców zapowiadała, jednocześnieopowiadając o nich, znana dziennikarka muzyczna Elżbieta Lewicka.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości