W 5. rocznicę śmierci ks. Franciszka Rząsy Jarosław uczcił pamięć wyjątkowego kapłana. O jego inicjatywach przypominać będą popiersie i tablica pamiątkowa odsłonięte przy jarosławskim opactwie. Formą złożenia hołdu dla Jego pracy i poświęcenia był też koncert charytatywny „Melodie od serca”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Jarosławskiego Hospicjum im. św. Jana Pawła II.
Życiorys ks. Franciszka Rząsy zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii miasta Jarosławia. Był on twórcą wielu dzieł charytatywnych i ewangelizacyjnych na terenie archidiecezji przemyskiej, założycielem Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II Wzrastanie, niestrudzonym opiekunem duchowym podopiecznych i budowniczym Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu. Kapłan w 2011 r. otrzymał od burmistrza Jarosławia odznakę „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego”, a w 2013 roku założonej przez niego Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie” przyznano statuetkę „Jarosława”. Zapisał się też na kartach Jarosławia jako odnowiciel jarosławskiego opactwa. Jego imieniem na początku br. nazwano jedno z rond w Jarosławiu. Zasług dla miasta i mieszkańców śp. ks. F. Rząsa ma naprawdę sporo, dlatego przypadającej w tym roku, piątej rocznicy jego śmierci nadano szczególną oprawę. 2 października, na dzień przed pamiętną datą w kalendarzu, w kościele św. Mikołaja i Stanisława Biskupa przy jarosławskim opactwie – z inicjatywy grupy przyjaciół ks. Rząsy – odsłonięto upamiętniające go popiersie oraz tablicę. Częścią tej uroczystości była msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Jamrozka, a także konferencja i promocja książki zatytułowanej „Ks. Franciszek Rząsa 1942 – 2020 świadectwa duchownych”. Dzień później w kościele pw. św. Ignacego Antiocheńskiego w Łowisku – miejscu urodzenia duchownego – okolicznościową mszę św., będącą okazją do przypomnienia jego dzieł, odprawił abp Adam Szal.
Dziedzictwo ks. Franciszka jest nadal żywe w pamięci mieszkańców. Podkreślano to również podczas koncertu[paywall] charytatywnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Jarosławskiego Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Hotelu Jarosław i Restauracji ADM. Częścią wydarzenia były: występy wokalne, kabaretowe i poczęstunek. Dla zgromadzonych wystąpili: mieszkanka Wiązownicy Klaudia Kowalik – uczestniczka X edycji „The Voice of Poland”, Kinga Kohyt, Hubert Gilarski oraz zespół „Leo”. Jako gość specjalny uczestników bawił natomiast dr n. med. Leszek Kamiński – śpiewający kardiolog z Przeworska. Następnie sceną zawładnęła grupa kabaretowa „Gang Ireny” z Miękisza Nowego, a po niej Emanuela Nowak, uczestniczka programu „The Voice Senior”. Wydarzenie zgromadziło ważnych gości, wśród których byli m.in. posłanka Anna Schmidt, wiceburmistrz Jarosławia Magdalena Lehnart, przedstawiciel Zarządu Powiatu Jarosławskiego Andrzej Wyczawski czy dyrektor Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu Justyna Sobek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze