Reklama

Tworzy z pasji i miłości do fantastycznych światów


Wyraziści, niejednoznaczni bohaterowie, wciągająca akcja, odważne światotwórstwo – tak skrótowo scharakteryzować można debiutancką powieść Przemyślanki Katarzyny Okelo „Witamy w Funlandii”, obecnie mieszkającej w Danii. Z autorką i współzałożycielką Fundacji Instytut Wydawniczy „Lepsze Światy” rozmawiamy o literackich inspiracjach i kobiecym wkładzie w rozwój fantastyki.


Powieść „Witamy w Funlandii”, pomijając wcześniejsze opowiadanie w magazynie „Biały kruk”, to Pani literacki debiut. Porusza się Pani w nurcie literatury fantasy...

– Można powiedzieć, że to trochę fuzja różnych gatunków. Przede wszystkim jest to science fantasy, a więc fantastyka skupiająca się na kreowaniu teoretycznie możliwych wariantów przyszłości, jednak bez nacisku na naukę oraz fantastyka postapokaliptyczna z elementami horroru. „Witamy w Funlandii” to historia postapokaliptyczna, w której zapraszam czytelnika do świata po tajemniczym, niewyjaśnionym przebłysku, w którym toczy się walka o przetrwanie. Na zasadzie kontrastu pojawia się motyw wesołego miasteczka. Tu akurat inspirowałam się parkiem rozrywki Tivoli w Kopenhadze – trzecim najstarszym na świecie. Na kartach książki znajdziemy też wielu ciekawych, pełnokrwistych bohaterów.

Reklama

Skąd u Pani zainteresowanie nurtem fantasy?

– Zaczęłam się nim interesować po roku 2000. Niedługo potem na ekrany wszedł film „Władca Pierścieni”, który jeszcze bardziej rozbudził we mnie zainteresowanie fantastycznymi światami. Potem pojawił się „Wiedźmin”, który też mnie zainspirował. Przeszukiwałam przemyską bibliotekę pod kątem książek utrzymanych w klimacie fantasy i chłonęłam je jedna po drugiej. W literaturze fantastycznej po prostu się zakochałam. To sprawiło, że zaczęłam podejmować własne próby literackie. Kilkanaście lat zajęło mi zbieranie się na odwagę, by przekuć to moje pisanie do szuflady w coś konkretnego i wyjść z tym na zewnątrz. Fantastyka ma swoje grono odbiorców, pełnych pasji dla tego gatunku.

Reklama

Autorki fantasy coraz szerzej rozpychają się łokciami na rynku wydawniczym.  Za ich sprawą w powieściach pojawiają się też złożone bohaterki i wciągające epickie historie.

– Owszem, kiedyś fantastyka była gatunkiem zdominowanym przez mężczyzn, ale to się zmienia. Powstają nawet podgatunki fantastyki zdominowane przez kobiety, na przykład fantastyka miejska (urban fantasy), osadzona w naszej rzeczywistości. Wiele z autorek tworzących unikalne światy, zrzeszonych jest w grupie „Harda Horda”, jak choćby Ewa Białołęcka czy Agnieszka Hałas. Jest nas coraz więcej.

Reklama

Obecnie mieszka Pani w Danii. Przed wyjazdem na emigrację przez 12 lat wiodła Pani żywot warszawskiego słoika. Jak rozumiem pisanie jest Pani pasją, a czym zajmuje się Pani zawodowo?

– Z wykształcenia jestem bibliotekarką, pisarką i redaktorką z powołania. Natomiast aktualnie pracuję w hotelu w Kopenhadze. Inspiracji do pisania szukam raczej poza pracą.

Fundacja Instytut Wydawniczy „Lepsze Światy”, która powstała w Przemyślu z Pani inicjatywy, to organizacja non profit działająca na rzecz wspierania i promocji szeroko pojętej fantastyki w literaturze oraz innych formach artystycznych.

Reklama

– Jesteśmy otwarci na autorów tworzących w nurcie fantastyki, a naszym celem jest popularyzacja tego gatunku. Upowszechniamy wiedzę na temat gatunku wśród nowych grup odbiorców, ale również tworzymy przestrzeń dla twórców i fanów gatunku poprzez działalność wydawniczą, organizację konkursów literackich, warsztatów i wystaw (ostatnia to wystawa w Przemyskiej Bibliotece Publicznej prezentująca ilustracje ze świata Podmesza, projektu światotwórczego autorstwa Piotra Orleańskiego – przyp. aut.). Zapraszamy do współpracy autorów szeroko pojętej fantastyki i nadsyłania do nas propozycji swoich testów pod adres www.lepszeswiaty.pl/ksiazki

Ma Pani już pomysły na kolejne teksty?

Reklama

– Tak, kolejna moja książka – utrzymana w klimacie horroru – jest już praktycznie gotowa. W trakcie pisania jest też kolejna.

W takim razie życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.

UWAGA, KONKURS!

Dla naszych czytelników mamy bezpłatne egzemplarze powieści wydanych przez Fundację Instytut Wydawniczy „Lepsze Światy”. Pierwsza to „Witamy w Funlandii” K. Okelo (3 sztuki), druga to książka „Magnolie zakwitną nocą” Indigo Ciel (4 sztuki) – to z kolei propozycja dla czytelników gustujących w fantastyce historycznej). By je otrzymać, wystarczy zadzwonić do naszej redakcji w piątek, 30 stycznia, o g. 12.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/01/2026 12:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama