Reklama

Tylko rok do okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości

04/11/2017 17:00

Prezydent Przemyśla, tutejsza Rada Miejska oraz dowództwo Garnizonu Przemyśl zapraszają do udziału w obchodach 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

11 bm. o godzinie 10 w bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” oraz Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augustino”. Po jej zakończeniu nastąpi przemarsz przed pomnik Orląt Przemyskich.  Po drodze nastąpi złożenie kwiatów przy popiersiu i tablicy poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości przed monumentem Orląt odbędzie się śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę to również imprezy towarzyszące. I tak 10 bm. o godz. 10 nastąpi wręczenie nagród[paywall] i otwarcie wystawy pokonkursowej „Razem dla Niepodległej”, a po nim zaplanowano koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu Centrum Piosenki Dziecięcej przy SP nr 15 w Przemyślu (Centrum Kulturalne). O godz. 11 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Zenon Fajger wygłosi prelekcję pt. „Współtwórcy niepodległości Polski – Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Haller” . O godz. 13 nastąpi złożenie kwiatów na grobach Orląt Przemyskich, Władysława Kramarza, Ireny Benszówny, Legionistów i Nieznanego Żołnierza (cmentarz Główny), zaś o godz. 17 nastąpi apel przy Pomniku Orląt Przemyskich z okazji święta Hufca Ziemi Przemyskiej. Ponadto 11 bm. o godz. 10 w sali gimnastycznej CKZiU Nr 1, ul. Dworskiego 98 rozegrane zostaną mistrzostwa Przemyśla w tenisie stołowym (zapisy od 9), natomiast o godz. 17 w Zamku Kazimierzowskim wystąpią połączone chóry I LO i SP nr 4 pod dyrekcją Piotra Szelążka. Jeszcze tego samego dnia o godz. 18 w Przemyskiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Kasprem Pawlikowskim i promocja książki „Z Medyki. Wspomnienia rodzinne Kaspra Pawlikowskiego”. 12 bm. o godz. 17 otwarcie wystawy archiwaliów związanych z odzyskaniem niepodległości w Przemyślu (Centrum Kulturalne), o godz. 18 również w CK koncert „Razem dla Niepodległej” w wykonaniu zespołów Contra Mundum i Forteca oraz Tadka Polkowskiego , zaś o godz. 18 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego koncert Przemyskiej Orkiestry Kameralnej z okazji jubileuszu 15-lecia jej istnienia.

Jednocześnie  do 26 bm. w  przemyskich podziemiach czynna jest ekspozycja znalezisk i zdjęć z terenu byłego lotniska Przemyśl – Hureczko ze zbiorów Przemysława Chorążykiewicza.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2017-11-04 17:06:03

    Czy to piszą POLACY?????Poziom tragiczny.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Hipolit - niezalogowany 2017-11-04 17:29:24

    Proszę o uzasadnienie faktu połączenia  rocznicy odzyskania niepodległości z  oprawą kościelną w postaci mszy, pocztów sztandarowych w kościele i kompani reprezentacyjnej WP czy władz samorządowych.  Dlaczego nie ma rozdziału kościoła od państwa mimo że jest taki zapis w konstytucji?   Przecież kościół , zwłaszcza wyższe duchowieństwo zapisało się negatywnie w historii państwa, przyczyniło się do jego upadku, w trakcie rozbiorów włącznie z papieżem  wzywało do posłuszeństwa obcych monarchom,   jawnie byli przeciwko powstaniom, za co lud warszawski powiesił kilku biskupów na latarniach.     Zacznijcie mówić to co mówił T.Kościuszko, bez tego nasze państwo zawsze będzie słabe i zagrożone.Najwyższy czas skończyć w tym połączeniem państwa i kościoła.  Niech to co się dzieje obecnie w  naszej polityce, wpływie kleru na wszystko wokół będzie  ostrzeżeniem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    turysta - niezalogowany 2017-11-05 03:07:32

    Przepraszam z kim te dzieci na pomniku wlaczyły ?Bo na monumencie ani słowa na temat . Czy one walczyły z Niemcami , Austriakami , Rosjanami czy może kosmitami . Dlaczgo na pomniku ani słowa . Czy to temat tabu w ty miasteczku . Że nie wolno napisać z kim te dzieci walczyły o Przemyśl , czy Przemyśl jest jeszce w Polsce czy już nie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama