Reklama

Tysiące Ukraińców na dworcu w Przemyślu. Czy dochowano wszystkich procedur?

24/03/2020 17:48

– To nie osoby podróżujące są winne tej sytuacji. Transport został przeprowadzony w absolutnie skandaliczny sposób, narażający na niebezpieczeństwo zarówno podróżujących, jak i mieszkańców – mówi prezydent Wojciech Bakun. Jego zdaniem to Ambasada Ukrainy w Polsce odpowiada za to, że setki osób na dworcu i w jego okolicach oczekiwało na pociągi na Ukrainę.

Organizatorem przewozu Ukraińców do domu była Ambasada Ukrainy. Z Przemyśla mieli wyjechać specjalnymi pociągami podstawionymi przez ukraiński rząd. Sposób, w jaki zorganizowano cały proces, prezydent Przemyśla określa skandalem.

Po pierwsze – jego zdaniem – samorząd został poinformowany o całej operacji za późno[paywall]. „Skontaktowaliśmy się ze wszystkimi służbami, żeby dowiedzieć się kto jest odpowiedzialny za organizację i zabezpieczenie kilku tysięcy ludzi i jedyna odpowiedź to, że to "ktoś". Skandal, żeby w dobie zabezpieczeń, które wprowadzamy, apeli do mieszkańców, dezynfekcji itd. ktoś w sposób absolutnie niekontrolowany organizował w mieście przesiadkę kilku tysięcy osób” – napisał na Facebooku.

Reklama

 

Szukali jedzenia

Kolejnym – i jeszcze większym zaniedbaniem – w ocenie Wojciecha Bakuna jest fakt, że nikt z ambasady, ani polskich służb państwowych nie zadbał o stronę logistyczną tej akcji. Podróżni w większych i mniejszych grupkach stali na dworcu i w jego okolicy, a w poszukiwaniu jedzenia i picia wyruszyli na miasto. W piątek otrzymaliśmy wiele telefonów od zaniepokojonych mieszkańców o grupach obywateli Ukrainy, którzy z walizkami chodzą po Przemyślu i sklepach w okolicy dworca.

– Zupełnie ich rozumiemy, bo po kilku godzinach podróży i mając przed sobą kolejne godziny drogi, logicznym jest, że ludzie chcą się zaopatrzyć w żywność i napoje. Ale ktoś zostawił te osoby same sobie – stwierdza W. Bakun.

Reklama

Na wpis prezydenta na Facebooku w piątek zareagowała Ambasada, która również na tym portalu społecznościowym napisała: „Uprzejmie informujemy, iż w sytuacji kryzysowej czasami musimy działać szybko i zarazem skutecznie. Przepraszamy, iż poinformowaliśmy o tym Pana oficjalnie wczoraj do południa, a nie z miesięcznym wyprzedzeniem”.

Dalej zapewniono, że obywatele Ukrainy nie naruszają żadnych przepisów prawa, nie gromadzą się w grupy powyżej 50 osób i nie zagrażają zdrowiu mieszkańców. Do tekstu zamieszczono zdjęcie ambasadora Ukrainy Andrzeja Deszczycy, który w masce na twarzy robi sobie zdjęcie na tle tłumu podróżnych.

Reklama

Prezydent zorganizował w piątek również specjalny briefing prasowy. – Informowałem wszystkie służby, ale żadnych działań nie podjęto. Nie widziano w tej sytuacji żadnego zagrożenia i uważano, że wszystko jest w porządku, że ludzie przesiadają się tylko z pociągu do pociągu – powiedział W. Bakun.

Apelował też, aby powstrzymać się od negatywnych komentarzy w stosunku do obywateli Ukrainy. – To nie te osoby podróżujące są winne tej sytuacji. Ale ten transport został przeprowadzony w absolutnie skandaliczny sposób, narażający na niebezpieczeństwo zarówno podróżujących, jak i mieszkańców – zaznaczył.

Reklama

Wiceprzewodniczący rady miejskiej Andrzej Zapałowski stwierdził, że to jednostki podległe wojewodzie powinny dopilnować, aby transport przebiegł bezpiecznie. – Służby powinny odgrodzić teren, na którym te osoby się znajdują, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że są wśród nich osoby zarażone – podkreślił.

 

Konsul zabezpieczył prowiant

W piątek wieczorem dla podróżnych utworzono korytarz komunikacyjny od strony ulicy Czarnieckiego, a w sobotę przed południem część placu Legionów została wyłączona z ruchu. Ok. 200 osobom nie udało się wsiąść do ostatniego piątkowego pociągu i zostali na dworcu. Jak relacjonuje W. Bakun, nikt z organizatorów się nimi nie zainteresował. – Te osoby zostały zostawione same sobie, żadnego ambasadora, konsula, służb. Udało nam się zorganizować transport około 120 – 150 osób do granicy w Korczowej, gdzie służby ukraińskiej straży granicznej zorganizowały transport przez granicę dla tych osób. Dzięki temu na dworcu PKP noc spędziło około 50 – 70 osób – opisuje.

Reklama

Dzięki pomocy konsula honorowego Ukrainy Aleksandra Baczyka zorganizowano także suchy prowiant i napoje. Rozdawano też jednorazowe rękawiczki. W sobotę popołudniu oczekujący na wyjazd z Polski, odjechali na Ukrainę.

Tymczasem w sobotę portal kresy.pl podał, że siedmiu obywateli Ukrainy, którzy dzień wcześniej opuścili Przemyśl, po kontroli trafiło na oddział zakaźny szpitala we Lwowie na dalsze badania.

Z podróżnymi mieli styczność m.in. prezydent i kilkoro radnych. – Osoby, które wyjeżdżały, to takie same osoby, jak te, które spotykamy codziennie na ulicy. Nie mają one nałożonej kwarantanny i nie przyjechały z zagranicy, tylko z różnych miast Polski. Staraliśmy się unikać dużych skupisk oraz używać masek i rękawiczek jednorazowych, a także zachować odpowiednią odległość. Podejmowaliśmy te środki ostrożności, które były możliwe – zapewnia W. Bakun.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Bzzz - niezalogowany 2020-03-24 18:48:00

    I oby nie pozostawili za sobą ślad w postaci wirusa ☹️☹️ bo będzie masakra

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    TVPiS - niezalogowany 2020-03-24 18:55:49

    Sprawę się zatuszuje i nie będzie śladu po zarazie. To wszystko wina Tuska z Chin! Ciemny lud z Podkarpacia to kupi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Działajcie coś, bo kolejne tra - niezalogowany 2020-03-24 20:00:14

    Estończykow eskortowala policja orzez caly kraj. A tych wypuścili na miasto, bez kwarantanny. Prezydencie, prosze zlozyc zawiadomienie do Prokuratury  z Art 165 par 1 kk.  jak pare osób wezwą na przesłuchania, to sie 5 razy zastanowią przed robieniem takiej obory w NASZYM mieście. A swoja drogą MSZ powinno ich wydalić za takie dzialania i wpisac na liste osób niepozadanych w Shengen.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama