– To nie osoby podróżujące są winne tej sytuacji. Transport został przeprowadzony w absolutnie skandaliczny sposób, narażający na niebezpieczeństwo zarówno podróżujących, jak i mieszkańców – mówi prezydent Wojciech Bakun. Jego zdaniem to Ambasada Ukrainy w Polsce odpowiada za to, że setki osób na dworcu i w jego okolicach oczekiwało na pociągi na Ukrainę.
Organizatorem przewozu Ukraińców do domu była Ambasada Ukrainy. Z Przemyśla mieli wyjechać specjalnymi pociągami podstawionymi przez ukraiński rząd. Sposób, w jaki zorganizowano cały proces, prezydent Przemyśla określa skandalem.
Po pierwsze – jego zdaniem – samorząd został poinformowany o całej operacji za późno[paywall]. „Skontaktowaliśmy się ze wszystkimi służbami, żeby dowiedzieć się kto jest odpowiedzialny za organizację i zabezpieczenie kilku tysięcy ludzi i jedyna odpowiedź to, że to "ktoś". Skandal, żeby w dobie zabezpieczeń, które wprowadzamy, apeli do mieszkańców, dezynfekcji itd. ktoś w sposób absolutnie niekontrolowany organizował w mieście przesiadkę kilku tysięcy osób” – napisał na Facebooku.
Kolejnym – i jeszcze większym zaniedbaniem – w ocenie Wojciecha Bakuna jest fakt, że nikt z ambasady, ani polskich służb państwowych nie zadbał o stronę logistyczną tej akcji. Podróżni w większych i mniejszych grupkach stali na dworcu i w jego okolicy, a w poszukiwaniu jedzenia i picia wyruszyli na miasto. W piątek otrzymaliśmy wiele telefonów od zaniepokojonych mieszkańców o grupach obywateli Ukrainy, którzy z walizkami chodzą po Przemyślu i sklepach w okolicy dworca.
– Zupełnie ich rozumiemy, bo po kilku godzinach podróży i mając przed sobą kolejne godziny drogi, logicznym jest, że ludzie chcą się zaopatrzyć w żywność i napoje. Ale ktoś zostawił te osoby same sobie – stwierdza W. Bakun.
Na wpis prezydenta na Facebooku w piątek zareagowała Ambasada, która również na tym portalu społecznościowym napisała: „Uprzejmie informujemy, iż w sytuacji kryzysowej czasami musimy działać szybko i zarazem skutecznie. Przepraszamy, iż poinformowaliśmy o tym Pana oficjalnie wczoraj do południa, a nie z miesięcznym wyprzedzeniem”.
Dalej zapewniono, że obywatele Ukrainy nie naruszają żadnych przepisów prawa, nie gromadzą się w grupy powyżej 50 osób i nie zagrażają zdrowiu mieszkańców. Do tekstu zamieszczono zdjęcie ambasadora Ukrainy Andrzeja Deszczycy, który w masce na twarzy robi sobie zdjęcie na tle tłumu podróżnych.
Prezydent zorganizował w piątek również specjalny briefing prasowy. – Informowałem wszystkie służby, ale żadnych działań nie podjęto. Nie widziano w tej sytuacji żadnego zagrożenia i uważano, że wszystko jest w porządku, że ludzie przesiadają się tylko z pociągu do pociągu – powiedział W. Bakun.
Apelował też, aby powstrzymać się od negatywnych komentarzy w stosunku do obywateli Ukrainy. – To nie te osoby podróżujące są winne tej sytuacji. Ale ten transport został przeprowadzony w absolutnie skandaliczny sposób, narażający na niebezpieczeństwo zarówno podróżujących, jak i mieszkańców – zaznaczył.
Wiceprzewodniczący rady miejskiej Andrzej Zapałowski stwierdził, że to jednostki podległe wojewodzie powinny dopilnować, aby transport przebiegł bezpiecznie. – Służby powinny odgrodzić teren, na którym te osoby się znajdują, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że są wśród nich osoby zarażone – podkreślił.
W piątek wieczorem dla podróżnych utworzono korytarz komunikacyjny od strony ulicy Czarnieckiego, a w sobotę przed południem część placu Legionów została wyłączona z ruchu. Ok. 200 osobom nie udało się wsiąść do ostatniego piątkowego pociągu i zostali na dworcu. Jak relacjonuje W. Bakun, nikt z organizatorów się nimi nie zainteresował. – Te osoby zostały zostawione same sobie, żadnego ambasadora, konsula, służb. Udało nam się zorganizować transport około 120 – 150 osób do granicy w Korczowej, gdzie służby ukraińskiej straży granicznej zorganizowały transport przez granicę dla tych osób. Dzięki temu na dworcu PKP noc spędziło około 50 – 70 osób – opisuje.
Dzięki pomocy konsula honorowego Ukrainy Aleksandra Baczyka zorganizowano także suchy prowiant i napoje. Rozdawano też jednorazowe rękawiczki. W sobotę popołudniu oczekujący na wyjazd z Polski, odjechali na Ukrainę.
Tymczasem w sobotę portal kresy.pl podał, że siedmiu obywateli Ukrainy, którzy dzień wcześniej opuścili Przemyśl, po kontroli trafiło na oddział zakaźny szpitala we Lwowie na dalsze badania.
Z podróżnymi mieli styczność m.in. prezydent i kilkoro radnych. – Osoby, które wyjeżdżały, to takie same osoby, jak te, które spotykamy codziennie na ulicy. Nie mają one nałożonej kwarantanny i nie przyjechały z zagranicy, tylko z różnych miast Polski. Staraliśmy się unikać dużych skupisk oraz używać masek i rękawiczek jednorazowych, a także zachować odpowiednią odległość. Podejmowaliśmy te środki ostrożności, które były możliwe – zapewnia W. Bakun.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I oby nie pozostawili za sobą ślad w postaci wirusa ☹️☹️ bo będzie masakra
Sprawę się zatuszuje i nie będzie śladu po zarazie. To wszystko wina Tuska z Chin! Ciemny lud z Podkarpacia to kupi.
Estończykow eskortowala policja orzez caly kraj. A tych wypuścili na miasto, bez kwarantanny. Prezydencie, prosze zlozyc zawiadomienie do Prokuratury z Art 165 par 1 kk. jak pare osób wezwą na przesłuchania, to sie 5 razy zastanowią przed robieniem takiej obory w NASZYM mieście. A swoja drogą MSZ powinno ich wydalić za takie dzialania i wpisac na liste osób niepozadanych w Shengen.
zobaczycie teraz to już kwestia czasu zarażonych w Przemyślu ...
A do tej pory jesteśmy czyści na Podkarpaciu na mapie zawirusowanych.
Panie i Panowie bez paniki.Najpierw zacznijmy od siebie,a reszta już bedzie prosta.Czyli spełniamy najważniejszy punkt w tej chorobie.Przemyslanie nie dajmy sie tej zarazie i dbajmy o siebie i o naszą Ojczyznę Polskę .
Trzeba sie zastanowic kto ponosi odpowiedzialnosc za ten chaos?Kto?Wladze Panstwa,? Wladze Miasta,? Ambasada Ukrainska ?,a moze Konsul? A moze wszyscy po trochu?A moze jednak najwiecej jest winy po stronie Wladz naszego Miasta?Bo kto jest gospodarzem tego Miasta ? Czyje to podworko? Panie Prezydencie,czyje? Moze,moze moze??? Chyba jedno jest pewne.Teraz najwieksze konsekwencje mozemy poniesc my,mieszkancy.A moze nie?
Organizator - Ambasada ukraińska oraz osoby z którymi było to załatwiane - władze państwowe
głupie pytanie w tytule tego artykułu, oczywiście że stanowili i to bardzo poważne.
Kaska, Twój komentarz mówi jasno o Tobie: nie wiem, ale się wypowiem ...
USTAWA z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych1). - ustawa wprowadza m.in. prawo nałożenia na jednostkę samorządu terytorialnego PRZEZ PREMIERA na WNIOSEK ministra zdrowia określonego zadania w związku z PRZECIWDZIAŁANIEM COVID-19
Towarzysze z Życia obudzili się!!! Ten skandaliczny proceder trwa od tygodnia. Boicie się o stołki trzęsidupy?
Stanowili zagrożenie, zwłaszcza dla tych 50% Przemyślan którzy jeździli na granicę jako mrówki a inni handlowali bezpośrednio z Ukraińcami. Działo się to przez długie lata.
jestem stanowczo za zlikwidowaniem,zamknieciem tak zwanego konsulatu ukrainskiego w P-slu! co to jest? czy to cos ma prawo u nas byc i PO CO???!!! przemysl to male miasto i jako obywatel polski mieszkaniec miasta P-sl nie chce takich ukrainskich placowek w naszym miescie, wystarczy ze jest w W-wie, nam mieszkancom nic to nie daje a wrezc przeciwnie co pokazaly ostatnie dni!!!!
Bo to niema tobie dawać tylko obywatelom Ukrainy. Tak działają konsulaty na całym świecie.
I oby nie pozostawili za sobą ślad w postaci wirusa ☹️☹️ bo będzie masakra
Sprawę się zatuszuje i nie będzie śladu po zarazie. To wszystko wina Tuska z Chin! Ciemny lud z Podkarpacia to kupi.
Estończykow eskortowala policja orzez caly kraj. A tych wypuścili na miasto, bez kwarantanny. Prezydencie, prosze zlozyc zawiadomienie do Prokuratury z Art 165 par 1 kk. jak pare osób wezwą na przesłuchania, to sie 5 razy zastanowią przed robieniem takiej obory w NASZYM mieście. A swoja drogą MSZ powinno ich wydalić za takie dzialania i wpisac na liste osób niepozadanych w Shengen.