Po fragmentach wielowiekowego kolektora sanitarnego i dziesiątkach innych zabytkowych artefaktach wydobytych z ziemi podczas budowy nowoczesnego osiedla mieszkaniowego przy ul. Tatarskiej 4 w Przemyślu doszło do kolejnego sensacyjnego odkrycia – studni, liczącej co najmniej tysiąc lat!
Od kilku miesięcy na działce, na której znajduje się m.in. były internat Zespołu Szkół Gastronomicznych, rzeszowska SB „Complex” sp. z o.o. buduje nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Inwestycja obejmuje przede wszystkim przebudowę istniejącego budynku internatu oraz budowę trzech bloków mieszkalnych[paywall]. Obecnie realizowany jest pierwszy etap przedsięwzięcia – rozbudowa i przebudowa tego pierwszego obiektu, w którym będzie łącznie 31 mieszkań oraz budowa 5-kondygnacyjnego budynku wielorodzinnego z częścią usługową i windą, w którego skład wejdzie 41 mieszkań, jeden lokal użytkowy oraz 19 miejsc parkingowych w podziemiach.
Wszystko dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie starówki i Zamku Kazimierzowskiego. Było więcej niż pewne, że prace ziemne okażą się istną kopalnią zabytkowych obiektów czy przedmiotów. Z tego względu, obok ekip remontowo-budowlanych, intensywnie pracuje tam także ekipa archeologów. Przypomnijmy, że na początku prac odkryli fragment zabytkowego kolektora sanitarnego. W marcu ub.r. – osadę z okresu wczesnego średniowiecza, datowaną na X lub XI wiek. To były typowe obiekty osadowe, m.in. konstrukcje słupowe czy studnia. Kilka dni temu odkryli kolejną studnię.
Prace archeologiczne nadzoruje Mirosław Mazurek z Pracowni Archeologicznej w Rzeszowie. – Do odkrycia studni doszło podczas prac pod przygotowanie parkingu. Odhumusowaliśmy teren, pojawiło się kilka elementów z czasów wczesnośredniowiecznej osady, ale najważniejszym odkryciem była studnia, której wiek szacujemy na tysiąc lat – powiedział. – Jest dość głęboka i o dość skomplikowanej konstrukcji, co rzadko się zdarza. Zazwyczaj są to deski poukładane na zrąb, tworzące skrzynię. Deski tej studni były wcześniej specjalnie przygotowane. Posiadały nacięcia do nachodzenia na siebie. Tak, aby konstrukcja była jak najbardziej stabilna. Od strony północnej i południowej zauważyliśmy rodzaje podestów drewnianych. Po to, aby łatwiej było czerpać wodę. Znaleźliśmy także fragmenty schodów. Powiem tak: przestrzeń, jak na tamten czas, była bardzo dobrze zorganizowana. Studnia mogła powstać w X lub XI wieku. Poza tym znaleźliśmy przęślik wykonany z łupka ogródzkiego. To rodzaj ciężarka tkackiego. To tylko świadczy o znakomicie zorganizowanej osadzie. A dodatkowo, że Przemyśl już wówczas był tak rozwinięty, że ludzie musieli zajmować tereny na peryferiach. Najwygodniejsze tereny do osadnictwa zostały już zajęte – wyjaśnił archeolog M. Mazurek.

fot.Mirosław Mazurek
Studnia mogła powstać w X lub XI wieku. Została zabezpieczona, dokładnie umyta, ostreczowana, zametrykowanai złożona w miarę wilgotnym miejscu. Konkretnie w piwnicy ze studnią.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ile tajemnic kryje Ziemia,a my myslimy o zdobywaniu galaktyki.
Ruscy kniazie głęboko kopali. Co na to Majkowski z Zapalowskim? A tak prawdę mówiąc to wszystko śmiechu warte.
To zapewne odkrycie z czasów plemienia Lędzian lub Bolesława Chrobrego. Może Rusini, którzy zaczęli napierać na te ziemię pod koniec X wieku kosztem Ledzian-Lachow.
Założę się że ci niby LedIanie pojęcie nie mieli o jakimś Mieszku czy Chrobrym, ,Mieszko przed rokiem 1000 sądził między Gnieznem a Kruszwica. A tu gdzie jesteśmy to chyba państwo Wielkomorawskie było. Zresztą to wszystko śmiechu warte.
Wielkie Morawy upadły na początku X wieku po najeździe Węgier..więc może oni. Pierwotną ludnością byli wówczas Lędzianie... do dzisiaj u Madziarów tak nazywani są Polacy. Władza Mieszka zapewne rozciągała się do 981 r. Później zaczęli pojawiać się ze wschodu Rusini, którzy ostatecznie przesiedlili Ledzian. Chroby na pewien czas odzyskał dla Polski Przemyśl. :)
Ci dwaj panowie to zwyczajni propagandziści chcacy koniecznie dorobic mitologie do naszych ziem i mówić,ze to historia.Polska historia.Owszem Polska zaczeła sie tutaj pokazywać tak ale w schyłkowym panowaniu Kazimierza Wielkiego.Nasz region cywilizacyjnie stał znacznie wyżej od pozostałych plemion zamieszkujacy obecnie Rzeczypospolitą.Nawet to wykopalisko jednoznacznie to potwierdza.
Też czytam przewodniki oPrzemyslu. Ale też spotkałem się z opracowaniami , które twierdzą ze wzmianka o Przemyslu z latopisu Nestora, wcale naszego miasta nie dotyczyła, tylko jakiegoś Peremyla na Wołyniu. A te rzekome przesiedlania to już całkowita fantazja. Zresztą to wszystko śmiechu warte. Z braku źródeł pisanych tak naprawdę nic nie wiemy. Wszystko domysły.
Bo ja wiem? Przecież to zwykła studnia, a nie piramida. Chyba za mało aby wyciągać wnioski o wyższości jakiegoś plemienia.
Powinni tą studnie wyeksponować turystycznie...Przeszklony dach i ciekawe oświetlenie i jakaś tablica informacyjna, hm...
Ap. Sam jesteś śmiechu warty czyli blazen
Przemyśl jest skazany na turystykę... W ciągu roku może to być liczba turystów wielokrotnie większa, zobaczymy w tym pandemicznym roku, czy bedzie to wzrost chociaż o 300%. W kolejnych moze to być 700%, na pewno nie mniej. Tylko czy baza jest wystarczająca? Trzeba nam 5 tys. noclegów na dobę, nie wiem czy dziś mamy takie możliwości
Polska była od początku w Przemyślu: Ledzianie-Polacy, palatium na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego, czyli na pewno od przełomu X i XI wieku. Rusini-Rusowie przybyli jako najeźdźcy pod koniec X wieku, zresztą kierowani przez elite waresko-szwedzka, czyli Rurykowiczów. A do Kazimierza, to jeszcze wiele się działo: jak np. bitwa polsko-wegierska o Przemysl z okresu rozbicia dzielnicowego Polski.
WołodkoZapewniam Cie, ze na terenie Przemysla byli ludzie zanim Powstala Polska i inne kraje.
O czym ty mowisz? Skad ty masz takie kalkulacje? 5000 na dobe?
Ta wspaniała studnia jest na miarę naszych możliwości. To studnia ponad Czasowo-Narodowa. Ona jest nie tylko Wielka, Ona jest po prostu Nasza,... i wara wszelkim niedowiarkom od niej.
Bardzo Szanownemu Panu dziękuję, za poświęcony czas. A wyciąganie wniosków na temat tego kto tu był przed tysiącem lat, na podstawie paru zdan z kronik pisanych zresztą dziesiątki, jak nie setki lat po faktach jest śmiechu warte i tyle. Fantazjować można do woli, kto komu broni. Jeden powie, że to polskie drugi, że ruskie. I tak w koło Macieju...
A czemu mieliby tu nocować, skoro wystarczy tak naprawdę trzy godziny by te nasze atrakcje zwiedzic. Ileż można oglądać kościoły? A Twierdzą to dla wielu tylko kupa gruzów. Ludzie myślą, że zobaczą coś na kształt Kamieńca Podolskiego, czy Malborka a tu tak naprawdę zrujnowane koszarowce. Ot jeszcze jedno średni ciekawe miasto nic więcej. Smutne, ale prawdziwe niestety.
Ile tajemnic kryje Ziemia,a my myslimy o zdobywaniu galaktyki.
Ruscy kniazie głęboko kopali. Co na to Majkowski z Zapalowskim? A tak prawdę mówiąc to wszystko śmiechu warte.
To zapewne odkrycie z czasów plemienia Lędzian lub Bolesława Chrobrego. Może Rusini, którzy zaczęli napierać na te ziemię pod koniec X wieku kosztem Ledzian-Lachow.