Reklama

Tysiącletnia studnia odkryta na Tatarskiej

Po fragmentach wielowiekowego kolektora sanitarnego i dziesiątkach innych zabytkowych artefaktach wydobytych z ziemi podczas budowy nowoczesnego osiedla mieszkaniowego przy ul. Tatarskiej 4 w Przemyślu doszło do kolejnego sensacyjnego odkrycia – studni, liczącej co najmniej tysiąc lat!

Od kilku miesięcy na działce, na której znajduje się m.in. były internat Zespołu Szkół Gastronomicznych, rzeszowska SB „Complex” sp. z o.o. buduje nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Inwestycja obejmuje przede wszystkim przebudowę istniejącego budynku internatu oraz budowę trzech bloków mieszkalnych[paywall]. Obecnie realizowany jest pierwszy etap przedsięwzięcia – rozbudowa i przebudowa tego pierwszego obiektu, w którym będzie łącznie 31 mieszkań oraz budowa 5-kondygnacyjnego budynku wielorodzinnego z częścią usługową i windą, w którego skład wejdzie 41 mieszkań, jeden lokal użytkowy oraz 19 miejsc parkingowych w podziemiach.

Wszystko dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie starówki i Zamku Kazimierzowskiego. Było więcej niż pewne, że prace ziemne okażą się istną kopalnią zabytkowych obiektów czy przedmiotów. Z tego względu, obok ekip remontowo-budowlanych, intensywnie pracuje tam także ekipa archeologów. Przypomnijmy, że na początku prac odkryli fragment zabytkowego kolektora sanitarnego. W marcu ub.r. – osadę z okresu wczesnego średniowiecza, datowaną na X lub XI wiek. To były typowe obiekty osadowe, m.in. konstrukcje słupowe czy studnia. Kilka dni temu odkryli kolejną studnię.

Reklama

Przemyśl rozwinięty ponad miarę

Prace archeologiczne nadzoruje Mirosław Mazurek z Pracowni Archeologicznej w Rzeszowie. – Do odkrycia studni doszło podczas prac pod przygotowanie parkingu. Odhumusowaliśmy teren, pojawiło się kilka elementów z czasów wczesnośredniowiecznej osady, ale najważniejszym odkryciem była studnia, której wiek szacujemy na tysiąc lat – powiedział. – Jest dość głęboka i o dość skomplikowanej konstrukcji, co rzadko się zdarza. Zazwyczaj są to deski poukładane na zrąb, tworzące skrzynię. Deski tej studni były wcześniej specjalnie przygotowane. Posiadały nacięcia do nachodzenia na siebie. Tak, aby konstrukcja była jak najbardziej stabilna. Od strony północnej i południowej zauważyliśmy rodzaje podestów drewnianych. Po to, aby łatwiej było czerpać wodę. Znaleźliśmy także fragmenty schodów. Powiem tak: przestrzeń, jak na tamten czas, była bardzo dobrze zorganizowana. Studnia mogła powstać w X lub XI wieku. Poza tym znaleźliśmy przęślik wykonany z łupka ogródzkiego. To rodzaj ciężarka tkackiego. To tylko świadczy o znakomicie zorganizowanej osadzie. A dodatkowo, że Przemyśl już wówczas był tak rozwinięty, że ludzie musieli zajmować tereny na peryferiach. Najwygodniejsze tereny do osadnictwa zostały już zajęte – wyjaśnił archeolog M. Mazurek.


fot.Mirosław Mazurek
Studnia mogła powstać w X lub XI wieku. Została zabezpieczona, dokładnie umyta, ostreczowana, zametrykowanai złożona w miarę wilgotnym miejscu. Konkretnie w piwnicy ze studnią.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ingo - niezalogowany 2021-03-06 17:29:13

    Ile tajemnic kryje Ziemia,a my myslimy o zdobywaniu galaktyki.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ap - niezalogowany 2021-03-06 19:15:57

    Ruscy kniazie głęboko kopali. Co na to Majkowski z Zapalowskim? A tak prawdę mówiąc to wszystko śmiechu warte.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wołodko - niezalogowany 2021-03-06 20:03:50

    To zapewne odkrycie z czasów plemienia Lędzian lub Bolesława Chrobrego. Może Rusini, którzy zaczęli napierać na te ziemię pod koniec X wieku kosztem Ledzian-Lachow. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama