Reklama

U Henia na Franciszkańskiej

02/02/2025 16:19

19 stycznia br., w dniu imienin Henryka, przemyscy żeglarze spotkali się przy pomniku kapitana Henryka Jaskuły na ulicy Franciszkańskiej w Przemyślu, aby zaśpiewać jego ulubioną piosenkę „Żeglarz”. Była to również okazja do wręczenia medali dla żeglarzy, którzy od wielu lat działają na rzecz Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. – Zamierzamy w tym właśnie miejscu spotykać się regularnie przy okazji ważnych dla naszego środowiska wydarzeń – zadeklarował Stanisław Dorosz, prezes POZŻ.

Z okazji 100-lecia okolicznościowe medale oraz list gratulacyjny przekazał dr Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.


„Z wielkim szacunkiem przekazuję medale 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego zasłużonym członkom Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Rok 2024 był wyjątkowy – obchodziliśmy niezwykły jubileusz, jakim było stulecie istnienia Polskiego Związku Żeglarskiego. W ramach projektu „Stulecie Polskiego Żeglarstwa – Statuetki i Medale Pamiątkowe” powstały unikalne medale i statuetki, stworzone z myślą uhonorowania tych, którzy swoją pasją, zaangażowaniem i ciężką pracą przyczynili się do rozwoju i promocji żeglarstwa w Polsce i swoich regionach. Każdy z tych medali jest symbolem dumy i szacunku wobec naszej historii i tradycji. Po stu latach od powstania Polskiego Związku Żeglarskiego z dumą patrzymy na sukcesy polskich żeglarzy: pięć olimpijskich medali, zwycięstwa w prestiżowych regatach oraz dokonania, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe. Od pierwszego rejsu „Lwowa” i regat na Zatoce Gdańskiej, aż po pionierskie wyprawy kapitanów Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz i Henryka Jaskuły – te wydarzenia są nieodłączną częścią naszej wspólnej historii. Szczególnie symboliczny wymiar ma dzisiejsze spotkanie, które odbywa się w dniu imienin Henryka Jaskuły – pierwszego prezesa Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, niezwykłego żeglarza, który swoją determinacją i odwagą pokonał niezliczone przeciwności. Kapitan Henryk Jaskuła zapisał się na kartach historii jako trzeci człowiek na świecie i pierwszy Polak, który opłynął świat bez zawijania do portów. To jego pasja, odwaga i wizja są inspiracją dla kolejnych pokoleń żeglarzy. Z uznaniem obserwuję, jak Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski nie tylko buduje przyszłość żeglarstwa w swoim regionie, ale także pielęgnuje jego historię i tradycje. Gratuluję Państwu zaangażowania w lokalne inicjatywy i życzę, aby rozpoczęty rok obfitował w ciekawe wyzwania, rozwijał ideę Henryka Jaskuły oraz wzmacniał rolę żeglarstwa w regionie. Niech Państwa pasja i działania nadal inspirują kolejne pokolenia do odkrywania uroków żeglarskiego życia”.

Reklama

– napisał T. Chamera.

Okolicznościowe medale z okazji 100- – lecia Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymali: Jerzy Uziembło (prezes POZŻ), Robert Rybak, Stanisław Dorosz, Zenon Wagiła Wojciech Pieprzny, Genowefa Morawska, Henryk Worobiec, Tadeusz Morawski, Katarzyna Kogut, Stanisław Dorosz (medal otrzymał w Polańczyku podczas regat z rąk prezesa PZŻTomasza Chamery), Artur Kogut, Lesław Antoniewski, Mirosław Froń, Dariusz Gliniany, Andrzej Szczepanik, Antoni Święcki, Janusz Jędruch, Tomasz Kulawik, Bogusław Majchrowicz, Adam Kozioł, Andrzej Kędzierski, Krzysztof Majcher.

Reklama


Przemyskim żeglarzom medale wręczyli Stanisław Dorosz, prezes POZŻ wraz z Wojciechem Pieprznym, sekretarzem POZŻ. – W rocznicę zakończenia samotnego rejsu dookoła globu bez zawijania do portu, dwudziestego maja tego roku planujemy u Henia na Franciszkańskiej koncert szantowy. Zapraszamy – dodał S. Dorosz.

(aw)

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama