Reklama

Uchwała antysmogowa dla Podkarpacia gotowa

Od 1 maja br. wejdzie w życie uchwała antysmogowa dla Podkarpacia. Przyjęli ją podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni. Zapisy są konkretne, pytanie, kto będzie je egzekwować?

Uchwała w sprawie „wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw” ma na celu zapobieżenie negatywnego oddziaływania spalin na zdrowie ludzi i środowisko. Zakazy i ograniczenia w nim zawarte będą obowiązywać na terenie całego województwa podkarpackiego przez cały rok kalendarzowy[paywall].

Wskazane są trzy rodzaje instalacji, dla których wprowadzono zakazy i ograniczenia. Chodzi o kotły, kominki i piece, które dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło lub wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika. Uchwała zakazuje stosowanie w nich: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów (inaczej flot węglowy; pozyskiwany jest wraz z mułem węglowy przy wydobyciu węgla z kopalnianego błota; oba ze względu na wysoką zawartość drobniutkiego popiołu i wysoki dodatek metali ciężkich jest szczególnie trujący – przyp. aut.), paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12 procent (chodzi przede wszystkim o tzw. węgiel-groszek) oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent. Brzmi to może zbyt fachowo, ale generalnie chodzi o zakaz palenia węglem marnej jakości.

Jak już wspomnieliśmy, uchwała wejdzie w życie od 1 maja br. Czy przyczyni się do zmniejszenia smogu na Podkarpaciu. Trudno powiedzieć, ale pierwszy krok ku temu został zrobiony. Ważne, aby teraz te zapisy były egzekwowane.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kalnikow_534 2018-01-19 19:13:29

    I co? przyjdzie mi gość do kotłowni mierzyć metrówka każdą grudę węgla? Państwo policyjne sie zaczyna na dobre!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2018-01-19 21:18:18

    Ciekawe jak będą postępować z drzewami (zielonymi płucami naszych miast!) podczas egzekwowania tej uchwały antysmogowej ?!?DRZEWA POMOCNE W WALCE ZE SMOGIEM - SILESION.PLDRZEWA - PŁUCA MIAST - ZAFRIKO.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przemyslanin - niezalogowany 2018-01-20 02:55:09

    czas najwyzszy !!!!! ludzie tu chodzi o zdrowie nasze i naszych dzieci !!!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości