Od 1 maja br. wejdzie w życie uchwała antysmogowa dla Podkarpacia. Przyjęli ją podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni. Zapisy są konkretne, pytanie, kto będzie je egzekwować?
Uchwała w sprawie „wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw” ma na celu zapobieżenie negatywnego oddziaływania spalin na zdrowie ludzi i środowisko. Zakazy i ograniczenia w nim zawarte będą obowiązywać na terenie całego województwa podkarpackiego przez cały rok kalendarzowy[paywall].
Wskazane są trzy rodzaje instalacji, dla których wprowadzono zakazy i ograniczenia. Chodzi o kotły, kominki i piece, które dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło lub wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika. Uchwała zakazuje stosowanie w nich: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów (inaczej flot węglowy; pozyskiwany jest wraz z mułem węglowy przy wydobyciu węgla z kopalnianego błota; oba ze względu na wysoką zawartość drobniutkiego popiołu i wysoki dodatek metali ciężkich jest szczególnie trujący – przyp. aut.), paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12 procent (chodzi przede wszystkim o tzw. węgiel-groszek) oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent. Brzmi to może zbyt fachowo, ale generalnie chodzi o zakaz palenia węglem marnej jakości.
Jak już wspomnieliśmy, uchwała wejdzie w życie od 1 maja br. Czy przyczyni się do zmniejszenia smogu na Podkarpaciu. Trudno powiedzieć, ale pierwszy krok ku temu został zrobiony. Ważne, aby teraz te zapisy były egzekwowane.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I co? przyjdzie mi gość do kotłowni mierzyć metrówka każdą grudę węgla? Państwo policyjne sie zaczyna na dobre!
Ciekawe jak będą postępować z drzewami (zielonymi płucami naszych miast!) podczas egzekwowania tej uchwały antysmogowej ?!?DRZEWA POMOCNE W WALCE ZE SMOGIEM - SILESION.PLDRZEWA - PŁUCA MIAST - ZAFRIKO.PL
czas najwyzszy !!!!! ludzie tu chodzi o zdrowie nasze i naszych dzieci !!!!!!
Haha polski węgiel pójdzie do Niemca gdzie go będą palić tonami co za tumany jeszcze trochę zakazane będzie palenie drzewem
Opony ,buty,stare meble otoczym ludzie palą .A wszystko dzięki posrednikom bo tona wegla po wydobyciu to 264 zł.Ot i cała ekologia Walka z wiatrakami.
Dokladnie tu nie chodzi o smog tylko o likwidacje kopalń a wladza boi sie o stolki i podpisuje chore ustawy. Ciekawe skad sie wzial domow przybyło od tych 4 lat??
I co? przyjdzie mi gość do kotłowni mierzyć metrówka każdą grudę węgla? Państwo policyjne sie zaczyna na dobre!
Ciekawe jak będą postępować z drzewami (zielonymi płucami naszych miast!) podczas egzekwowania tej uchwały antysmogowej ?!?DRZEWA POMOCNE W WALCE ZE SMOGIEM - SILESION.PLDRZEWA - PŁUCA MIAST - ZAFRIKO.PL
czas najwyzszy !!!!! ludzie tu chodzi o zdrowie nasze i naszych dzieci !!!!!!