5 lat temu w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób. Tego samego roku został beatyfikowany ks. Jerzy Popiełuszko. Świadectwem tych wydarzeń jest krzyż w Studzianie opatrzony pamiątkową tablicą, która została poświęcona 6 czerwca 2010 r.
W 5. rocznicę tragedii smoleńskiej mieszkańcy Studziana uczcili pamięć poległych w niej osób. O g. 17 w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego odprawiona została msza św., koncelebrowana przez ks. prałata Tadeusza Gramatykę w asyście ks. prałata Stanisława Szałankiewicza seniora, ks. Tomasza Sieradzkiego – opiekuna tutejszej kaplicy i ks. diakona Piotra Krzycha.To właśnie ks. prałat Stanisław Szałankiewicz senior przed pięcioma laty przygotował widniejący na tablicy napis. Podczas mszy św. przywołano też pamięć zamordowanego przez Służby Bezpieczeństwa ks. J. Popiełuszki. Wierni modlili się także za tysiące Polaków straconych w 1940 r. w katyńskim lesie. Następnie w procesji udali się pod krzyż, by oddać hołd poległym. Wśród delegacji składającej kwiaty był m.in. członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec oraz sołtys Studziana Antoni Żyła.
– To jedyny taki krzyż na Podkarpaciu. Zarówno mieszkańcy, jak i przejeżdżający goście zatrzymują się tutaj i dziesiątego każdego miesiąca zapalają znicze – mówił sołtys.
Obecny krzyż stoi w miejscu starego, który w latach 50. został zniszczony przez burze. Nowego nie pozwoliły postawić władze komunistyczne. Postanowiono go odtworzyć dopiero w 2010 r. Krzyż znajduje się na posesji Stanisława Zardzewiałego, który wraz z rodziną opiekuje się nim i utrzymuje wokół porządek.

fot.Barbara Chmura
Mieszkańcy Studziana przeszli w procesji pod krzyż.

fot.Barbara Chmura
6 czerwca 2010 r. ks. prałat Stanisław Szałankiewicz senior poświęcił tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską i beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Polska to najświętszy kraj na świecie po Meksyku.
daliby juz spokuj z tym smolenskiem , zygac sie od tego chce - puienadze za kwiaty woleliby dac gramatyce i szlanowi
i to nadaje sie do prasy.Używają słowa polegli a, to nijak ma się do rzeczywistości-oni normalnie wykorkowali i az dziwne dlaczego nie upublicznia ostatniej rozmowy braci
Zabić tych pseudokatolików
Polska to najświętszy kraj na świecie po Meksyku.
Pokażcie to cudo