Reklama

Uczcili pamięć sybiraków

28/02/2021 12:36

W Szkole Podstawowej w Stubnie odbyło się uroczyste otwarcie „Izby Pamięci Stubieńskich Zesłańców Sybiru”. Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji Orlen, w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”.

Lokalne miejsce pamięci to efekt współpracy wielu osób i instytucji. Projekt zrealizowało stowarzyszenie „Wspólny Cel” wespół z Gminną Placówką Kultury oraz Szkołą Podstawową w Stubnie, w której powstała Izba Pamięci. W uroczystym otwarciu Izby Pamięci uczestniczyli[paywall] członkowie rodzin sybirackich oraz władze samorządowe z wójtem gminy Ryszardem Adamskim – inicjatorem projektu.

– Ideą przewodnią izby jest upamiętnienie mieszkańców Stubna, którzy 10 lutego 1940 roku zostali wywiezieni na Sybir. W ramach projektu powstała wystawa poświęcona tragicznym wydarzeniom, które dotknęły miejscową ludność w okresie II wojny światowej. Ekspozycja zawiera zdjęcia, pamiątki oraz spisane wspomnienia sybiraków. Dzięki takim działaniom mieszkańcy gminy, a zwłaszcza młode pokolenie, mogą poznać historię i tragiczne losy naszych mieszkańców – mówi dyrektor Gminnej Placówki Kultury w Stubnie Danuta Ochenduszkiewicz.

–  Wystawa jest dostępna dla chętnych, z zachowanymi zaleceniami  służb sanitarnych – dodaje. Na uroczystość otwarcia wystawy młodzież ze Szkoły Podstawowej w Stubnie przygotowała montaż słowno-muzyczny, w którym przedstawione zostały wspomnienia sybiraków. Uczniowie recytowali wiersze, nie zabrakło także pieśni. W  ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano także dwa konkursy plastyczne: „Laurka dla sybiraka” i „Niepokonani – Losy Polaków na Syberii”.


MiW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-02-28 13:06:16

    Z tą  wywózka na Syberię  z naszego regionu to trochę nie tak .Wysiedleniu podlegali rodziny zamieszkałe w pasie 800m od granicy.Dodatkowo do tej grupy zaliczono około 30 000 polskich mieszkańców z okolic Jasła,Przemyśla i Lwowa.Nie pojechali na Sybir a osiedlono ich w rejonie Kiszyniowa ,Odessy i innych miejscowosci w tamtym rejonie.Deportowani mogli zabrać ze sobą swój cały majątek ruchomy czym to wysiedlenie różniło się zasadniczo od pozostałych.Na Syberie z naszego regionu wysiedlono bardzo mało osób.Wszyscy co mówią,ze wrócili z Syberii to owszem wrócili ale z rejonu Kiszyniowa i Odessy. Tych co wrócili z Sybiru można policzyć na palcach jednej ręki i juz dawno nie żyją

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości