Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczynają się corocznie w Jarosławiu od mszy św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, łącząc patriotyczne uroczystości związane z uchwaleniem Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów z przypadającą w tym dniu uroczystością Matki Bożej Królowej Polski.
Występ Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego „Jarosław” przed liturgią też zapisał się już w tradycji.
W tym roku eucharystii przewodniczył ks. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu[paywall].
– W homilii nawiązał do roli Matki, którą powinniśmy widzieć w Ojczyźnie oraz Matki Bożej Królowej Polski. W intencji naszego kraju modlili się proboszczowie jarosławskich parafii, na czele z archiprezbiterem ks. prałatem Andrzejem Surowcem oraz między innymi poseł Mieczysław Kasprzak, senator Mieczysław Golba, dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak, burmistrz Waldemar Paluch z małżonką, zastępca burmistrza Dariusz Tracz, sekretarz miasta Ewa Pieniążek, starosta Tadeusz Chrzan, przewodniczący rady powiatu Zbigniew Piskorz, radni rady miasta, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji, szkół oraz mieszkańcy Jarosławia – wylicza Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza Jarosławia.
– Po liturgii uczestnicy przeszli pod pomnik Konstytucji 3 maja. Tam na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga, orkiestra odegrała Hymn RP i Mazurek 3 Maja, odczytano też Apel Pamięci. Dla uczczenia 226. rocznicy uchwalenia najważniejszego aktu prawnego żołnierze oddali salwę honorową – dodaje. Pod pomnikiem złożono kwiaty, a uroczystości uświetniły Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum”, Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław”, Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

fot.Roman Kijanka
W trzeciomajowych uroczystościach uczestniczyły reprezentacje jarosławskich szkół z pocztami sztandarowymi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze