Zaledwie trzy dni trwała wystawa zorganizowana w zarzeckim oddziale muzeum Kamienica Orsettich. Jej efemeryczność i krótki czas trwania najlepiej tłumaczy jej materia – na wystawę złożyły się bukiety mistrzów florystyki: Agaty Kiwior, Elżbiety Kosydar, Katarzyny Witeckiej i Piotra Marca, wykonane w oparciu o grafiki sprzed niemal 200 lat.
Punktem wyjścia dla tego oryginalnego wydarzenia była publikacja z 1836 roku, prezentująca urok zarzeckiego kompleksu pałacowo-ogrodowego. Istotną częścią tego albumu są ryciny przedstawiające kompozycje kwiatowe stworzone przez znaną z zamiłowania do ogrodnictwa i wyjątkowego zmysłu estetycznego[paywall] Magdalenę z Dzieduszyckich Morską.
Uwiecznione na rycinach bukiety komponowane były przez inicjatorkę budowy kompleksu pałacowo-parkowego w Zarzeczu z kwiatów według miesięcy ich kwitnienia. Stąd też w prawie 200-letnim wydawnictwie ilustracje bukietów ułożone są w kolejności następowania po sobie pór roku – od rycin przedstawiających kompozycje z pierwszych wiosennych kwiatów, poprzez letnią pełnię kolorów i form, po nostalgiczne, zwiastujące schyłek wegetacji bukiety z kwiatów jesiennych.
Wyzwania odtworzenia wizji florystycznej Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej podjęli się: Agata Kiwior, Elżbieta Kosydar, Katarzyna Witecka i Piotr Marzec.
Współcześni mistrzowie sztuki układania kwiatów, inspirując się rycinami sprzed prawie dwóch wieków, stworzyli wyjątkowe kompozycje, które w niesamowity sposób dopełniły zarzeckie wnętrza, dając choć namiastkę tego, jak musiały wyglądać te przestrzenie, gdy pałac pełnił funkcje mieszkalne.
Niestety ze względu na fakt, że istotą wystawy były tak nietrwałe eksponaty, czas jej trwania był bardzo ograniczony: bukiety można było oglądać w Zarzeczu od 9 do 12 września.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze