Reklama

Unijne klopsiki dla biednych zjedzą psy

– Nie mogę uwierzyć, że do czegoś takiego mogło dojść. Pierwszy raz się z czymś takim się spotkałam, choć pomoc żywnościową rozdajemy potrzebującym od wielu lat – skomentowała fakt wyrzucenia na śmietnik przy ulicy Lelewela w Przemyślu kilkudziesięciu puszek z klopsikami prezes przemyskiego oddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Krystyna Makara.

Był sobotni (5 grudnia br.) wieczór. –Wynosiłem śmieci do kontenera i zobaczyłem obok niego dwie duże torby. Były lekko rozchylone. Pomyślałem, że może ktoś robił porządki w piwnicy i wyrzucił jakieś puszki z farbą. Na to nadszedł mój znajomy z latarką. Poświecił i zobaczyliśmy nienaruszone puszki z jedzeniem. Sprawdziliśmy termin ważności, okazało się, że to luty 2016 roku. Zabrałem te puszki do samochodu z myślą, by zawieźć je do mojego kolegi, Andrzeja Fedaczyńskiego z lecznicy „Ada”. Przykre to. Wydaje mi się, że najpewniej wyrzucił to ktoś, kto dostał żywność z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Dziwne jest dla mnie, że nie ma rozeznania, komu się daje. Bo nie przypuszczam, że mogli to zrobić członkowie tego komitetu – opowiada przemyślanin Karol Wilk, który mieszka w jednym z bloków przy ul. Lelewela[paywall].
Kilkadziesiąt 850-gramowych puszek klopsików w sosie własnym nadawało się jeszcze do spożycia, bo termin ważności upływa w lutym przyszłego roku. Wyprodukowane zostały przez zakład w Łukowie. Jedna puszka wystarczyłaby na cztery porcje. Na puszkach widnieje napis: Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020. Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży detalicznej, a wydawany jest przez Polski Komitet Pomocy Społecznej.


fot.Mariusz Godos
Karol Wilk znalazł puszki z klopsikami obok kontenera na śmieci przy ul. Lelewela.

Reklama

Podprogamy programu operacyjnego

Polski Komitet Pomocy Społecznej powstał 15 października 1958 r. Jest organizacją pozarządową. Jego misją jest niesienie pomocy, udzielanie materialnego i organizacyjnego wsparcia oraz przywracanie nadziei i poczucia bezpieczeństwa ludziom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych, w szczególności biednym, bezdomnym, samotnym i opuszczonym. Od 1 grudnia 2014 r. PKPS realizuje „podprogram 2014” Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W ramach tego podprogramu osoby najbardziej potrzebujące otrzymywały paczki żywnościowe składające się z: 2 kg cukru, 2 l mleka, 3 paczek makaronu, 1 l oleju i 2 puszek mielonki wieprzowej. Od maja br. rozpoczął się „podprogram 2015”, w którym, oprócz wymienionych wyżej artykułów spożywczych, dystrybuowanych jest osiem innych produktów: ryż, kasza jęczmienna, płatki kukurydziane, ser podpuszczkowy, klopsiki w sosie własnym, dżem truskawkowy, groszek z marchewką i koncentrat pomidorowy.

Prezes zaskoczona

Dystrybucją wymienionych produktów na terenie Przemyśla zajmuje się oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, któremu prezesuje Krystyna Makara. – Naprawdę jestem bardzo zaskoczona. Jest bardzo duże zainteresowanie tymi produktami. Odwiedziło nas już prawie pięć tysięcy osób. Punkt wydawania znajduje się przy ulicy Słowackiego. Kwalifikację osób, którym taka pomoc się należy, robi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a my prowadzimy dystrybucję na podstawie uzyskanych od nich informacji z. Nie wiem, kto mógł to wyrzucić. Jeśli komuś się nie podoba taki produkt, niech go po prostu nie bierze. Weźmie ktoś inny. W tym roku asortyment jest naprawdę dobry. Produkty z Łukowa, w tym owe klopsiki, sprzedawane są, oczywiście w innych opakowaniach, w marketach – wyjaśniła K. Makara.

Reklama

 


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mario - niezalogowany 2015-12-16 10:57:43

    ja rozumiem ze jest dużo biednych i ze opieka pomaga ale wśród moich znajomych to nawet pies nie chce jeść tych klopsików gdzie inne rzeczy są dobre może niech opieka zainteresuje się faktem dlaczego ludzie i większość zwierząt tego jeść nie chce ale ogólnie fakt wyrzucania jedzenia jest negatywnym zjawiskiem 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    brrrrrrr - niezalogowany 2015-12-16 14:48:44

    z czego są te klopsiki ,nikt nie chce tego wiedzieć

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    DK - niezalogowany 2015-12-16 14:52:04

    Mamy tyle szczęścia, że zapominamy czym jest głód... ale zapominamy też, czym jest ludzka godność.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama