Reklama

Upamiętnią żołnierzy wojsk pancernych

21/02/2016 15:00

Do końca bm. można zgłaszać projekty wykonania koncepcji pomnika poświęconego poległym oraz zmarłym żołnierzom wojsk pancernych stacjonujących w Żurawicy. Jego fundatorami będą: ppłk Wiesław Szczepankiewicz, dowódca tamtejszego 1 Batalionu Czołgów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Krzysztof Składowski, wójt gminy Żurawica.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych rozwiązań plastycznych i architektonicznych w zakresie całościowej koncepcji upamiętnienia. Pomnik zostanie usytuowany na placu przy ulicy Św. Józefa w Żurawicy (w sąsiedztwie kaplicy cmentarnej). Prace konkursowe wykonane dowolną techniką[paywall] (rysunek, grafika, malarstwo, rzeźba) należy zgłaszać do 29 bm. na adres: Urząd Gminy, ul. Ojca Świętego Jana Pawła II 1, 37-710 Żurawica. Ogłoszenie wyników nastąpi do 5 marca br. Autor zwycięskiej propozycji otrzyma nagrodę finansową w wysokości 500 złotych.

Koszary w garnizonie Żurawica wybudowali Austriacy około 1890 r. Przeznaczone były do zakwaterowania żołnierzy twierdzy Przemyśl. W 1918 r. przejęły je jednostki Wojska Polskiego. W 1919 r. z Francji wraz z armią gen. Hallera przybył 1 Pułk Czołgów, który wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po zakończeniu działań wojennych został on podzielony na 3 bataliony. 2 batalion pozostał w Żurawicy, miejscowość ta stała się na całe lata garnizonem pancerniaków. W 1923 r. w tej podprzemyskiej miejscowości ulokowano 1 Pułk Czołgów, którego dowódcą był płk Wilhelm Orlik-Ruckemann. Pułk wyposażony był w 99 wozów bojowych Ft17. W Żurawicy znalazła się też Centralna Szkoła Czołgów, której komendantem był mjr Józef Koczwara. W 1934 r. 2 pułk przeformowano na 2 Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych, wyposażono go w czołgi 7 TP – wówczas były najnowocześniejszymi czołgami II RP. Przed wybuchem II wojny w Żurawicy znajdowało się 147 czołgów lekkich oraz 38 rozpoznawczych. W wojnie obronnej  w 1939 r. oddziały pancerne w Żurawicy zapisały chlubną kartę bojową. Po ciężkich walkach pod Piotrkowem czy Włodawą nastąpiła ewakuacja do Węgier, gdzie walczyły w składzie Brygady Pancerno-Motorowej generała Maczka.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama