Po Wólce Krowickiej, Krowicy Samej, Dąbkowie oraz Baszni Górnej – Podlesiu, Dąbrowa jest kolejnym punktem na mapie gminy Lubaczów, w której upamiętniono zamordowanych mieszkańców wsi przez OUN-UPA.
Uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyły się w Dąbrowej, ale upamiętniono mieszkańców nieistniejącej już wsi Kornagi (obecna nazwa to właśnie Dąbrowa), którzy zostali zamordowani podczas spalenia wsi w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. oraz w latach 1944 – 47. To ważne dla pamiętających tamte mroczne czasy starszych mieszkańców Dąbrowy rozpoczęło się mszą św., której przewodniczył ks. kanonik Andrzej Stopyra – dziekan dekanatu lubaczowskiego. Po Eucharystii odbyła się przed kościołem druga część uroczystości. Wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel przybliżył okoliczności pacyfikacji wsi Kornagi oraz działania związane z upamiętnieniem tego wydarzenia. Inicjatorką była Danuta Kacprzak, przedstawicielka jednej z dwunastu zamordowanych rodzin.
Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja publikacji pt. „Kornagi przysiółek Dąbrowy w powiecie lubaczowskim w latach 1939 – 1947” autorstwa Tomasza Berezy z rzeszowskiego oddziału IPN. Opracowanie to powstało na kanwie przeprowadzonej szerokiej kwerendy wśród mieszkańców wsi Dąbrowa, niejednokrotnie naocznych świadków tych tragicznych wydarzeń, jak również w oparciu o posiadane dokumenty źródłowe. Wydana publikacja trafiła do wszystkich rodzin obecnych na uroczystości oraz gości zaproszonych.
Aktu odsłonięcia okolicznościowej tablicy pamiątkowej dokonali ks. Andrzej Stopyra (który także poświęcił tablicę), senator RP Mieczysław Golba, Tomasz Bereza, Danuta Kacprzak oraz wójt Wiesław Kapel. Podniosłym akcentem uroczystości był apel poległych odczytany przez chorążego Sylweriusza Kozłowskiego, a zakończony „Ciszą” odegraną przez trębaczy. Na zakończenie uroczystości Strażacka Orkiestra Dęta z Tarnogrodu, przygotowująca oprawę uroczystości zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.>przygotowująca odprawę uroczystości< Pisze się oprawę a nie "odprawę".Coś niedobrego dzieje się w redakcji ostatnimi czasy bo niechlujstwo językowe jest na porządku dziennym a nie tak chyba powinno być.
To nie jest niechlujstwo językowe.Język polski jest trudny dla Ukraińców.
„Catwomen” ! Przyjacielu lub przyjaciółko. Których Ukraińców? Wymień. Z imienia i nazwiska. Jeśli nie potrafisz, to wiedz, że Twój adres IP to: 185.18.134.24. Znajdę i przyjdę do Ciebie! Pogadamy w cztery oczy, bohaterze lub bohaterko zza klawiatury!
Kingkong!Chodzi o redaktorów tygodnika "Życie Podkarpackie".Nie mogę się doczekać rozmowy z Tobą.Buziaczki!
Rozumiem, że redaktorzy Życia Podkarpackiego to sami Ukraińcy?
Ukaińcy i Polacy pochodzenia ukraińskiego.
Wymień, Z imienia i nazwiska!!! Byłoby ciekawe!
:)Nikita https://www.youtube.com/watch?v=xH_NzXRkf4k
Co ma piernik do wiatraka. Boisz się? Jak się boisz, to zamilcz i przeproś za insynuacje. A jak się nie boisz, to napisz z imienia i nazwiska. Bo ja także mogę, ot tak sobie, dla jaj, powiedzieć, że jesteś wstrętnym kurwiszonem. Fajnie? Miło? No, nie mam dowodów, ale tak sobie pierdolnę znad klawiatury...
Oni nie ukrywają swojej narodowości. Nie muszę ich demaskować.
To znaczy, że np. pan Delmanowicz to Ukrainiec?
I Ukraińcami są panowie redaktorzy: Bugira, Kijanka, Godos czy Szwic?
Który z nich to Polak z krwi i kości?
Zapytaj ich o narodowość i korzenie!
Poziom dyskusji miażdży!!!Przepraszam za piosenkę. Pod takim artukułem to debilizm.
Rzucasz temat i bezpodstawnie oskarżasz. Uzasadnij. Pytam o konkrety. Bo to pieprzenie w bambus. Wymieniłem Ci nazwiska chyba wszystkich redaktorów tej gazety. I pytam, który z nich – bo twierdzisz, że wiesz – jest Polakiem, a który Ukraińcem lub Polakiem z ukraińskimi korzeniami. A Ty unikasz odpowiedzi. To zwykła bojaźń, bohaterstwo zza klawiatury. Rzeczywiście poziom miażdży.
Bycie Ukraińcem to nie grzech. Znam kilku fajnych kolesi z Ukrainy.Wyluzuj!Polacy nienawidzą banderowców, a nie Ukraińców.Mam przepraszać za nazwanie kogoś Ukraińcem? :)
Jest spora grupa Ukraińców, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z banderowcami.
>przygotowująca odprawę uroczystości< Pisze się oprawę a nie "odprawę".Coś niedobrego dzieje się w redakcji ostatnimi czasy bo niechlujstwo językowe jest na porządku dziennym a nie tak chyba powinno być.
To nie jest niechlujstwo językowe.Język polski jest trudny dla Ukraińców.
„Catwomen” ! Przyjacielu lub przyjaciółko. Których Ukraińców? Wymień. Z imienia i nazwiska. Jeśli nie potrafisz, to wiedz, że Twój adres IP to: 185.18.134.24. Znajdę i przyjdę do Ciebie! Pogadamy w cztery oczy, bohaterze lub bohaterko zza klawiatury!