Reklama

Upamiętnili mieszkańców Kornagów

Po Wólce Krowickiej, Krowicy Samej, Dąbkowie oraz Baszni Górnej – Podlesiu, Dąbrowa jest kolejnym punktem na mapie gminy Lubaczów, w której upamiętniono zamordowanych mieszkańców wsi przez OUN-UPA.

Uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyły się w Dąbrowej, ale upamiętniono mieszkańców nieistniejącej już wsi Kornagi (obecna nazwa to właśnie Dąbrowa), którzy zostali zamordowani podczas spalenia wsi w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. oraz w latach 1944 – 47. To ważne dla pamiętających tamte mroczne czasy starszych mieszkańców Dąbrowy rozpoczęło się mszą św., której przewodniczył ks. kanonik Andrzej Stopyra – dziekan dekanatu lubaczowskiego. Po Eucharystii odbyła się przed kościołem druga część uroczystości. Wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel przybliżył okoliczności pacyfikacji wsi Kornagi oraz działania związane z upamiętnieniem tego wydarzenia. Inicjatorką była Danuta Kacprzak, przedstawicielka jednej z dwunastu zamordowanych rodzin.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja publikacji pt. „Kornagi przysiółek Dąbrowy w powiecie lubaczowskim w latach 1939 – 1947” autorstwa Tomasza Berezy z rzeszowskiego oddziału IPN. Opracowanie to powstało na kanwie przeprowadzonej szerokiej kwerendy wśród mieszkańców wsi Dąbrowa, niejednokrotnie naocznych świadków tych tragicznych wydarzeń, jak również w oparciu o posiadane dokumenty źródłowe. Wydana publikacja trafiła do wszystkich rodzin obecnych na uroczystości oraz gości zaproszonych. 

Reklama

Aktu odsłonięcia okolicznościowej tablicy pamiątkowej dokonali ks. Andrzej Stopyra (który także poświęcił tablicę), senator RP Mieczysław Golba, Tomasz Bereza, Danuta Kacprzak oraz wójt Wiesław Kapel. Podniosłym akcentem uroczystości był apel poległych odczytany przez chorążego Sylweriusza Kozłowskiego, a zakończony „Ciszą” odegraną przez trębaczy. Na zakończenie uroczystości Strażacka Orkiestra Dęta z Tarnogrodu, przygotowująca oprawę uroczystości zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2016-08-20 13:48:54

    >przygotowująca odprawę uroczystości< Pisze się oprawę a nie "odprawę".Coś niedobrego dzieje się w redakcji ostatnimi czasy bo niechlujstwo językowe jest na porządku dziennym a nie tak chyba powinno być.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Catwoman - niezalogowany 2016-08-20 16:00:41

    To nie jest niechlujstwo językowe.Język polski jest trudny dla Ukraińców.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kingkong - niezalogowany 2016-08-20 23:13:32

    „Catwomen” ! Przyjacielu lub przyjaciółko. Których Ukraińców? Wymień. Z imienia i nazwiska. Jeśli nie potrafisz, to wiedz, że Twój adres IP to: 185.18.134.24. Znajdę i przyjdę do Ciebie! Pogadamy w cztery oczy, bohaterze lub bohaterko zza klawiatury!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama