Reklama

Uporczywy katar. Początek alergii czy przeziębienia?

24/04/2016 08:15

Zaczyna się podobnie – katar, kaszel, obniżone samopoczucie. Z czasem pojawia się ból i obrzęk gardła, przekrwienie oczu, nieznacznie podwyższona temperatura. To przeziębienie – wyrokujemy i sięgamy (najczęściej) po dostępne bez recepty farmaceutyki. Mijają dni, a nasz stan ani się nie pogarsza, ani nie polepsza. To może być alergia. Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Podobne objawy – różne przyczyny   

Kichanie, zatkany, „cieknący” nos, trudności w oddychaniu, kaszel i drapanie w gardle to objawy typowe przy wirusowym, jak i w alergicznym nieżycie dróg oddechowych. Dla laika te dwa schorzenia bywają trudne do odróżnienia, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które pomogą nam wstępnie określić prawdopodobną przyczynę złego samopoczucia i pod opieką specjalisty rozpocząć właściwe leczenie.

Jak leczyć?

Przeziębienie o niezaostrzonym przebiegu nie wymaga interwencji lekarza, jeśli objawy są nasilone, stosowane jest leczenie objawowe (leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, obkurczające śluzówkę nosa i odkażające gardło). Leczenie alergii, po przeprowadzeniu niezbędnej diagnostyki, przebiega dwutorowo. Obok leczenia przyczynowego (odczulanie, unikanie alergenu) stosuje się terapie objawową (m.in. leki antyhistaminowe). O sposobie leczenia zawsze powinien decydować lekarz. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    verbal - niezalogowany 2018-02-15 12:28:44

    U mnie dobrze sprawdzają się inhalacje z czystka. Coraz bardziej przekonuje się, że to ziele pomaga na wszystko.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zdrowitka9_465 2018-05-14 13:31:16

    Jelsi jest to przeziębienie to katar zwykle nie utrzymuje się dłuzej niż tydzień. Rózni się od alergicznego tym,że mamy ciągle zatkany nos. Podczas gdy katar alergiczny nie jest tak intensywny, ciągle nam z nosa cieknie. Równięz utrzymuje się o wiele dłuzej. Jesli nie jest leczony to potrafi trwać tygodniami, czasami nawet miesiacami.Na stronie jest kilka informacji o alergii:http://zdrowietopodstawa.eu/co-zrobic-kiedy-objawy-alergii-sie-nasilaja/A także co robić jeśli objawy się nasilają. Na pewno nie warto jest leczyć sie samodzielnie ale dobrze jest wybrać się do alergologa który zleci odpowiednie leczenie oraz przypisze środki na alergię. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama