Reklama

Uroczystości przy najbardziej oryginalnym pomniku w regionie

Urząd Gminy w Horyńcu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny światowej byli głównymi organizatorami uroczystości z okazji 78. rocznicy nalotu przez lotnictwo niemieckie na składy pociągów stojących na stacji kolejowej w Werchracie. 12 września 1939 r. zginęły 122 osoby, w tym żołnierze, kolejarze i osoby cywilne.

Władze gminy o tych tragicznych wydarzeniach pamiętają co roku, ale tegoroczne uroczystości były „inne” niż poprzednie. Odbyły się przy wyremontowanym pomniku ku czci ofiar. Bez wątpienia Werchrata może się pochwalić obecnie najbardziej oryginalnym pomnikiem w regionie![paywall]

Znajduje się nieopodal stacji kolejowej. Właśnie tam po okolicznościowej mszy św. udali się uczestnicy uroczystości. Jak zwykle Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39” wystawiło wartę honorową, podobnie jak horynieccy harcerze. Aktu poświęcenia obiektu dokonał proboszcz miejscowej parafii ks. Tomasz Kielar. Co ciekawe, pomnik powstał już w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej w 1989 r., ale do tej pory był w zasadzie anonimowy, mało kto o nim wiedział.

Reklama

Jego remont to społeczna inicjatywa. Wójt gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis właśnie to podkreślił w swoim wystąpieniu. – Szczególne podziękowania należą się sołtysowi Werchraty Tomaszowi Patałuchowi, radnemu gminnemu z Werchraty Robertowi Szawarze. Prace ciężkim sprzętem przy pomniku wykonał pan Dołhan z Werchraty. Ogrom pracy wykonali sami mieszkańcy – wyliczył wójt gminy.

Podczas uroczystości „Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Południowo-Wschodnich II RP” odznaczeni zostali Anna Rojek i Stanisław Serkis. Medal Pamiątkowy Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej nadano: Adamowi Antonikowi, Janowi Fałcie, Józefowi Bojarskiemu, Markowi Białkowi, Pawłowi Ciołkowi, ks. Tomaszowi Kielarowi, Tomaszowi Patałuchowi, Teresie Wojtyszyn, Bronisławowi Kazikowi, Wiesławowi Wojtowiczowi. Brązowym Krzyżem Weteranów Straży Granicznej Rezerwistów i Sympatyków wyróżniono natomiast: Eugeniusza Huka i ppłka Wiesława Wojtowicza. Medal Odznaka „Pamięci tym, co forsowali Odrę i Nysę Łużycką 14 – 20 kwietnia 1945 roku” otrzymał ppłk Wiesław Wojtowicz.

Uroczystość zakończyły występy artystyczne harcerzy i uczniów z Horyńca-Zdroju i zespołu kombatanckiego „Złota Jesień” ze Zwierzyńca.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama