6 września br. weszły w życie nowe przepisy odnośnie zasad wnoszenia zmian do złożonych przez mieszkańców deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To ważne przede wszystkim przy składaniu deklaracji, w której zmniejszamy liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie bądź ilość odpadów w przypadku nieruchomości niezamieszkałych.
Dotychczas zmiana danych, będących podstawą ustalenia wysokości opłaty „śmieciowej”, powinna zostać zgłoszona w terminie 14 dni od dnia jej zaistnienia. Po nowelizacji ustawy właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana[paywall]. Przykład: zmiana nastąpiła we wrześniu, więc do 10 października mamy obowiązek poinformować o tym odpowiedni organ.
– To ważne przede wszystkim przy składaniu deklaracji, w której zmniejszamy liczbę osób, za które płacimy lub ilość odpadów w przypadku nieruchomości niezamieszkałych. Ustawa wyraźnie mówi, że właściciel nieruchomości nie może złożyć deklaracji zmniejszającej wysokość opłaty za okres wsteczny – wyjaśnił naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Przemyślu Karol Wilk.
Nie dotyczy to sytuacji, w której deklarację zmniejszającą składamy w wyniku śmierci mieszkańca. W takim wypadku ustawa daje właścicielowi nieruchomości 6 miesięcy na złożenie formularza.
Równie istotne zmiany dotyczą właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, na których „produkowane” są odpady komunalne. Chodzi w tym wypadku przede wszystkim o przedsiębiorców. Przystąpienie właściciela takiej nieruchomości do prowadzonej przez miasto gospodarki odpadami komunalnymi jest dobrowolne. Następuje na podstawie jego pisemnej zgody.
– W związku z ogłoszeniem przetargu na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych, przedsiębiorcy, którzy zamierzają wystąpić z systemu, winni są – w ciągu 30 dni od daty publikacji informacji na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Przemyślu – złożyć pisemne oświadczenie o tym. Jego brak skutkować będzie pozostaniem w systemie. Złożenie oświadczenia sprawi, że osoba taka będzie miała obowiązek zawarcia od 1 stycznia 2020 roku umowy na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej – podsumował K. Wilk.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. w Przemyślu opłaty za gospodarowanie odpadami drastycznie wzrosną.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
a o podwyżkach ani hu hu