Reklama

Uwaga, zmiany w deklaracjach śmieciowych

6 września br. weszły w życie nowe przepisy odnośnie zasad wnoszenia zmian do złożonych przez mieszkańców deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To ważne przede wszystkim przy składaniu deklaracji, w której zmniejszamy liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie bądź ilość odpadów w przypadku nieruchomości niezamieszkałych.

Dotychczas zmiana danych, będących podstawą ustalenia wysokości opłaty „śmieciowej”, powinna zostać zgłoszona w terminie 14 dni od dnia jej zaistnienia. Po nowelizacji ustawy właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana[paywall]. Przykład: zmiana nastąpiła we wrześniu, więc do 10 października mamy obowiązek poinformować o tym odpowiedni organ.

– To ważne przede wszystkim przy składaniu deklaracji, w której zmniejszamy liczbę osób, za które płacimy lub ilość odpadów w przypadku nieruchomości niezamieszkałych. Ustawa wyraźnie mówi, że właściciel nieruchomości nie może złożyć deklaracji zmniejszającej wysokość opłaty za okres wsteczny – wyjaśnił naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Przemyślu Karol Wilk.

Reklama

Nie dotyczy to sytuacji, w której deklarację zmniejszającą składamy w wyniku śmierci mieszkańca. W takim wypadku ustawa daje właścicielowi nieruchomości 6 miesięcy na złożenie formularza.

Ważne dla przedsiębiorców

Równie istotne zmiany dotyczą właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, na których „produkowane” są odpady komunalne. Chodzi w tym wypadku przede wszystkim o przedsiębiorców. Przystąpienie właściciela takiej nieruchomości do prowadzonej przez miasto gospodarki odpadami komunalnymi jest dobrowolne. Następuje na podstawie jego pisemnej zgody.

Reklama

– W związku z ogłoszeniem przetargu na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych, przedsiębiorcy, którzy zamierzają wystąpić z systemu, winni są – w ciągu 30 dni od daty publikacji informacji na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Przemyślu – złożyć pisemne oświadczenie o tym. Jego brak skutkować będzie pozostaniem w systemie. Złożenie oświadczenia sprawi, że osoba taka będzie miała obowiązek zawarcia od 1 stycznia 2020 roku umowy na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej – podsumował K. Wilk.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. w Przemyślu opłaty za gospodarowanie odpadami drastycznie wzrosną.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2019-09-22 09:54:44

    a o podwyżkach ani hu hu 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama