Reklama

W byłym kinie „Bałtyk” będzie hulał wiatr?

„Co dalej z pięknym budynkiem po byłym kinie Bałtyk?” – coraz częściej mieszkańcy Przemyśla zadają sobie to pytanie, widząc, że funkcjonująca do tej pory w tym gmachu Wyższa Szkoła Prawa i Administracji definitywnie wyprowadziła się do Rzeszowa.

WSPiA jest najstarszą uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu, utworzoną w 1995 r. w Przemyślu decyzją ministra edukacji narodowej. Patronat nad nią objął Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do grudnia 2007 r. działała pod nazwą Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania, potem jako Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Przemyśl z filią w Rzeszowie, a do 2016 r. pod nazwą Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów – Przemyśl. Założycielem szkoły był ówczesny doktor, a obecny profesor doktor habilitowany Jerzy Posłuszny. W 2009 r. na uczelni studiowało ok. 10 tys. studentów[paywall]. W roku akademickim 2015 – 2016 uczelnia prowadzi zajęcia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na czterech kierunkach: administracja (I i II stopień), zarządzanie (I stopień), bezpieczeństwo wewnętrzne (I i II stopień) i prawo (jednolite magisterskie). Od 2011 r. w ofercie WSPiA są też studia trzeciego stopnia (prowadzone w formie seminariów doktoranckich) z zakresu nauk prawnych. Dodatkowo szkoła realizuje program „Studia w Polsce dla młodzieży polskiego pochodzenia z Ukrainy”, wdrożony po 2000 roku. Obecnie zatrudnia ponad 200 profesorów, doktorów, asystentów i lektorów. Wśród pracowników naukowo-dydaktycznych prowadzących zajęcia w WSPiA są m.in.: prof. zw. dr hab. Andrzej Zoll (były przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego czy były rzecznik praw obywatelskich), prof. dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski (były minister sprawiedliwości), prof. dr hab. Zdzisław Gawlik (były sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa) czy Ludwik Żukowski (sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku, były prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie).

Zagospodarowanie, sprzedaż, dzierżawa?

Przez wiele lat rektorat, dziekanaty i inne struktury funkcjonowały w odnowionym budynku po byłym, kultowym dla przemyślan kinie „Bałtyk”. Od ok. dwóch lat po cichu uczelnia zaczęła się przenosić do Rzeszowa. Znikł rektorat, systematycznie zmniejszała się liczba studentów. W pewnym momencie pozostało dwóch pracowników w recepcji i kadra... sprzątająca. Pozostały także... książki z biblioteki. Do końca br. w murach budynku przy ul. Wybrzeże Jana Pawła II odbędą się jeszcze podobno trzy weekendowe zjazdy i... koniec.

Reklama

WSPiA w Przemyślu zakończy żywot. Przemyślanie coraz częściej zadają pytanie, co dalej z pięknym budynkiem po byłym kinie „Bałtyk”?

Zwróciliśmy się z nim do rzeszowskiej uczelni. Wiedząc, co w trawie piszczy, prosiliśmy o odpowiedź rzecznika prasowego WSPiA Przemysława Pawlaka w... zeszłym roku. Pytanie pozostało bez odpowiedzi. Próbę ponowiliśmy kilka dni temu, bo od 1 stycznia 2017 r. w budynku będzie pewnie hulał wiatr. „(...)Wiele osób niepokoi brak studentów, zajęć... Co dalej planujecie Państwo z tym budynkiem? Czy pozostanie niezagospodarowany, czy planujecie coś w nim zorganizować? A może zechcecie Państwo go na przykład sprzedać lub wydzierżawić?” – zapytaliśmy.

Reklama

Niestety, po raz kolejny zostaliśmy zignorowani przez uczelnię ze stolicy Podkarpacia. Nie obrażamy się oczywiście, ale dziwi nas fakt, że szkoła wyższa, która urosła w siłę w Przemyślu i tutaj dojrzewała, zapomniała o swoich korzeniach.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Małolepszy - niezalogowany 2016-11-06 09:44:29

    Wiatr hula a homik sie cieszy jak nam miasto ,,rośnie".

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    SOIA - niezalogowany 2016-11-06 13:21:37

    W tym kinie spędziłem najpiękniejsze lata mojego życia. No i co żescie dobrego zrobili z nim tumany jebane ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asas - niezalogowany 2016-11-06 17:24:52

    Ta uczelnia miała poziom dlatego nie dane było jej funkcjonowac w tym mieście a szkoda

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości