„Co dalej z pięknym budynkiem po byłym kinie Bałtyk?” – coraz częściej mieszkańcy Przemyśla zadają sobie to pytanie, widząc, że funkcjonująca do tej pory w tym gmachu Wyższa Szkoła Prawa i Administracji definitywnie wyprowadziła się do Rzeszowa.
WSPiA jest najstarszą uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu, utworzoną w 1995 r. w Przemyślu decyzją ministra edukacji narodowej. Patronat nad nią objął Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do grudnia 2007 r. działała pod nazwą Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania, potem jako Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Przemyśl z filią w Rzeszowie, a do 2016 r. pod nazwą Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów – Przemyśl. Założycielem szkoły był ówczesny doktor, a obecny profesor doktor habilitowany Jerzy Posłuszny. W 2009 r. na uczelni studiowało ok. 10 tys. studentów[paywall]. W roku akademickim 2015 – 2016 uczelnia prowadzi zajęcia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na czterech kierunkach: administracja (I i II stopień), zarządzanie (I stopień), bezpieczeństwo wewnętrzne (I i II stopień) i prawo (jednolite magisterskie). Od 2011 r. w ofercie WSPiA są też studia trzeciego stopnia (prowadzone w formie seminariów doktoranckich) z zakresu nauk prawnych. Dodatkowo szkoła realizuje program „Studia w Polsce dla młodzieży polskiego pochodzenia z Ukrainy”, wdrożony po 2000 roku. Obecnie zatrudnia ponad 200 profesorów, doktorów, asystentów i lektorów. Wśród pracowników naukowo-dydaktycznych prowadzących zajęcia w WSPiA są m.in.: prof. zw. dr hab. Andrzej Zoll (były przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego czy były rzecznik praw obywatelskich), prof. dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski (były minister sprawiedliwości), prof. dr hab. Zdzisław Gawlik (były sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa) czy Ludwik Żukowski (sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku, były prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie).
Przez wiele lat rektorat, dziekanaty i inne struktury funkcjonowały w odnowionym budynku po byłym, kultowym dla przemyślan kinie „Bałtyk”. Od ok. dwóch lat po cichu uczelnia zaczęła się przenosić do Rzeszowa. Znikł rektorat, systematycznie zmniejszała się liczba studentów. W pewnym momencie pozostało dwóch pracowników w recepcji i kadra... sprzątająca. Pozostały także... książki z biblioteki. Do końca br. w murach budynku przy ul. Wybrzeże Jana Pawła II odbędą się jeszcze podobno trzy weekendowe zjazdy i... koniec.
WSPiA w Przemyślu zakończy żywot. Przemyślanie coraz częściej zadają pytanie, co dalej z pięknym budynkiem po byłym kinie „Bałtyk”?
Zwróciliśmy się z nim do rzeszowskiej uczelni. Wiedząc, co w trawie piszczy, prosiliśmy o odpowiedź rzecznika prasowego WSPiA Przemysława Pawlaka w... zeszłym roku. Pytanie pozostało bez odpowiedzi. Próbę ponowiliśmy kilka dni temu, bo od 1 stycznia 2017 r. w budynku będzie pewnie hulał wiatr. „(...)Wiele osób niepokoi brak studentów, zajęć... Co dalej planujecie Państwo z tym budynkiem? Czy pozostanie niezagospodarowany, czy planujecie coś w nim zorganizować? A może zechcecie Państwo go na przykład sprzedać lub wydzierżawić?” – zapytaliśmy.
Niestety, po raz kolejny zostaliśmy zignorowani przez uczelnię ze stolicy Podkarpacia. Nie obrażamy się oczywiście, ale dziwi nas fakt, że szkoła wyższa, która urosła w siłę w Przemyślu i tutaj dojrzewała, zapomniała o swoich korzeniach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wiatr hula a homik sie cieszy jak nam miasto ,,rośnie".
W tym kinie spędziłem najpiękniejsze lata mojego życia. No i co żescie dobrego zrobili z nim tumany jebane ?!?
Ta uczelnia miała poziom dlatego nie dane było jej funkcjonowac w tym mieście a szkoda
No cóż jest kapitalizm . Interest przestał się kręcić i tyle , kto miał doborbić mgr ten dorobił
Skoro na Słowackiego po szpitalu powstaje Hospicjum dla księży w gotowych i wyremontowanych budynkach, to może TU zrobić Hospicjum dla biskupów, też nowo wyremontowany dostojny budyneczek i to z pięknym kinem !!
O ile pamiętam jest to własność prywatna sprzedana przez miasto wraz z działką za 50 tyś zł . Więc o co chodzi
Szczerze mówiąc do wczoraj czyli 10.11. br nie wiedziałem że mój Bałtyk gdzie z kolesiami przez niemal 40 lat ( od lat 60 tych ub.w. biegaliśmy na przeróżne filmy , ba nawet panoramiczne , późniejsza przemyska uczelnia marna ale uczelnia już nie istnieje , ale jaja , który to już budynek czy kamienica w których "hula wiaterek". Przetaczam poniżej mój wpis dot. stanu naszego miasteczka - wioseczki do którego doprowadził przez niemal 4 kadencje swoich "rządów' obecny jeszcze ojczulek miasta , który podsumował lata swojej działalności_ jako niezwykle udane , wręcz pozytywne , zaś jedyną porażką jest ta buda czy wiata na zjeździe narciarskim kosztują a na razie miasto czyli nas podatników ok.2,5 mln. zł. A tu masz babo placek , kolejna po P.W.W Pomona , synagodze-bibliotece i wielu innych pustostanów nowinka Bałtyk- Uczelnia. Zobaczymy kto to zagospodaruje. Nadmieniam że dawna Synagoga - biblioteka na Słowackiego popada w totalną ruinę. Moje gratulacje dla naszej wybitnej "wadzy" czyli ojców miasta i tej zupełnie bezradnej rady. Ciekawe w jakim stanie dla kogo zostawią za 2 lata miasteczko Przemyśl , dodatkowo z prawie 200 mln. długiem . Co cóż jacy wyborcy taka władza , jaki pan taki kram. Gratulacje . Poniżej mój komentarz z dnia 10.11 . przem. 83.24.209.213 10 godzin temu Co komentować , jak zwykle w Przemyślu z tą "wadzą" i śmieszno i straszno. Zobaczymy baseny jak wybudanoprzez niemal 4 kadencje "ojciec miasta" ogromne inwestycje ( miejsca pracy) , ograniczenie bezrobocia , kino , halę sportową . Przecież gdyby nie Firma NOVA z Gliwic nie byłoby do tej pory kina , również ta firma zrewitalizowała i to pięknie za friko ten kompletnie dewastowany Domek Ogrodnika w Parku . A co mamy niszczejącą budę- wiatę na zjeździe narciarskim za 2,5 mln którą nikt nie chce dokończyć (czasy frajerów się skończyły) , rozpoczęty kilka lat temu remont niby modernizacja tego syfu przy Sportowej zwanego zielonym rynkiem , sypiące się obskurne kamienice , wystarczy wyjść poza rynek miasta , same puste lokale handlowe i usługowe z napisami " lokal do wynajęcia", ba spacerując po mieście -wsi widać opuszczone nie tylko mieszkania ale cale kamienice , często ob obskurne jak np. ostatnio kamienica w lokalami handlowymi M. Tomaszewskiej przy Pl. Konstytucji . Takich miejsc mogę w Przemyślu wskazać kilka. A co mamy , same pomniki , jak np. ostatnio komiczny pomnik pieska obok tego Szwejka w Rynku sybiraków , pomniki ułana , huzara , konika , ba wielki Marszałem Koronny Kuchciński rzucił hasło (słyszałem osobiście) budowy pomnika smoleńskiego (czytaj Kaczyńskiego). Dlatego nasi biedni rządzący w tym rada- bezrada , właśnie bezradnie przypatrują się jak niektóre miejsca pamięci (śmierci zakładników i żydów) odnawia w czynie społecznym J. Galiczyński , za co otrzymuje od ojca miasta dyplom i podziękowania z ciepłymi słowami (skąd my to znamy) . A co mamy , same szmateksy , pizzerie , kebaby , sklepy komputerowe, banki , myjnie samochodowe , apteki , markety , a więc skąd ściągać lokalne podatki , od kogo ? , ze szmateksów. I świętowanie , ciągłe święta : miodu , fajki , ulic Kazimierzowskiej i Franciszkańskiej ( dodałbym jeszcze Sportową), święto Zamku Kazimierzowskiego , pasowanie na króla , turnieje rycerskie , wincencjady , komiczne manewry szwejkowskie , zakończenie lata , jarmarki galicyjskie itp bzdurne święta mające na celu odwrócić uwagę od nędznej rzeczywistości naszego miasta . Po godz. 21 miasto również w soboty wymarłe , upadające , smutne , szare , kto nie wierzy zapraszam na spacer ok. godz 21. Są to jedynie drobne wywody , żadna krytyka jak może być inaczej skoro ok. 4-5 do 5 tys. ludzi głównie młodych wyjechało z miasta w poszukiwaniu pracy , godniejszego życia . A przemyski sport , pamiętam lata 60-te i te mecze ( piłka nożna , koszykówka) a obecnie dno , jakieś 4 , 5 ligi tragiczne stadiony , wstyd . Obecnie nawet boisko Czuwaju ponoć stadion Miejski wytypowany do meczu młodzieżówki (o dziwo) Polska - Irlandia musi być modernizowana szatnia i umywalnia (koszt 10 tys. zł) , wcześniej kilkakrotnie poprawiano płytę boiska (koszt ok. 45 tys.) i to po generalnym remoncie , rewitalizacji stadionu , małego kameralnego , niemal wiejskiego. A co z oświetleniem elektrycznym właściwie atrapa , gdyby władze PZPN zaproponowały rozegranie meczu przy świetle elektrycznym , ciekawe nie ?. Ktoś ten stadion odbierał po remoncie , ktoś zapłacił , za co , za lipę, fuszerkę , kto odpowiedział ?, oczywiście nikt. Sprawy nie ma , winnych nie ma. A boisko J.K.S .w Jarosławiu na którym będzie również rozegrany mecz dopuszczony bez uwag. O czym to świadczy , myślę że o gospodarzach miast . Dlatego reasumując nie wierzę w żadne brednie i mrzonki o basenach skoro przez niemal 13 lat rządów tego pana i kilkuletnich tej popierającej go bez rady nie wybudowano zwykłego jednego otwartego basenu , O nie przepraszam, pozostał i zawsze do dyspozycji poczciwy San. Tyle w skrócie , zapraszam do dyskusji , uwag nawet krytycznych. przem. 83.24.209.213 10 godzin temu Co komentować , jak zwykle w Przemyślu z tą "wadzą" i śmieszno i straszno. Zobaczymy baseny jak wybudował nam przez niemal 4 kadencje "ojciec miasta" ogromne inwestycje ( miejsca pracy) , ograniczenie bezrobocia , kino , halę sportową . Przecież gdyby nie Firma NOVA z Gliwic nie byłoby do tej pory kina , również ta firma zrewitalizowała i to pięknie za friko ten kompletnie dewastowany Domek Ogrodnika w Parku . A co mamy niszczejącą budę- wiatę na zjeździe narciarskim za 2,5 mln którą nikt nie chce dokończyć (czasy frajerów się skończyły) , rozpoczęty kilka lat temu remont niby modernizacja tego syfu przy Sportowej zwanego zielonym rynkiem , sypiące się obskurne kamienice , wystarczy wyjść poza rynek miasta , same puste lokale handlowe i usługowe z napisami " lokal do wynajęcia", ba spacerując po mieście -wsi widać opuszczone nie tylko mieszkania ale cale kamienice , często ob obskurne jak np. ostatnio kamienica w lokalami handlowymi M. Tomaszewskiej przy Pl. Konstytucji . Takich miejsc mogę w Przemyślu wskazać kilka. A co mamy , same pomniki , jak np. ostatnio komiczny pomnik pieska obok tego Szwejka w Rynku sybiraków , pomniki ułana , huzara , konika , ba wielki Marszałem Koronny Kuchciński rzucił hasło (słyszałem osobiście) budowy pomnika smoleńskiego (czytaj Kaczyńskiego). Dlatego nasi biedni rządzący w tym rada- bezrada , właśnie bezradnie przypatrują się jak niektóre miejsca pamięci (śmierci zakładników i żydów) odnawia w czynie społecznym J. Galiczyński , za co otrzymuje od ojca miasta dyplom i podziękowania z ciepłymi słowami (skąd my to znamy) . A co mamy , same szmateksy , pizzerie , kebaby , sklepy komputerowe, banki , myjnie samochodowe , apteki , markety , a więc skąd ściągać lokalne podatki , od kogo ? , ze szmateksów. I świętowanie , ciągłe święta : miodu , fajki , ulic Kazimierzowskiej i Franciszkańskiej ( dodałbym jeszcze Sportową), święto Zamku Kazimierzowskiego , pasowanie na króla , turnieje rycerskie , wincencjady , komiczne manewry szwejkowskie , zakończenie lata , jarmarki galicyjskie itp bzdurne święta mające na celu odwrócić uwagę od nędznej rzeczywistości naszego miasta . Po godz. 21 miasto również w soboty wymarłe , upadające , smutne , szare , kto nie wierzy zapraszam na spacer ok. godz 21. Są to jedynie drobne wywody , żadna krytyka jak może być inaczej skoro ok. 4-5 do 5 tys. ludzi głównie młodych wyjechało z miasta w poszukiwaniu pracy , godniejszego życia . A przemyski sport , pamiętam lata 60-te i te mecze ( piłka nożna , koszykówka) a obecnie dno , jakieś 4 , 5 ligi tragiczne stadiony , wstyd . Obecnie nawet boisko Czuwaju ponoć stadion Miejski wytypowany do meczu młodzieżówki (o dziwo) Polska - Irlandia musi być modernizowana szatnia i umywalnia (koszt 10 tys. zł) , wcześniej kilkakrotnie poprawiano płytę boiska (koszt ok. 45 tys.) i to po generalnym remoncie , rewitalizacji stadionu , małego kameralnego , niemal wiejskiego. A co z oświetleniem elektrycznym właściwie atrapa , gdyby władze PZPN zaproponowały rozegranie meczu przy świetle elektrycznym , ciekawe nie ?. Ktoś ten stadion odbierał po remoncie , ktoś zapłacił , za co , za lipę, fuszerkę , kto odpowiedział ?, oczywiście nikt. Sprawy nie ma , winnych nie ma. A boisko J.K.S .w Jarosławiu na którym będzie również rozegrany mecz dopuszczony bez uwag. O czym to świadczy , myślę że o gospodarzach miast . Dlatego reasumując nie wierzę w żadne brednie i mrzonki o basenach skoro przez niemal 13 lat rządów tego pana i kilkuletnich tej popierającej go bez rady nie wybudowano zwykłego jednego otwartego basenu , O nie przepraszam, pozostał i zawsze do dyspozycji poczciwy San. Tyle w skrócie , zapraszam do dyskusji , uwag nawet krytycznych.
Wiatr hula a homik sie cieszy jak nam miasto ,,rośnie".
W tym kinie spędziłem najpiękniejsze lata mojego życia. No i co żescie dobrego zrobili z nim tumany jebane ?!?
Ta uczelnia miała poziom dlatego nie dane było jej funkcjonowac w tym mieście a szkoda