– Dożynki w Polsce międzywojennej były świętem całego rolniczego stanu. Przypominały, że dzięki miłości polskiego chłopa do ziemi mogła się odrodzić polska państwowość. Obecnie znów są waszym świętem, ale są ważne dla nas wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb – tymi słowami wójt gminy Chłopice Andrzej Czyż uroczyście otworzył dożynki gminne.
30 sierpnia w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Chłopicach ks. Augustyn Pawiński odprawił mszę świętą dziękczynną za zebrane plony. Następnie korowód dożynkowy przejechał w przyczepach na[paywall] plac przy urzędzie gminy. Tam powitano zaproszonych gości, wśród których byli m.in. poseł Mieczysław Golba, dyrektor biura poselskiego Bogusław Tkaczyk, prezes Jarosławskiej Fundacji „Pomocna Dłoń” Alicja Zając, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marek Puzio, przedstawiciele rady gminy, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Brudek, dyrektor IHR Smolice oddział w Ożańsku Wojciech Szepelak, sołtysi wraz z delegacjami dożynkowymi, , dyrektorzy szkół, kierownicy referatów.

Na scenie zostały zaprezentowane wieńce dożynkowe i przyśpiewki wszystkich sołectw gminy Chłopice. Został również rozstrzygnięty konkurs „Stop Narkomanii” prowadzony przez animatora Marcina Jaworskiego. Atrakcją niedzielnego popołudnia był występ mażoretek z OSP Tuligłowy i kaskaderski pokaz konny. O muzyczną oprawę zadbała Orkiestra Dęta z OSP Tuligłowy, a wieczorem zagrał zespół Music Live. Uroczystość poprowadziła sołtys wsi Jankowice Agnieszka Kiełt.

fot.Monika Maj
Starostowie Anita Bąk i Zbigniew Pobuta przekazują chleb dożynkowy wójtowi gminy Chłopice Andrzejowi Czyżowi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze