Reklama

W Chłopicach powstanie Młodzieżowa Rada Gminy

29/12/2015 08:15

– Młodzież ma ciekawe pomysły i jest kreatywna. Pokazuje to, organizując sobie czas na orlikach i w szkołach. Dlaczego nie skorzystać z ich inicjatywy na poziomie gminy? Niezorganizowani mają małe możliwości, ale działając w formie młodzieżowej rady, mogą służyć swoją opinią – uważa Andrzej Czyż, wójt gminy Chłopice.

Według założeń Młodzieżowa Rada Gminy ma być ciałem opiniodawczym. Młodzi radni mieliby okazję uczestniczyć w pracach samorządu, a ich starsi koledzy konsultować swoje pomysły z wizją młodzieży. – Powołując[paywall] Młodzieżową Radę Gminy chcemy się wzorować na podstawowej radzie. Podobnie jak właściwa rada, ma liczyć 15 osób wybieranych w takich samych obwodach. Do jej powołania zostaną stworzone dwa okręgi. Jeden w gimnazjum w Boratynie, drugi w giminazjum w Łowcach. W pierwszym będzie wybieranych 7 radnych z miejscowości: Jankowice, Chłopice i Boratyn. W drugim ośmiu z: Dobkowic, Lutkowa, Łowiec i Zamiechowa. Kandydatami mogą być uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja trwa dwa lata.

MRG będzie działać podobnie jak właściwa rada, tylko jej decyzje nie będą miały mocy urzędowej, ale będą brane pod uwagę przy formalnych uchwałach samorządu. – Będzie to też sposób na zaangażowanie młodzieży w lokalne sprawy, rozwijanie idei samorządności, a także przygotowanie ich do już dorosłej pracy na rzecz swojego środowiska – uważa wójt.

Sprawą powołania Młodzieżowej Rady Gminy radni mają się zająć na najbliższej sesji zaplanowanej na 29 grudnia. Jeśli zaaprobują pomysł, to z początkiem nowego roku zostaną ogłoszone wybory i powołani młodzieżowi radni. W Jarosławiu też są przymiarki do odrodzenia Młodzieżowej Rady Miasta. W sąsiednich gminach na razie nie słychać o powoływaniu młodzieżowych przedstawicieli opiniujących działania starszych radych.
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Miron - niezalogowany 2015-12-29 15:00:28

    Widać że wójtowi zabrakło już pomysłó ,chce zwalić odpowiedzialnoś na młodych......

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2016-01-23 19:29:43

    TRAGEDIA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama